Polskie Radio
Section05
NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Działacz: skończył się futbol, Putin zaczął grę z Białorusią

Rosyjski polityk założył na Białorusi polityczny ruch "Sojuz”, a Kreml wysyła do Mińska ambasadora wywodzącego się ze służb. - To elementy jednej gry, a celem Kremla jest w perspektywie inkorporacja Białorusi – ostrzega Wład Kobets z Białoruskiego Domu w Warszawie. Skończył się futbol, po tego rodzaju świętach w Rosji zaczyna się inna gra. Teraz Moskwa zaczyna kampanię przeciwko białoruskiej niepodległości - komentuje działacz.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Rosja Europa

Polska włącza się w światowy wyścig technologiczny [WYWIAD]

Jesienią mają rozpocząć się prace nad budową narodowej strategii rozwoju sztucznej inteligencji. Program powstanie przy współudziale Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wiceszef NCBiR prof. Aleksander Nawrat w rozmowie z dziennikarzem portalu PolskieRadio.pl, wyjaśnia, czym jest AI (artificial intelligence), mówi też, dlaczego należy inwestować w samouczące się systemy.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD sztuczna inteligencja komputery wiedza IT edukacja technologia

NASZ WYWIAD Ekspert: Łukaszenka jest pod ścianą, Putin szykuje ultimatum

Ambasador Rosji w krajach poradzieckich – to jeden z uczestników wojny hybrydowej, ma drażnić i jątrzyć. Nowy kandydat na stanowisko ambasadora, wywodzący się ze struktur siłowych, to znak, że Rosja zmienia radykalnie politykę wobec Białorusi – ocenił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl politolog dr Paweł Usow z Centrum Analiz i Prognoz Politycznych. Moskwa wyznaczyła jako kandydata na placówkę w Mińsku Michaiła Babicza.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Europa NASZ WYWIAD Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

Komuniści w ŚZŻAK. Płużański: to wewnętrznie sprzeczne

- Dla mnie nie ma znaku równości między AK i PZPR, między AK i PRON, AK i SB, czy AK i WSW. To są dwa przeciwstawne bieguny. Jeżeli dzisiaj idee AK-owskie, czyli idee walki o Polskę niepodległą, idee walki nie tylko z niemieckim okupantem, ale również sowieckim, reprezentują osoby spod tych szyldów, to jest to wewnętrznie sprzeczne - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański, historyk i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci PRL

NASZ WYWIAD Profesor z USA: Putin i Kim mogą być w menu Trumpa na wybory

Wkrótce w USA odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu i Senatu. Możliwe, że na politykę zagraniczną Donalda Trumpa należy patrzeć pod kątem jego przygotowań do wyborów i sondaży, które testuje i ogląda  - komentował w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl prof John Micgiel z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku  i Studium Europy Wschodniej UW.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Donald Trump Europa Ameryka Azja

NASZ WYWIAD Ekspert: miał być sukces, są głosy o podlizaniu się Putinowi

Prezydent USA Donald Trump ku swemu zaskoczeniu więcej stracił niż zyskał po szczycie w Helsinkach. Jest ostro krytykowany nawet przez członków swojej partii za "podlizywanie" się Putinowi, musiał wycofywać swoje słowa o wywiadzie USA, tłumacząc się przejęzyczeniem – komentuje Tomasz Smura z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Spotkanie osłabiło pozycję Trumpa nawet w szeregach jego własnej partii.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD USA Donald Trump Rosja Władimir Putin

NASZ WYWIAD Karczma na kościach ofiar NKWD. Białorusini bronią Kuropat

- Białoruś to jedyny kraj, gdzie nie tylko działa KGB bez zmiany nazwy, ale i władze nie badają tematu komunistycznych represji, a czasem nawet nie przyznają, że do nich doszło – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz Wiaczesław Siwczyk. Tuż przy miejscu egzekucji setek tysięcy ludzi powstał kompleks z restauracją. Protest i warta przeciw znieważeniu miejsca kaźni trwa już półtora miesiąca. 
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś NASZ WYWIAD Kuropaty NKWD

NASZ WYWIAD Obawa przed szczytem Putin-Trump. "Chce wycofania wojsk USA"

Prezydent Rosji Władimir Putin z pewnością będzie domagał się od prezydenta USA wycofania swoich wojsk z regionu – tak komentował szczyt prezydentów USA i Rosji prof. Zbigniew Kruszewski z Uniwersytetu El Paso w Teksasie, powstaniec warszawski, żołnierz Szarych Szeregów i AK, II dywizji gen. Stanisława Maczka i II Korpusu Polskiego we Włoszech w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Rosja USA Donald Trump Władimir Putin

NASZ WYWIAD Nadchodzi rewolucja w UE? Budżet euro, zmiana traktatów?

