Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Młodopolscy artyści z wzajemnością czerpali z Wysp Brytyjskich

- Zarówno brytyjski ruch Arts and Crafts, jak i sztuki dekoracyjne Młodej Polski opierały się na koncepcie, że przedmioty są nośnikiem pewnego etosu. W przypadku artystów młodopolskich był to etos niepodległościowy. Ponadto oba te ruchy były oparte na maksymie "sztuka dla wszystkich" i "piękno dla wszystkich" - mówiła Julia Griffin, współautorka pracy naukowej "Young Poland: The Polish Arts and Crafts Movement, 1890-1918".
Zobacz więcej na temat:  Młoda Polska Dwójka Wielka Brytania SZTUKA

Wołyń... tam jest początek. Spotkanie z Jerzym Antczakiem

O książce "Jak ja ich kochałem" mówi, że to kolejny film. Kręcony/pisany z tym większą swobodą, że w całkowitym oderwaniu od problemów budżetowych, produkcyjnych czy obsadowych. Kolejne strony/sceny przywołują zapachy i smaki dzieciństwa, obrazy przedwojennego Wołynia i przede wszystkim ludzi, z którymi uznany reżyser zetknął się w trakcie bogatego życia zawodowego.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Jerzy Antczak Dwójka

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Monika Zając

Premiera specjalnego albumu "95 lat Polskiego Radia"

- Na płycie znalazły się utwory wybrane przez naszych słuchaczy w plebiscycie na piosenkę 95-lecia Polskiego Radia. Dwa utwory, najbardziej utrwalone w Państwa pamięci, zostały uzupełnione piosenkami pokazującymi historię naszej instytucji i naszych wspólnych wyobrażeń, emocji i dorobku kompozytorskiego. I dzięki Adamowi Sztabie i Krzysztofowi Herdzinowi to się zmaterializowało - mówiła w Dwójce Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, pomysłodawczyni albumu "95 lat Polskiego Radia".
Zobacz więcej na temat:  płyta 95 lat Polskiego Radia album Dwójka KULTURA Małgorzata Małaszko Adam Sztaba Krzysztof Herdzin

Domówka z ElettroVoce. "Poszukiwanie jest naszą pasją"

- Poszukujemy nowych możliwości wokalnych i środków ekspresji w połączeniu głosu i komputera. Głos to najbardziej ludzki instrument, a komputer być może najmniej ludzki ze wszystkich instrumentów. I to, jak komputer rozszerza głos, a głos humanizuje maszynę, jest obszarem, w którym działamy - mówiła w Dwójce kompozytorka Agata Zubel, która wraz z Cezarym Duchnowskim zagra podczas najbliższej "Domówki z Dwójką" (12.12).
Zobacz więcej na temat:  Agata Zubel Domówka w Dwójce Dwójka muzyka elektroniczna KULTURA

"Śledztwa kolekcjonera". Nieznane historie dzieł sztuki

- Wybrane przeze mnie historie, zebrane i opowiedziane w piętnastu rozdziałach, dotyczą osób, które przebywały w XIX wieku poza krajem. Najliczniej w Paryżu, ale są też historie polskich malarzy, którzy jeździli na dalekie kresy, a więc zakres powstawania dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego tych postaci jest zróżnicowana - opowiadał w Dwójce Wojciech Przybyszewski, autor książki "Śledztwa kolekcjonera".
Zobacz więcej na temat:  tajemnice historie Dwójka KULTURA SZTUKA emigracja

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając KULTURA Jan Kiepura