Polskie Radio
Section05

Jakub Jamrozek

15. Festiwal Muzyki Dawnej w Gliwicach. "Czeka nas koncertowy sezon"

- Od dawna w naszych głowach była idea, aby festiwal wyszedł poza miasto Gliwice i pojawiał się również w innych miejscach. Udawało nam się organizować pojedyncze koncerty w Katowicach, natomiast nawiązaliśmy też stałe partnerstwo, dzięki któremu pojawimy się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - mówił w Dwójce Artur Malke, współorganizator gliwickiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "All'improvviso".
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Gliwice KULTURA

26. Festiwal Ludwiga van Beethovena. Kompozytor, który wyznaczył nowy szlak

- Zaczynamy od "IX Symfonii", bo właśnie w niej Beethoven przekroczył granicę nie tylko instrumentacji, którą trochę rozszerzył, ale przede wszystkim granicę rozumienia symfonii, która dotąd miała sztywne ramy - mówiła w Dwójce Joanna Wnuk-Nazarowa. To właśnie tym słynnym utworem rozpocznie się w najbliższą niedzielę w Warszawie (3.04) XXVI Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Zobacz więcej na temat:  Ludwig van Beethoven muzyka klasyczna Dwójka

Oscary 2022. Jak wypadła 94. gala wręczenia statuetek?

- Wprawdzie nie mamy Oscara w kategoriach, w których zostali wyróżnieni nasi twórcy, czyli Janusz Kamiński za zdjęcia, a obraz "Sukienka" w krótkiej fabule, ale sam fakt, że nasi filmowcy od kilku lat z powodzeniem przecierają bardzo trudny amerykański rynek w postaci filmowego świata Hollywood, jest olbrzymim sukcesem - mówił w Dwójce korespondent Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Oscary Oscary 2022 KULTURA