Polskie Radio
Section05

Moskwa

Tarcia na szczytach Kremla. ISW: "kucharz Putina" rozbudowuje prywatną armię, może zagrażać prezydentowi Rosji

Zaostrza się sytuacja polityczna na Kremlu. Jak informuje amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW), Jewgienij Prigożyn, nazywany "kucharzem Putina", rośnie w siłę i może stanowić zagrożenie dla rządów Władimira Putina. ISW zwraca też uwagę na nasilający się w rosyjskiej armii rasizm i fanatyzm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Kreml Europa

Rosyjska mobilizacja przyjmuje coraz brutalniejszy charakter. Obławy są prowadzone nawet w dużych miastach

Mobilizacja na wojnę z Ukrainą przybiera w Rosji coraz brutalniejszy charakter. Jak poinformował niezależny kanał na Telegramie Możem Objasnit', w Moskwie masowo powoływani są na front pracownicy firm budowlanych, a wezwania do armii wręcza się nawet na stacjach metra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Władimir Putin

Sukcesy ukraińskiej armii. Zełenski: w tym tygodniu wyzwoliliśmy ponad 770 kilometrów kwadratowych terytorium

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w tym tygodniu ukraińska armia wyzwoliła spod rosyjskiej okupacji ponad 770 kilometrów kwadratowych terytorium na wschodzie kraju. Dodał, że wyzwolono 29 miejscowości, w tym sześć w regionie ługańskim.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie wojsko Rosja serwis wschodni ŚWIAT Europa Ukraina Wołodymyr Zełenski

Gen. Dariusz Wroński: Władimir Putin stawia wszystko na jedną kartę

- Fakt, że Władimir Putin stawia wszystko na jedną kartę, jest już banałem. Ten szantaż energetyczny, który jest realizowany przez Rosję, wskazuje, że jest ona zdecydowana walczyć za wszelką cenę i z pomocą wszystkich dostępnych sił i środków wywierać naciski na zarówno na rządzących, jak i na całe społeczeństwo europejskie - powiedział w Polskim Radiu 24 generał brygady pilot Dariusz Wroński (dowódca 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konflikty międzynarodowe NATO ŚWIAT Europa Rosja Władimir Putin wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni

Stanisław Żaryn: przyjęcie rosyjskich dezerterów byłoby wielkim ryzykiem, oni do Putina są przychylnie nastawieni

- Przyjęcie tych dezerterów rosyjskich do Polski byłoby wielkim ryzykiem i byłoby sprzeczne z decyzją podjętą kilka dni temu, że tylko wizy humanitarne, jeżeli są uzasadnione, mogą być w tej chwili wydawane obywatelom rosyjskim - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Żaryn wojna 2022 Rosja Władimir Putin POLSKA Ukraina służby i bezpieczeństwo

Jan Piekło: wojna na Ukrainie może skończyć się bardzo szybko. Rosji grozi rozpad

- Wojna na Ukrainie może się skończyć szybciej, niż nam się wydaje - twierdzi b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło. Gość PR24 stwierdził, że to może się wydarzyć tylko pod warunkiem rozstrzygnięć na Kremlu, czyli odsunięcia Władimira Putina od władzy. - Moim zdaniem Rosji grozi rozpad. I to by był scenariusz najlepszy zarówno dla Ukrainy, dla Polski, dla Europy, dla Zachodu, jak i dla samych Rosjan - dodał dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Rosja wojna na Ukrainie Wiesław Molak Jan Piekło Władimir Putin

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

PR24 Śmierć Darii Duginy. Prof. Marciniak: bez względu na fakty Rosja wykorzysta to propagandowo

- Stworzenie takiego obrazka, że ukraińskie służby specjalne rzekomo zamordowały jakąś dziewczynę - w gruncie rzeczy ofiarę przypadkową, bo to nie o nią chodziło - daje jakieś możliwości przeprowadzenia akcji PR-owej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak, sowietolog i b. ambasador Polski w Rosji, komentując zamach na córkę Aleksandra Dugina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mirosław Skowron Ukraina wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Rosja ŚWIAT Europa zamach