Polskie Radio
Section05

KULTURA

Noc Muzeów z Polskim Radiem

Z okazji jubileuszowego roku Archiwum Polskiego Radia zaprasza na wyjątkową odsłonę Nocy Muzeów. 17 maja w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się wirtualne wydarzenie "Audionauci" - niezwykła podróż przez dźwięki minionego stulecia. W programie także koncert Dominika Strycharskiego, improwizatora i kompozytora, który po raz pierwszy wykona utwory inspirowane archiwalnymi nagraniami Polskiego Radia. Start wydarzenia o godz. 19:00 w Sali Lustrzanej. Koncert od godz. 21:00.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio noc muzeów 2025

Wojna ma twarz kobiety, czyli melodramat "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę".

"Trzeci rok wojny spotyka ją gdzieś na froncie. Złożyła przysięgę i jest żołnierką. Nie ma odwrotu. Koleżanka po fachu, reżyserka, siostra. Na emigracji uwrażliwiała zachodnie społeczeństwa na losy swojego kraju, aby wreszcie wziąć sprawy we własne ręce i wyruszyć w rodzinne strony, skonfrontować się z wrogiem oraz z realiami pracy w armii" - to fragment opisu monodramu "Będzie trzeba, to pójdę na wojnę" w reżyserii Magdy Szpecht.
Zobacz więcej na temat:  wojna Dwójka Ukraina Dwójka spektakl Adam Suprynowicz

2026 Rokiem Andrzeja Wajdy

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta i scenograf. Był jednym z najwybitniejszych twórców polskiego i światowego kina. Zdobywcą Oscara przyznanego za całokształt twórczości i Złotej Palmy w Cannes za "Człowieka z żelaza". 2026 został ustanowiony Rokiem Andrzeja Wajdy. W uchwale podkreślono, że Senat "nie wyobraża sobie polskiej kultury bez dzieł i osoby tego wybitnego artysty".
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Wajda Rok Andrzeja Wajdy 2026 Dwójka FILM film polski kino Senat

Dlaczego polska wełna się marnuje? Konferencja i wystawa mają nagłośnić ten problem

- Wełna to bardzo ważna część naszej kultury. Uważamy, że nie jest w pełni wykorzystywana w sposób, w jaki mogłaby być. Polska wełna po prostu się marnuje, jest zwyczajnie utylizowana i chcemy zwrócić uwagę na ten problem, rozwinąć może dyskusję i zacząć działać, żeby to zmienić - mówiła w Dwójce o konferencji i wystawie "Wełna - źródło i potencjał" Joanna Czajkowska, prezeska Fundacji Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Wzornictwa Przemysłowego Jakub Kukla Dwójka prezydencja Polski w UE owce wełna wystawa konferencja

Reymont - orędownik nowoczesności?

Obok tetralogii "Chłopi" bez wątpienia najsłynniejszą książką Władysława Stanisława Reymonta jest "Ziemia obiecana". To być może najlepszy, najpełniejszy, najbardziej emocjonujący fresk prezentujący znajdującą się na ziemiach polskich metropolię przełomu XIX i XX wieku. Czy to oznacza, że Reymont czuł się w nowoczesności jak ryba w wodzie?
Zobacz więcej na temat:  Władysław Reymont Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Małgorzata Szymankiewicz Dwójka literatura

"Republika cyników - plac Defilad" w MSN. Wystawa inspirowana przypowiastką o Diogenesie

- Ten projekt jest hołdem myśli filozoficznej, która stoi daleko od potocznego rozumienia cynizmu. Nasze motywacje nie są cyniczne, tylko związane z badaniami nad historią sztuki, zwłaszcza przełomu lat 60. i 70. XX wieku, czyli momentu, gdy świat wrzał - mówił w Dwójce o wystawie "Republika cyników - plac Defilad" Sebastian Cichocki, główny kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej Dwójka Monika Zając wystawa filozofia performance SZTUKA Sebastian Cichocki

Wystawy, rozmowy, warsztaty i setki zwiedzających. Co oferuje Noc Muzeów 2025?

To jedyny taki wieczór w roku. Setki instytucji przygotowują się na Noc Muzeów. Już 17 maja zwiedzający będą mogli zobaczyć zbiory na co dzień niedostępne, przejść ukrytymi pomieszczeniami, a nawet doświadczyć historii na własnej skórze. Wydarzenie co roku przyciąga tłumy chętnych. Co przygotowały największe polskie ośrodki kulturalne?
Zobacz więcej na temat:  noc muzeów 2025 Kraków Szczecin Warszawa Gdańsk Płock NOSPR Muzeum Śląskie Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Narodowe we Wrocławiu Muzeum Narodowe w Gdańsku Dwójka zwiedzanie zabytki SZTUKA

Jazz Po Polsku "Dookoła Świata". Jak odbierany jest polski jazz w Japonii?

Od kilku dni zabieramy Państwa regularnie do Japonii, a to za sprawą trasy koncertowej Jazz Po Polsku "Dookoła Świata/ Przystanek Azja". Za nami pierwszy koncert w Tokio, zaprezentowany przez Lemańczyk/Golicki/Sarnecki Trio. Całą trasę relacjonuje nasz specjalny wysłannik Krzysztof Dziuba, który podąża za muzykami jazzowymi oraz spotyka się m.in. z japońskimi artystami i ludźmi kultury.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Po Polsku Jazz Po Polsku Dookoła Świata Krzysztof Dziuba Jazz Piotr Lemańczyk Adam Golicki Rafał Sarnecki Dwójka MUZYKA Jakub Kukla

Opera nad morzem, czyli 3. Baltic Opera Festival

Baltic Opera Festival to jedno z największych plenerowych wydarzeń operowych w Europie. Jest autorską inicjatywą Tomasza Koniecznego – światowej sławy śpiewaka – który do Gdańska i Sopotu zaprasza miłośników nie tylko opery i muzyki klasycznej. Tegoroczna odsłona, zaplanowana na lipiec, odbywać się będzie pod hasłem "Dokąd zmierzasz Człowieku, dokąd zmierzasz Ziemio...?".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Tomasz Konieczny Monika Zając Baltic Opera Festival muzyka klasyczna opera

"Biblioteki dla klimatu" - między regałami z książkami o zmianach klimatu

Do biblioteki nie tylko po książkę, ale też po wiedzę. Projekt "Biblioteki dla klimatu" to inicjatywa szerząca wiedzę na poziomie lokalnym o bardzo ważnym wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne. Marta Piechocka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała, jak można wyposażyć lokalnych liderów w wiedzę o klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka biblioteka KSIĄŻKA zmiany klimatyczne natura społeczeństwo