Polskie Radio
Section05

Lwów

"Zachować pamięć". Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie

Celem projektu, który powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na Wschodzie. Uświadomienie Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę  na dawnych Kresach Polski. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Wilno Grodno OSW Polacy za granicą

We Lwowie zmarła Jadwiga Zappe, niezwykle zasłużona dla podtrzymywania polskości

W piątek w nocy w wieku 94 lat zmarła Jadwiga Zappe, Polka ze Lwowa, która wspólnie z siostrą Ireną (zmarłą w 2013 roku) tajnie nauczały polskie dzieci i młodzież, przekazując im polskość i wiarę katolicką. Poinformowała o tym Beata Kost na stronie facebookowej Lwowski Album. Siostry Irena i Jadwiga Zappe działały w Armii Krajowej. Po wojnie z rodzicami pozostały we Lwowie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina

"Nie ma słowa o tym, że to Polacy". Dr Piotr Łysakowski o rocznicy mordu na polskich profesorach ze Lwowa

- W literaturze mówi się o zamordowanych profesorach lwowskich uczelni, nie podając ich narodowości - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk dr Piotr Łysakowski. - Dlaczego zginęli? To była zwykła nienawiść, chęć wyrzucenia Polaków, a po części też chęć zdobycia dóbr materialnych - dodał. Tematem audycji była 79. rocznica mordu na profesorach lwowskich z lipca 1941 roku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA komunizm Związek Sowiecki II wojna światowa

Lwów: zmarł Mirosław Rowicki - założyciel i redaktor naczelny "Kuriera Galicyjskiego"

We Lwowie w wieku 67 lat zmarł Mirosław Rowicki - redaktor naczelny i założyciel "Kuriera Galicyjskiego" - największej polskiej gazety na Ukrainie. Mirosław Rowicki był inicjatorem Spotkań Polsko-Ukraińskich w Jaremczu, Klubu Galicyjskiego oraz wielu innych bardzo cennych inicjatyw dla dialogu między Polakami i Ukraińcami. Za swoją działalność otrzymał zarówno polskie, jak i ukraińskie odznaczenia państwowe.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina

Lwów: Obchody 79. rocznicy mordu polskich profesorów na Wzgórzach Wuleckich

W ulewnym deszczu i z przestrzeganiem wszystkich warunków kwarantanny odbyły się obchody 79. rocznicy niemieckiego mordu polskich profesorów we Lwowie. Przedstawiciele uczelni lwowskich, władz miejscowych i Konsulatu Generalnego RP we Lwowie złożyli kwiaty i pomodlili się pod pomnikiem na Wzgórzach Wuleckich w hołdzie profesorom lwowskim pomordowanym przez Niemców w 1941 roku.  
Zobacz więcej na temat:  MSZ II wojna światowa

"Discover Poland". Ruszyła wielka akcja MSZ promująca Polskę

Instytuty Polskie uruchamiają akcję "Discover Poland", która ma promować Polskę w mediach społecznościowych przy wsparciu konsulatów i ambasad. W ramach akcji publikowane będą - jak poinformował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceszef MSZ - wpisy z wielu dziedzin tematycznych, w tym kultury, historii czy kulinariów. - Chcemy zachęcić do poznania Polski i przyjazdu do Polski wtedy, kiedy będzie to możliwe - mówił.
Zobacz więcej na temat:  MSZ Polonia turystyka Szymon Szynkowski Caritas Polska wybory prezydenckie

Uczniowie polskiej szkoły nr 10 we Lwowie sprzątali groby na Cmentarzu Janowskim

Uczniowie szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie z polskim językiem nauczania wzięły udział w akcji sprzątania mogił harcerzy i nauczycieli pochowanych na Cmentarzu Janowskim. Dzięki wspólnemu wysiłkowi dziesięcioosobowej grupy młodzieży, wspólnie z nauczycielkami Katarzyną Latyszewską i Swietłaną Lewiną oraz Zbigniewem Pakoszem z Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "ZABYTEK", udało się odczyścić pięć nagrobków.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą zabytki

Zamalowany w Waszyngtonie pomnik Kościuszki stworzył lwowianin Antoni Popiel

Co łączy Waszyngton ze Lwowem? Pomniki tego samego autora. Monument Tadeusza Kościuszki, którego cokół zamalowano przed Białym Domem w czasie protestów i pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie stworzył Antoni Popiel. Dom tego lwowskiego artysty już nie istnieje - został zburzony. Powoli ginie polska historia zapisana w murach miast kresowych. Taki los może spotkać inne budowle związane z Brunonem Schulzem i Gabrielą Zapolską.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Adam Mickiewicz historia Polski