Polskie Radio
Section05

HistoriaPR24

Gry planszowe. Sposób na uczenie historii

Lekcja w szkole, czy też opasła książka, to niekonieczne najatrakcyjniejsze dla młodego człowieka formy przyswajania wiedzy historycznej. Jedną z recept na brak zainteresowania młodzieży przeszłością mogą być planszówki. W audycji Nos Kleopatry o tym, dlaczego gry są pomocne przy przekazywaniu historii, mówili Karol Madaj z Wydziału Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej i Filip Miłuński z wydawnictwa Granna.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Instytut Pamięci Narodowej IPN

Badania genetyczne wyjaśnią pochodzenie Piastów?

Kaplica Królewska w płockiej katedrze jest największą nekropolią dynastii Piastów. W kaplicy od 2 lat trwają prace konserwatorskie i ten fakt chcą wykorzystać naukowcy, by przeprowadzić badania genetyczne książęcych szczątków. O tym, jakie wątpliwości mogą rozstrzygnąć te badania i czy dzięki wynikom DNA poznamy ostatecznie skąd wywodzą się Piastowie, mówił w audycji Czas na Naukę antropolog dr Łukasz Maurycy Stanaszek z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 DNA Płock Bolesław Krzywousty

Historie uznanych zesłańców syberyjskich

– Kariery zesłańców były efektem ubocznym pobytu na Syberii. To były osoby ideowe, posiadające umiejętności czytania, pisania. Inteligencja. W sytuacji przymusowego odosobnienia, z nudów zajmowali się pracą naukową – wyjaśniał w audycji Syberia Polska – Operacja Odwrót dr Paweł Trzciński, antropolog. W Polskim Radiu 24 gość mówił o niezwykłych historiach Wacława Sieroszewskiego, Edwarda Piekarskiego i Bronisława Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Syberia Kazachstan

Solidarność w Radzyminie. Jak związkowcy walczyli z komuną

Radzymin to miasto z wielkimi tradycjami, gdzie ważna jest pamięć Bitwy Warszawskiej, ale też miejsce, w którym sporo się działo w PRL-u. W Radzyminie silny był etos antybolszewicki, który w czasie Polski Ludowej był mocno zwalczany. - Sukcesem Solidarności było to, że robotnicy przestali się bać. W moim zakładzie do NSZZ "Solidarność" przystąpiło 90 proc. załogi. Domagaliśmy się wyjaśnienia sprawy trucia robotników azbestem - powiedział Waldemar Lau, opozycjonista i związkowiec z Radzymina.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność Radzymin PRL komunizm

"Przystanek Historia". Wystawa IPN w Brukseli

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował w Brukseli cykl spotkań "Przystanek Historia". Prezes IPN Jarosław Szarek i ambasador Polski w Belgii Artur Orzechowski otworzyli wystawę "Polska Walcząca", opowiadającą o Polskim Państwie Podziemnym. O wystawie mówił w audycji Świat w Powiększeniu historyk dr Jarosław Gdański.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej II wojna światowa Holokaust Powstanie Warszawskie Norman Davies

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi

W Warszawie odsłonięto pomnik rtm. Witolda Pileckiego

Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto w sobotę pomnik ku czci rtm. Witolda Pileckiego. Jest to wyraz hołdu dla człowieka będącego symbolem patriotyzmu i bezgranicznego poświęcenia się dla ojczyzny. W Polskim Radiu 24 osobę rotmistrza wspominali historyk Wiesław Wysocki, prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański oraz wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Piłsudski - myślą polityczną wybiegał poza wąski horyzont

82 lata temu, 12 maja 1935 roku, zmarł Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego. Mąż stanu, polityk, twórca Legionów, zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej. 91 lat temu, 12 maja 1926 roku, marszałek Józef Piłsudski dokonał przewrotu majowego. Był to zbrojny zamach stanu, przeprowadzony pod hasłem sanacji, czyli uzdrowienia państwa. O dziedzictwie marszałka Piłsudskiego mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Piłsudski-rocznica Józef Piłsudski historia Polski wojna polsko-bolszewicka wojna 1920

Kolejne groby odkryte na "Łączce". "Pochówki z lat 50."

Na tzw. "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar więzienia przy ul. Rakowieckiej, w tym jeden grób masowy. Poinformowało o tym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Anna Szeląg z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN komunizm PRL Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Krzysztof Szwagrzyk Powązki

Rocznica śmierci Pyjasa. "Zginął to za mało powiedziane"

Mija 40 lat od śmierci Stanisława Pyjasa, studenta polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Komitetu Obrony Robotników i działacza opozycji. Jego ciało znaleziono 7 maja 1977 roku w bramie przy ulicy Szewskiej 7 w Krakowie. Zdaniem komunistycznych władz, śmierć Pyjasa nastąpiła w wyniku upadku ze schodów. O tamtych wydarzeniach mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Mietkowski, działacz opozycji w PRL-u i dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Stanisław Pyjas PRL służba bezpieczeństwa KOR Bronisław Wildstein POLSKA

"Czerwona zaraza". Okrutna rzeczywistość wyzwolenia Polski

Po brutalnej okupacji niemieckiej, Polacy witali ich z nadzieją na lepsze. Mieli zapewnić wolność i bezpieczeństwo. Zamiast wybawicieli pojawili się jednak bezwzględni zbrodniarze. Nikt nie mógł czuć się bezpiecznie, w zetknięciu z żołdakami Stalina. W audycji Między Kropkami o tej karcie polskiej historii mówił Dariusz Kaliński, autor książki "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Józef Stalin PRL