Polskie Radio
Section05
Filip Memches

Prof. Forycki: Francja jest laicka i ma zupełnie inne problemy niż Polska

- Wygląda na to, że stosunek do miejsca religii w życiu publicznym odgrywa mniejszą rolę na pewno niż w Polsce dlatego, że my po prostu mamy system republikański i długo przed francuską rewolucją, która wprowadziła ten system - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Remigiusz Forycki (romanista, Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara ŚWIAT Europa Francja Republika

Dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze: Czechy to jeden z najbardziej agnostycznych krajów Europy

- Wyjątkowość Czech polega raczej na bardzo dużej liczbie osób, które nie deklarują przynależności do jakiejkolwiek religii, nawet, jeżeli jest ona (przynależność-red.) bardziej kulturowa, czy symboliczna, niż realna. Pod tym względem rzeczywiście Czechy są jednym z najbardziej agnostycznych krajów Europy, obok Estonii, czy obok Niemiec Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Ruczaj (politolog, dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół katolicki wiara teologia Msza święta Czechy ŚWIAT Europa

Nowa reformacja w Kościele? Tomasz Rowiński: mamy do czynienia z trzeszczeniem szwów

Na razie nie ma takich sił w Kościele, które by jawnie mówiły o tym, że musi dojść do podziału instytucjonalnego. Cały czas mamy do czynienia z rodzajem "trzeszczenia szwów" w Kościele i niewątpliwie papież Franciszek nieco dolewa raz na jakiś czas oliwy do ognia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński z kwartalnika "Christianitas" i portalu Christianitas.org.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Kościół Kościół katolicki protestantyzm społeczeństwo

"Pokazywał różne drogi rosyjskiej kultury". Łukasz Kobeszko o Piotrze Mamonowie

- Piotr Mamonow pokazywał, że jego nawrócenie było głębokie, szczere i nie na pokaz. Był też oszczędny w krytyce różnych zjawisk życia duchowego Rosji, nie atakował wprost, ale widać było, że miał dystans wobec zrytualizowanego rosyjskiego prawosławia, skupionego głównie na obecności publicznej cerkwi przy wydarzeniach politycznych - przypomniał w Polskim Radiu 24 postać Piotra Mamonowa publicysta Łukasz Kobeszko. 
Zobacz więcej na temat:  Filip Memches Rosja prawosławie chrześcijaństwo społeczeństwo

"To wbrew decyzji Benedykta XVI". Ks. prof. Skrzypczak o ograniczeniu liturgii trydenckiej w Kościele

- Zmiana jest radykalna, dlatego, że w tym dokumencie przede wszystkim pada stwierdzenie, iż obrzęd posoborowy mszy świętej, czyli ten z użyciem mszału Pawła VI jest jedynym wyrazem lex orandi w Kościele, czyli tradycji liturgicznego głosu Oblubienicy Chrystusa - Kościoła - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak, teolog z Akademii Katolickiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Kościół katolicki wiara teologia Msza święta papież papież Franciszek

"Konflikt pamięci". Prof. Grzegorz Kucharczyk o percepcji Rewolucji Francuskiej

- Chciano stworzyć totalny projekt przebudowy Francji, jej kultury i społeczeństwa. Taktyka dechrystianizacji, uderzenie w Kościół, zaczyna się od początku rewolucji. Nie może mówić o tym, że Jakobini to rzeczywiście zło, ale i aberracja rewolucji, oni kontynuowali ten proces - mówił w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Kucharczyk (Instytut Historii PAN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja Francja Rewolucja Francuska Europa

Depopulacja narzędziem rewolucji? Filip Memches: mamy do czynienia z "ideologiczną kolonizacją"

- Mamy do czynienia z bogatymi krajami, czy z elitami bogatych krajów, które po prostu chcą ograniczać przyrost naturalny w krajach III świata, w Afryce, w Azji. Promują określony styl życia, środki antykoncepcyjne, aborcję w tych krajach - mówił w Polskim Radiu 24 Filip Memches.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo marksizm Filip Memches Robert Tekieli Polskie Radio 24 depopulacja

"Błyszczy wieloma światłami i barwami". Paweł Milcarek w PR24 o znaczeniach Biblii

- W środku Pisma Świętego jest logos - rozumny głos, którym wykłada się prawo moralne. Dekalog to wzmocnione przez boski autorytet zasady prawa naturalnego, dla wielu ludzi te podstawowe zasady brzmią głosem Biblii. W tym sensie Pismo Święte przemawia także poza wspólnotą wierzących - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Milcarek, filozof i publicysta "Christianitas".
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół społeczeństwo katolicyzm chrześcijaństwo religia Biblia Filip Memches

"Życie z duszą czy bez". Tomasz Rowiński o pułapkach współczesnych demokracji

- Z jednej strony daje się pierwszeństwo demokracji ustrojowej, gdzie rzeczywiście obywatele mogą wybrać niektóre z władz politycznych, z drugiej mamy inne, które często można usłyszeć także w Polsce, mówiąca o tym, że demokracja powróci dopiero gdy obali się urzędujący rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rowiński, socjolog (portal christanitas.org).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches USA demokracja

Prof. Krzysztof Koehler: nasi przodkowie nie mieli poczucia gorszości względem Zachodu

- To jakby są dwie inne antropologie, ta nasza, która jest jednak mocno zdeterminowana przez ten typ wstydu, jakiegoś poczucia gorszości i tamta zupełnej równości, zupełnego równouprawnienia, naturalnej obecności europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Koehler pytany o przyczyny kompleksów Polaków wobec Europy Zachodniej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches społeczeństwo KULTURA literatura Europa Zachodnia Europa Środkowa

Kard. Wyszyński a "Solidarność". Prof. Skibiński: widział w niej szansę na powrót do normalności

- Prymas musiał zwracać uwagę na zupełnie nową rzeczywistość, na interpretację tego, co dzieje się wokół strajków. Starał zachować się pewną równowagę - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Paweł Skibiński, były dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Uniwersytet Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Kościół katolicki wiara Stefan Wyszyński Solidarność