Polskie Radio
Section05

Górny Śląsk

Geniusz materii – wspomnienie o Stanisławie Niemczyku

- Był wielkim wyznawcą tego, że jeśli przez wieki jakiś element dobrze się sprawdza, to nie wolno nam odrzucać go tak po prostu. Był na tyle silną osobowością, że szedł swoją drogą i jest absolutnie wybitnym, wielkim głosem w śląskiej architekturze. Zapisał się także w annałach architektury europejskiej - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno architekcie Oskar Grąbczewski.
Zobacz więcej na temat:  architektura KULTURA odeszli 2019 Aldona Łaniewska-Wołłk

Powstania śląskie. Rok 1918 nie był końcem walk

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku nie oznaczało końca walki. W kolejnych latach prowadzone były działania, które nadały II RP ostateczny kształt granic. W konsekwencji trzech powstań śląskich Polska uzyskała część Górnego Śląska. W audycji Słowem Niepodległa rozmowa z Haliną Biedą, dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, a także Janem Plantą,  historykiem i kustoszem Muzeum Powstań Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Śląsk odzyskanie niepodległości Wojciech Korfanty

Powstanie NSZZ ”S” na Górnym Śląsku

Sierpień 1980 roku to jeden z kilku miesięcy, które znacząco zapisały się w historii PRL. Choć kojarzony jest głównie ze strajkami na Wybrzeżu, dużą rolę w tamtym czasie odegrał również Górny Śląsk. 28 sierpnia strajkować zaczęły kopalnie. O początkach NSZZ „Solidarność” w tamtym regionie mówili w audycji Pamiętaj, To Solidarność dr Robert Ciupa (dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach) i Stanisław Płatek (górnik z KWK Wujek).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Śląsk historia Polski historia PRL PRL Stanisław Płatek