Polskie Radio
Section05
Karol Gnat

Zamiast strumienia wody – szum w rurach. Susza zbiera żniwo

Już w każdym województwie są gminy, które wprowadziły w życie ograniczenia w korzystaniu z wody. Bywa i tak, że z wody można korzystać tylko w określonych godzinach. Jak w dobie suszy mądrze korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest woda? Tego ostatniego muszą uczyć się m.in. mieszkańcy Świerzawy w województwie dolnośląskim.
Zobacz więcej na temat:  Karol Gnat Trójka susza woda ekologia Dolny Śląsk STYL ŻYCIA społeczeństwo

Koniec wege kotletów i sojowych parówek: nadchodzi rewolucja!

W ciągu kilku lat ze sklepów w Unii Europejskiej, a więc także i z Polski, może zniknąć większość wege produktów jakie znamy: sojowe parówki, tofu kotlety itd. We Francji, która zwykle jest w awangardzie różnych rewolucyjnych zmian, tak się stanie już od początku 2024 roku. Skąd taki pomysł i o co w nim chodzi?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA jedzenie Michał Fedusio Karol Gnat Trójka wegetarianizm weganizm mięso

Drgawki i stany lękowe. "Energetyki" tylko dla pełnoletnich?

Drgawki, stany lękowe czy przyspieszone bicie serca. To tylko niektóre skutki uboczne picia tzw. energetyków. O ich zgubnym wpływie na zdrowie mówi się od dawna. Niestety wciąż nie brakuje młodych miłośników tego typu napojów. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z poważnych konsekwencji przedawkowania napojów energetycznych.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka napoje słodzone energetyk Karol Gnat Józef Niewiarowski młodzież zdrowie dieta

"This War of Mine" – gra komputerowa na liście lektur szkolnych

Na listę lektur po raz pierwszy w historii polskiego szkolnictwa trafiła gra komputerowa. Wśród propozycji uzupełniających lektury szkolne dla ostatnich klas licealnych znalazła się przygotowana przez 11 bit studio gra "This War of Mine", opowiadająca o przetrwaniu w czasie wojny, inspirowana wydarzeniami z oblężenia Sarajewa z lat 1992-1996. – Gra w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni – przekonuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA Aleksander Ziemiańczyk Karol Gnat gra komputer Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła edukacja

Parawaning – polska wakacyjna tradycja. Dlaczego odgradzamy się na plaży?

Od kilku lat ciężko wyobrazić sobie polską plażę bez morza kolorowych parawanów. Parawaning, bo taką nazwę zyskało to zjawisko, stał się wakacyjną tradycją wielu Polaków. Po co się właściwie odgradzamy w czasie wylegiwania się na słońcu? Fenomen nadmorskiego parawaningu badał reporter Trójki Aleksander Ziemiańczyk.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA psychologia Aleksander Ziemiańczyk plaża wakacje lato turystyka ludzie Karol Gnat

Świątkomania w szkołach tenisowych. Młodzi sportowcy ruszyli na korty

Była małyszomania, była stochomania - no to teraz czas na świątkomanię lub, jak kto woli, igomanię... Wszyscy w Polsce mówią teraz o Idze Świątek. Trudno się temu dziwić. Najlepsza polska tenisistka, liderka rankingu WTA, po wygranej na paryskich kortach Rolanda Garrosa w ubiegły weekend rozpaliła dziecięce marzenia młodych zawodników o zwycięstwach na światowych arenach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tenis Iga Świątek dzieci młodzież aktywność fizyczna Karol Gnat

Oszustwa w mediach społecznościowych. Nie daj się naciągnąć!

Kolega lub koleżanka proszą o pomoc, niewielką pożyczkę i robią to za pomocą komunikatora w mediach społecznościowych? – Nieuczciwych pomysłów nie brakuje. Każdego dnia w Polsce w ten sposób kradzione są hasła dostępu do kont oraz dane użytkowników. Jak się chronić i o czym pamiętać? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Karol Gnat Anna Depczyńska media społecznościowe oszustwa oszustwo internet

Bezpieczeństwo na drogach. Większe uprawnienia kontrolerów

Już nie tylko drogówka, ale także Inspekcja Transportu Drogowego dołączy do kontrolowania kierowców. Popularne "krokodyle" odzyskają utracone niedawno prawa i jednocześnie zyskają nowe uprawnienia do karania kierowców samochodów osobowych.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo kierowcy motoryzacja samochód Karol Gnat Trójka drogi policja transport bezpieczeństwo na drodze przepisy drogowe Aleksander Ziemiańczyk Alvin Gajadhur Główny Inspektorat Transportu Drogowego

Polska świętuje drugie paryskie zwycięstwo Igi Świątek!

Od sobotniego popołudnia wszyscy rozkoszujemy się wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego tenisa. Iga Świątek w dwóch setach pokonała w finale Roland Garros Amerykankę Cori Gauff i wywalczyła już drugi w swojej krótkiej karierze tytuł wielkoszlemowy. Ten sukces jednakowo cieszy wszystkich – od zwykłych kibiców, przez najmłodszych fanów tenisa, po ekspertów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Karol Gnat Krzysztof Łoniewski Iga Świątek Tenis roland garros kibice psychologia turniej