Polskie Radio
Section05
IPN

"Będziemy atakowani, ale pozostaniemy twierdzą". Nawrocki odpiera zarzuty wobec IPN

- Z uwagą słuchamy tego, co mówią przedstawiciele PO, w pewnym momencie o likwidacji IPN mówił przecież sam Donald Tusk - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", zapowiadając, że instytut będzie "twierdzą". – Jego zdaniem, zapowiadający likwidację IPN "powinni sobie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy więcej jest w nich Solidarności i przywiązania do tego, co IPN robi dla państwa polskiego, czy pragmatyki politycznej".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Karol Nawrocki koalicja obywatelska

Zamojszczyzna pamięta. Ponad 100 tys. Polaków wysiedlonych przez Niemców

Akcję wysiedleńczą na Zamojszczyźnie Niemcy rozpoczęli w nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku. Łącznie do sierpnia 1943 roku niemieckie deportacje objęły blisko 300 polskich wsi na Zamojszczyźnie. Okupanci wywieźli z rodzinnych domów ok. 110 tys. osób, w tym ponad 30 tys. dzieci, co stanowiło 31 proc. ludności regionu.
Zobacz więcej na temat:  Europa HISTORIA II wojna światowa IPN Niemcy POLSKA Zamojszczyzna nazizm III Rzesza

"Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". VI edycja projektu edukacyjnego IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza młodzież szkolną oraz opiekunów merytorycznych - nauczycieli do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym "Kresy - polskie ziemie wschodnie w XX wieku". Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy o historii polskich Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej wśród młodzieży. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski Kresy Sergiusz Kazimierczuk edukacja młodzież szkoła

Archiwum Związku Polaków w Niemczech zostało przekazane do zbiorów IPN

Związek Polaków w Niemczech przekazał do Instytutu Pamięci Narodowej swoje ponad stuletnie archiwum. Zbiór liczy kilkaset metrów bieżących dokumentów, zdjęć i nagrań filmowych z działalności Polaków na terenie Niemiec. - Te dokumenty zdradzają pewien genotyp Polaków zaangażowanych w wiele form działalności społecznej, politycznej i samorządowej, którzy służyli ważnym wartościom w jaskini systemu totalitarnego - powiedział w poniedziałek prezes IPN dr Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia PRL historia Polski Niemcy IPN Instytut Pamięci Narodowej

Niemiecki obóz dla polskich dzieci w Łodzi. IPN będzie kontynuować poszukiwania grobów ofiar

Na łódzkim cmentarzu przy ul. Kurczaki Instytut Pamięci Narodowej będzie nadal prowadził poszukiwania miejsc pochówku ofiar niemieckiego obozu funkcjonującego w latach 1942-1945. - Mamy już zgody właścicieli grobów i w przyszłym roku przebadamy ten teren – powiedział PAP Krzysztof Latocha z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Oddziału IPN w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Łódź dzieci IPN ekshumacja

Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie. Przybliża historię Polski po II wojnie światowej

W Izbie Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie przy Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbywają się zajęcia edukacyjne dla uczniów. - Chcemy poszerzać wiedzę historyczną młodzieży - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Karol Kasprzak z Biura Edukacji Narodowej IPN. Jak opowiadać młodym ludziom o historii?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak Izba Pamięci Prezydentów RP na Uchodźstwie Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie

"Niepodległość to najwyższa wartość". Czym dla Polaków jest wolność?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo?
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości Instytut Pamięci Narodowej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR Filip Musiał Karol Kasprzak Mirosław Węcki Dorota Truszczak

ANALIZA Opozycja od lat chce likwidacji IPN-u. Instytut mówi o historii, której niektórzy się boją

Obszerne archiwa wypełnione historycznymi aktami, oddawanie sprawiedliwości i godności po latach ofiarom, ale także podtrzymywanie pamięci historycznej i aktywna walka o sprawiedliwość podparta dokumentami i edukacją - w ciągu ostatniej dekady działalność IPN pozwoliła na upamiętnienie historii Polski i jej wybitnych postaci. Rozwiane zostały przy tej okazji mity i niedopowiedzenia na rzecz faktów historycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Instytut Pamięci Narodowej IPN

Czym jest dla współczesnych Polaków niepodległe i suwerenne państwo?

W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy, Polska odzyskała niepodległość. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Czym dla nas dziś jest niepodległe i suwerenne państwo? 
Zobacz więcej na temat:  niepodległość historia Polski IPN Święto Niepodległości

SONDAŻ Polacy są za modernizacją armii i przeciwko likwidacji IPN i CBA. Zobacz najnowszy sondaż

Jak wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", większość ankietowanych opowiedziała się przeciwko likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Instytutu Pamięci Narodowej przez przyszły rząd. Znaczna część badanych Polaków opowiedziała się za kontynuacją modernizacji armii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo CBA IPN sondaż

Byli zomowcy trafią do więzienia za brutalne pobicie w stanie wojennym? Do sądu w Szczecinie wpłynął akt oskarżenia

Akt oskarżenia przeciwko trzem byłym funkcjonariuszom ZOMO, którzy mieli pobić mężczyznę zatrzymanego w związku z manifestacją uliczną przeciwko bezprawiu stanu wojennego, wniósł do sądu prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie - przekazał w czwartek Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Szczecin zachodniopomorskie IPN sądownictwo prawo PRL historia Polski represje przestępczość historia PRL prokuratura stan wojenny regiony