Polskie Radio
Section05

FILM

Kino na Granicy: pięć dni projekcji, spotkań, dyskusji, wiele nowości, mnóstwo gości

Kino na Granicy, największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji rozpoczyna się już w środę 1 maja i potrwa do niedzieli 5 maja. O tym, jakie filmy zobaczymy, z jakimi gośćmi będziemy mogli się tam spotkać i w ogóle czego możemy się spodziewać podczas festiwalu w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim mówiła dyrektorka przeglądu Jolanta Dygoś. Trójka jest patronem medialnym festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kino na Granicy festiwal filmowy Cieszyn Ryszard Jaźwiński Trójka

Serial "Sto lat samotności" według Márqueza już w tym roku. Czy to ma sens, czy to się uda?

Jedna z platform streamingowych zapowiada serialową ekranizację jednej z najsłynniejszych powieści w historii literatury – "Stu lat samotności" Gabriela Garcíi Márqueza. Przy tej okazji ponownie rozgorzała dyskusja, czy warto ekranizować wszystkie najbardziej znane książki, a także czy są takie książki, których nie da się przenieść na ekran.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura ekranizacja Gabriel García Márquez kino telewizja serial platforma streamingowa Łukasz Muszyński Justyna Grabarz Trójka

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka KULTURA Kino na Granicy

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski KULTURA Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

Kaskader - kto może zostać człowiekiem do zadań specjalnych w kinie?

- Żeby być dobrym kaskaderem, trzeba być dobrze wytrenowanym, ale także mieć w sobie żyłkę hazardzisty - mówi Tomek Lewandowski, kaskader i koordynator scen kaskaderskich. - Z drugiej strony to wszystko jest kontrolowane, przepracowane i nie ma miejsca na zbędne ryzyko czy chwalenie się swoimi umiejętnościami. Na planie trzeba być opanowanym i skupionym.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino aktywność fizyczna hobby kaskaderzy Marta Zinkiewicz