Polskie Radio
Section05

Kazimierz Dolny

Opiekunowie polskich mogił na Kresach chcą porządkować kolejny cmentarz

Mimo wojny na Ukrainie Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy z Kazimierza Dolnego pamięta o polskich cmentarzach na Kresach. Członkowie tej organizacji zbierają biało-czerwone szarfy, które za kilka tygodni chcą zawiesić na grobach znajdujących się na polskich nekropoliach za naszą wschodnią granicą. - Nie porzucamy naszej podstawowej działalności, czyli pamięci o zamordowanych Polakach na Kresach - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Ukraina Kresy

Odpowiedzi na felieton pt.: Skandal na Festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu

W związku z poruszeniem, które wywołał felieton Andrzeja Bieńkowskiego dotyczący Ogólnopolskiego Festiwalu kapel i Śpiewaków Ludowych, publikujemy odpowiedzi Waldemara Majchera - prezesa Zarządu Głównego STL, organizatora Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu oraz Ryszarda Rabeszki i Grzegorza Gordata - twórców ludowych, reprezentujących STL.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski

Paradoksy Festiwalu w Kazimierzu

Pierwszy można nazwać paradoksem założycielskim. Jeden z twórców (obok lubelskich regionalistów i ambitnych działaczy kultury) Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, a z perspektywy kuratorskiej można powiedzieć, że jego ojciec – nieżyjący już Włodzimierz Dębski – mówił: „Stworzyłem zasady kazimierskiego Festiwalu”, a zarazem twierdził, że „Folklor, którym się tylu zachwyca, okazuje się po głębszej analizie lipą, chałą bez jakichkolwiek wartości kształcących. Co najwyżej można go jeszcze gorzej wykonać. Parę bab pojęczy sobie, popiszczy. Nikomu to nic nie da”.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj

Festiwal "Dwa Brzegi". "To wydarzenie nastawione na spotkanie widzów i twórców"

- Ten festiwal można nazwać intymnym. Ale bardziej jest to festiwal, gdzie szeregowi obywatele spotykają twórców kina, którzy są na wyciągnięcie ręki, są obecni na spotkaniach, ale też przechadzają się ulicami Kazimierza. To jest nie tylko uczestniczenie w projekcjach, ale też kontakt na żywo z drugim człowiekiem - mówiła w Dwójce Dominika Żukowska z działu programowego Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kino Jakub Jamrozek KULTURA

Festiwal "Dwa Brzegi" znowu zaprasza do Kazimierza Dolnego

- Po ubiegłorocznej, wymuszonej hybrydowej formule bardzo nam zależało, żeby festiwal się odbył z udziałem publiczności - mówi Dominika Żukowska z Działu Programowego Festiwalu. - W naszym festiwalowym DNA są spotkania na żywo i to jest naszą siłą. Cieszymy się więc, że sytuacja pozwoliła na to, żeby stanął festiwalowy namiot. Od 31 lipca czekamy na publiczność.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA Katarzyna Dydo festiwal filmowy Kasia Dydo Dwa Brzegi

Historia jednego zdjęcia. Maks Skrzeczkowski o swojej zwycięskiej fotografii

- Jak zrobiłem to zdjęcie, to miałem poczucie, że jest to coś wyjątkowego. Natomiast od pewnego czasu fotografowałem tę naszą rodzinę w różnych okolicznościach, w różne pory roku, o różnych porach dnia, w takich sytuacjach zupełnie zwykłych i wydawałoby się, że banalnych i tak sobie to trwało - mówił w Polskim Radiu 24 Maks Skrzeczkowski (fotograf, animator kultury, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w Kazimierzu Dolnym).                          
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fotografia SZTUKA społeczeństwo KULTURA konkurs

Niezwykły Dzień Dziecka w Kazimierzu Dolnym

Dziś Dzień Dziecka. Ciekawy pomysł na celebrację tego święta ma Kazimierz Dolny. Miejscowy ośrodek kultury wspólnie z biblioteką i placówkami oświatowymi wspólnymi siłami odnalazły archiwalne zdjęcia przedstawiające miejscowych przedszkolaków. Fotografie, z których najstarsze wykonano nawet 70 lat temu, odnowiono i, w powiększonym formacie, powieszono w różnych częściach Kazimierza Dolnego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzień dziecka dzieci dzieciństwo wystawa Mateusz Drozda

Dom Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym. "Jesteśmy miejscem dla wybrańców"

- Myślę, że dobrą barierą eliminującą tzw. przypadkowych turystów jest fakt, że z rynku w Kazimierzu Dolnym do nas jest ok. kilometra drogą pod górę. Ci, którzy pragną szybkiej rozrywki, rezygnują, więc jesteśmy takim domem dla wybrańców - powiedziała o Domu Kuncewiczów jego kierowniczka, Monika Januszek-Surdacka.
Zobacz więcej na temat:  literatura muzeum KULTURA historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA

Bracia Maśniakowie z Kościeliska

Józef, Stanisław, Andrzej, Tadeusz, Marian, Zdzisław i Bronisław Styrczula-Maśniak początkowo grali na zmianę jako „starsza” i „młodsza” kapela braci Maśniaków. W latach 50.  połączyli siły i tak powstał słynny zespół „Maśniaki”, który później został mianowany oficjalną wizytówką Zakopanego. Z kapelą grywał m.in. słynny prymista Stanisław Nędza-Chotarski. W Źródłach posłuchaliśmy archiwalnych nagrań i wypowiedzi czterech z braci Maśniaków: Józefa (1922-1998), Stanisława (1926-1986), Mariana (ur. 1935) i niedawno zmarłego Tadeusza (1934-2020). Większość z nagrań wykorzystanych w audycji nagrał w 1979 r. Marian Domański.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Tejchma folk folklor kultura ludowa Podhale