Polskie Radio
Section05
Monika Zając

Dziewoński: gdy Kwiatkowska czytała "Na ustach grzechu", ulice były puste

- Nie wiem, czy to ja sama wybrałam ten zawód, czy to los tak mną pokierował, czy taka była moja droga dla mnie zaplanowana - mówiła w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Irena Kwiatkowska - bohaterka audycji "Dwie do setki", o której rozmawialiśmy z Barbarą Krafftówną, Krystyną Kwiatkowską-Jabłońską, Januszem Kukułą i Romanem Dziewońskim.
Zobacz więcej na temat:  Irena Kwiatkowska Janusz Kukuła Barbara Krafftówna Roman Dziewoński Roch Siciński Monika Zając Dwójka KULTURA

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber fonografia historia radiofonii

Benjamin Grosvenor: Liszt to kompozytor o wielu obliczach

- Liszt potrafi być zarówno demoniczny, jak i poetycki. Szczególnie interesujący jest późny etap jego twórczości, w którym odrzucał wirtuozerię charakteryzującą jego wcześniejsze utwory, korzystał z możliwości fortepianu oszczędniej, zwracając się w stronę atonalności i impresjonizmu - mówił o inspiracji do swojej nowej płyty zatytułowanej "Liszt", pianista Benjamin Grosvenor.
Zobacz więcej na temat:  Franz Liszt Fryderyk Chopin płyta Dwójka Monika Zając

Charles Castronovo: Wrocław to będzie teraz nasz drugi dom

- Mieszkamy w Berlinie, to przecież bardzo blisko. We Wrocławiu od razu nam się spodobało, panuje tu świetna atmosfera. Będziemy chcieli tu występować tak często, jak tylko będzie to możliwe – przynajmniej raz w roku - mówił w Programie 2 Polskiego Radia znany tenor, który zawodowo i prywatnie związany jest z sopranistką Ekateriną Siuriną.
Zobacz więcej na temat:  opera śpiew Wrocław Monika Zając Dwójka KULTURA

Janusz Ekiert - "tremiarz" przy fortepianie, żywioł w radiu i telewizji

- Mój mąż w porę zrozumiał, że to nie estrada jest jego powołaniem. Podobno bardzo dobrze grał na fortepianie, ale był takim "tremiarzem", że "sprzedawał" tylko jedną czwartą tego, co było w jego palcach i głowie - mówiła prof. Lidia Grychtołówna o wybitnym krytyku muzycznym Januszu Ekiercie.
Zobacz więcej na temat:  95 lat Polskiego Radia Monika Zając Andrzej Sułek muzykolog Fryderyk Chopin Dwójka

Dariusz Michalski: Młynarski był fantastycznym obserwatorem

- W swojej grupie historycznej twórców polskiej piosenki umieszczam go wśród trójcy: Agnieszka, Jonasz, Wojtek, czyli Osiecka, Kofta, Młynarski. Z tym, że Jonasz filozofował, Agnieszka poetyzowała, a Wojtek obserwował, lepił postacie i kiedy ukazywał się jego tekst, to każdy był zdziwiony, bo znał te elementy, ale to Młynarski scalił je w jedną, bardzo charakterystyczną postać - mówił w Dwójce dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Młynarski Jan Młynarski Alicja Majewska Gaba Kulka Dariusz Michalski Jakub Kukla Monika Zając

Stanisław Leszczyński: Studio S-1 działało jeszcze zanim zostało otwarte

- Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1992 roku , przy czym to studio zaczęło istnieć kilka miesięcy wcześniej, bo już nie mogłem wytrzymać. Wszystkie formalności, zasady BHP i tak dalej zostały chyba złamane. Pamiętam, jak osobiście zakładaliśmy linki bezpieczeństwa na tubusy. Dzięki temu wcześniej można było tam wprowadzić Jerzego Semkowa z Sinfonią Varsovią - mówił współtwórca i pierwszy dyrektor Studia S-1 (obecnie im. W. Lutosławskiego).
Zobacz więcej na temat:  studio im. Witolda Lutosławskiego radio Witold Lutosławski studio Lutosławskiego 95 lat Polskiego Radia Monika Zając Roch Siciński Dwójka historia radiofonii

Jacek Marczyński: pod koniec XIX wieku wykształcił się kult gwiazd

- Wiele gmachów operowych, które w tamtym czasie powstały, to były miejsca dość snobistyczne. Zaczynał się wówczas kult śpiewaków operowych, na co nałożyło się pojawienie fonografii. Fonografię wyczuł Enrico Caruso, nazywany królem tenorów, który swoją popularność w XX wieku zawdzięcza m.in. temu, że nagrywał mnóstwo płyt - mówił w Dwójce Jacek Marczyński, dziennikarz muzyczny i znawca opery.
Zobacz więcej na temat:  opera radio Piotr Beczała Dwójka muzyka klasyczna Monika Zając Jakub Kukla KULTURA Jan Kiepura

Dr Marcin Hermanowski: radio dawało namiastkę uczestnictwa

- Radio od samego początku istnienia starało się na różne sposoby transmitować wydarzenia, które działy się w wielu miejscach Polski. Jednak kłopot sprawiała technika, więc początkowo były to transmisje telefoniczne, a jeżeli transmisje się odbywały, to często były nagrywane na taśmę i dopiero później odtwarzane - mówił w Dwójce historyk radia dr Marcin Hermanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Monika Zając KULTURA historia radiofonii

Patrick Fournillier: dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki

- Do tej pory nie miałem zbyt często okazji grywać polskiej muzyki przed publicznością. Teraz, gdy otrzymałem propozycję pracy w Warszawie, mam nadzieję, że to się zmieni. Sam dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Patrick Fournillier, francuski dyrygent i nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Monika Zając Dwójka opera dyrygent