Polskie Radio
Section05
Kosowo

Epoka absurdu

W naszej świadomości Albania leży gdzieś na peryferiach Europy, a jedynym momentem, gdy wkracza w nasz świat są doniesienia z wciąż niespokojnego Kosowa. Fatos Kongoli i jego książka Psia skóra to krok do poznania kraju, którego położenie, kultura, religia i historia, na zawsze determinuje go do odgrywania roli pogranicza europejsko – orientalnego, gdzie mieszają się wpływy Zachodu i Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  literatura Albania Kosowo Europa czas wolny POLSKA

Czas Reporterów - "Kosowo z daleka"

11 listopada br. w Barcelonie Irena Piłatowska została uhonorowana jedną z trzech głównych nagród 46 edycji międzynarodowego festiwalu sztuk multimedialnych PREMIOS ONDAS w Barcelonie. W tym roku do konkursu zgłoszono 328 prac z 27 krajów świata. Statuetkę Pegaza międzynarodowe jury przyznało Irenie Piłatowskiej za kunszt sztuki reporterskiej ("bogactwo środków formalnych wyrażających ekspresję, użytych do opowiedzenia o aktualnym wydarzeniu") W "Czasie Reporterów" przypominamy nagrodzony reportaż "Kosowo z daleka" i tematykę bałkańską w następnych reportażach tej autorki. Jak konflikt w Kosowie oraz operację NATO oceniają ludzie z różnych stron świata? Są takie miejsca, do których przybywają ludzie różnych ras i religii. Jednym z nich jest Plac Św.Marka w Wenecji. Od rana do zmroku ludzie spacerują tu wśród gołębi. Mieszają się języki. Była tam także Irena Piłatowska. A jako, że to właśnie z Włoch startowały samoloty NATO biorące udział w operacji, a świat żył doniesieniami z Jugosławii, reporterka pytała spotkanych tam Włochów, Japończyków, Amerykanów,…
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Irena Piłatowska Kosowo Wenecja Włochy

"Prosto z Belgradu"

"Kosowo z daleka" - dźwiękowy list wysłany w eter do Jana Nowakowskiego z Belgradu, którego autorka poszukiwała podczas operacji NATO ponad pół roku pozostawał bez odpowiedzi. Przed kilkoma dniami bohater tego reportażu przyjechał do Warszawy .Okazało się, że nie wiedział, że był poszukiwany . Co się z nim działo podczas bombardowań Belgradu? Jaka jest dzisiaj sytuacja w tym mieści? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tym reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Belgrad Kosowo Warszawa

"Czas Reporterów" - Premios Ondas - Barcelona - miejsce sukcesu polskiej radiofonii publicznej.

Przypomnienie nagród, które otrzymało Polskie Radio: Krystyna Melion "Głębokie zanurzenie" 1974 rok. Janina Jankowska "Powódź wszystkich Polaków" 1998 i Agnieszka Czarkowska i Alicja Pietruczuk " Cały wasz"(Radio Białystok) 1998 ( po 3' z każdego reportażu) Reportaż nagrodzony w 1999 r: Irena Piłatowska : "Kosowo z daleka" (całość) Czym jest ta nagroda w jakim sposób jest wręczana? O tym usłyszymy w rozmowie z Ireną Piłatowską, oraz Marią Blimel i Wandą Wasilewską autorkami drugiego nagrodzonego w tym roku polskiego reportażu pt. "Zawód na czasie" Autorki wróciły z Barcelony także z nagraniami z tej wyjątkowej uroczystości. + 1' na reklamę akcji "Oddech dla Damiana..."
Zobacz więcej na temat:  Barcelona Białystok Janina Jankowska Kosowo Krystyna Melion

"Zawód na czasie"

Do sądu dla nieletnich w Gnieźnie trafiła sprawa 11-letniego ucznia szkoły muzycznej - Tomka Puchalskiego. Chłopcu zarzucono demoralizację. Okazało się, że w "Wielkopolskiej Gazecie Wyborczej" opublikowano artykuł o niezwykłej pasji małego , który w swoim pokoju zorganizował studio radiowe i emituje w eter swoje programy. Dyrektor poznańskiego PAR-u nie przeczytawszy dokładnie artykułu, podał sprawę do prokuratora... Reportaż o Tomku jest drugim obok Ireny Piłatowskiej "Kosowo z Daleka" polskim reportażem, który otrzymał międzynaradową nagrodę Premios Ondas wręczaną autorkom 11 listopada w Barcelonie.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Barcelona Gazeta Wyborcza Gniezno Kosowo Wanda Wasilewska

"Kosowo z daleka"

Jak konflikt w Kosowie oraz operację NATO oceniają ludzie z różnych stron świata? Są takie miejsca, do których przybywają ludzie różnych ras i religii. Jednym z nich jest Plac Św.Marka w Wenecji. Od rana do zmroku ludzie spacerują tu wśród gołębi. Mieszają się języki. Niedawno była tam także Irena Piłatowska. A jako, że to własnie z Włoch startują samoloty NATO biorące udział w operacji a świat żyje doniesieniami z Jugosławii, reporterka pytała spotkanych tam Włochów, Japończyków, Amerykanów, Chorwatów i innych o ich zdanie na ten temat. Opinie zbierała także na pokładzie promu "Jonion Islands ", płynącego do Grecji a także w Atenach. Z zapisu tych spotkań oraz rozmów z mieszkańcami Belgradu i Kosowa powstał reportaż, rejestrujący ludzkie przeżycia i postawy w obliczu wojennego dramatu.
Zobacz więcej na temat:  Ateny Belgrad Irena Piłatowska Kosowo Włochy

Czas reporterów - Międzynarodowy Dzień Rodziny

temat związany z Międzynarodowym Dniem Rodziny proklamowanym przez ONZ w kontekście ostanich wydarzeń na Bałkanach : czystki etniczne, wysiedlanie rodzin z Kosowa i życie pod bombami dzieci serbskich. Wiek XX kończy się masową eksterminacja ludności cywilnej , rozrywaniem tradycyjnych, wielopokoleniowych rodzin, których poszczególni członkowie umieszczani są w różnych krajach i różnych obozach. Za wysiłki zatrzymania exodusu płaci coraz dotkliwiej ludność serbska. Media pełne są politycznych oskarżeń. Najmniej wiemy, co czują ludzie bezpośrednio dotknięci tragedią. Jaką drogę przebyli kobiety, starcy i dzieci ze wsi bałkańskich do Polski ? W programie usłyszymy przeżycia żony Serba, która wraz z dziećmi uciekła do Polski oraz oraz losy Albańczyków z Kosowa, którzy znaleźli się w Ośrodku dla uchodźców w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Kosowo POLSKA Lublin