W UE już 19 państw jest w strefie euro, inne, w tym Bułgaria, Chorwacja i Rumunia zapewne wkrótce do niej przystąpią. Polska musi uważnie przyglądać tej dynamice, by nie znaleźć się na marginesie – mówi portalowi PolskieRadio.pl Marta Makowska (PISM), analizując plan reform UE, nakreślony liderów Francji i Niemiec. Zakłada on m.in. budżet strefy euro.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś NASZ WYWIAD Unia Europejska euro Francja Niemcy Emmanuel Macron Angela Merkel budżet ue budżet UE 2021-2027 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

"Jeśli Niemcy mieliby honor, sami podjęliby temat reparacji"

- Jeśli Niemcy mieliby choć odrobinę honoru i wiarygodności, sami podnieśliby sprawę reparacji. Jestem zatrwożony i przerażony (...) Mówiłem podczas debaty np. o ogromnej ilości polskich dzieł sztuki, które zostały skradzione. Gdzie one są? W Niemczech musi być wielu ludzi, którzy ukrywają polskie dzieła jednocześnie wiedząc, że pochodzą z kradzieży. Jak to możliwe? Gdzie jest ich honor? - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Daniel Kawczyński, poseł do brytyjskiej Izby Gmin. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Wielka Brytania reparacje wojenne NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Jak Putin kręci Białorusią? Tego narzędzia świat nie zauważa

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Mińsku w ramach posiedzenia Rady Państwowej Związku Białorusi i Rosji nie wniosła wiele nowego. Jednak złowroga dla regionu strategia Rosji się nie zmienia. Widać, że Putina w jego chęci do obudowy imperium nikt nie zatrzyma – o tym w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl niezależny białoruski analityk dr Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Lider Tatarów: Krym może się powtórzyć, Zachód musi działać

Był zakładnikiem Putina, bo miał dość odwagi, by mówić prawdę ma okupowanym Krymie. Obecnie dzięki wymianie więźniów między Rosją a Turcją, jest wolny, choć został wygnany z półwyspu. W rozmowie z portalem PolskieRadio.pl  jeden z liderów Tatarów krymskich, Ilmi Umerow, ostrzegał inne kraje przed losem Ukrainy, bo pewne procesy mogą być implementowane przez Rosję także gdzie indziej. Lider Tatarów podkreślał, że rozwój sytuacji w regionie zależy od naszych działań. 
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Ukraina Rosja Tatarzy krymscy Krym Unia Europejska Władimir Putin

"Skazanie Robinsona jest ponurym żartem"

- W zestawieniu z tą sprawą, z tym niewyobrażalnym obrzydlistwem jakim były zorganizowane gwałty na nieletnich dziewczynkach, które wciąż czekają na wymierzenie sprawiedliwości, sprawa Robinsona, jego skazanie, wydaje się ponurym żartem. Ale o jego winie nikt rozsądny wątpliwości mieć nie może - mówił w rozmowie z PolskieRadio.pl Adrian Wachowiak, politolog i dziennikarz mieszkający w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Europa Wielka Brytania sądownictwo

Sylwester Chruszcz o zmarłym bracie: był zaszczuty

- O tym, że był zaszczuty i macki różnych ludzi go oplatały wiedzieliśmy. Byliśmy gotowi na przekazanie materiałów, mieliśmy się spotykać z odpowiednimi funkcjonariuszami, którzy by te wszystkie patologie w Głogowie rozwikłali - mówił w rozmowie z dziennikarzem portalu polskieradio.pl poseł Sylwester Chruszcz, brat zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach radnego Głogowa Pawła Chruszcza.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz'15 Kornel Morawiecki policja prokuratura KGHM Polska Miedź Głogów Legnica Prokuratura Krajowa NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Wysiedlono cały naród. Dziś Tatarzy znów boją się wygnania"

Deportacja Tatarów Krymskich stała się doświadczeniem kształtującym świadomość narodu, centralnym punktem tożsamości narodowej – mówił Nedim Useinow, krymskotatarski działacz. Z Krymu do Azji Centralnej wysiedlono kilkaset tysięcy osób. Połowa z nich zmarła w wyniku chorób, głodu, złych warunków życia. 18 maja przypada 74.rocznica deportacji Tatarów Krymskich.
Zobacz więcej na temat:  deportacja Józef Stalin Krym Rosja Tatarzy krymscy Ukraina ZSRR Związek Radziecki NASZ WYWIAD