Polskie Radio
Section05

NATO

Regionalne plany obronne NATO. Szef MON: dotyczą każdego skrawka ziemi przynależącej do państw Sojuszu

Po raz pierwszy od czasu zakończenia zimnej wojny mamy plany, które dotyczą obrony każdego skrawka ziemi przynależącej do państw NATO - powiedział w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do rezultatów szczytu NATO w Wilnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Rada Bezpieczeństwa Narodowego szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo

Gen. Komornicki: sprzęt powinien trafiać na Ukrainę z półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb

- Sprzęt na Ukrainę powinien trafiać z Zachodu z półrocznym wyprzedzeniem w stosunku do potrzeb. Tymczasem jest odwrotnie. Powoduje to, że Ukraińcy ponoszą niepotrzebne straty. Wojna się przeciąga, a czas gra na rzecz Rosji - przestrzegał w Polskim Radiu 24 były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. Leon Komornicki.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina szczyt NATO ŚWIAT Rosja

Polska przykładem, jak inwestować w bezpieczeństwo. Hiszpańskie media doceniają reformę wojska

Omawiające zakończony w środę w Wilnie szczyt NATO media z Hiszpanii odnotowują "wygórowane" aspiracje Ukrainy w sprawie akcesu do tej organizacji. Wskazują też na przykład Polski, który ich zdaniem dowodzi, że nowi członkowie mogą znacząco przyczynić się do wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT szczyt NATO w Wilnie Hiszpania wojsko wojna na Ukrainie

Berlin nie chce szybkiego przyjęcia Ukrainy do NATO. "Spiegel": Niemcy niczego się nie nauczyły

W Wilnie mocarstwa zachodnie nie wykorzystały okazji do wzmocnienia wschodniej flanki. Ponownie zignorowano Wschód z jego doświadczeniami. Zamiast uczynić Ukrainę de facto członkiem NATO, który może liczyć na wsparcie zachodnich partnerów, kraj pozostaje petentem błagającym o broń - ocenił publicysta tygodnika "Der Spiegel" Jan Puhl.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie wojna na Ukrainie wojna 2023

TYLKO U NAS Szczyt NATO w Wilnie. Gen. Polko: wschodnia flanka wychodzi z niego doceniona i wzmocniona

- Kraje flanki wschodniej NATO doskonale wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec Sojuszu. Dziś kiedy istnieje perspektywa zbudowania naprawdę bezpiecznej Europy, powinniśmy liczyć na większe zaangażowanie w tej materii krajów wysoce gospodarczo rozwiniętych. Tymczasem Niemcy i Francja wciąż się ociągają - mówi w rozmowie z Polskim Radiem generał Roman Polko. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka szczyt NATO w Wilnie Roman Polko bezpieczeństwo

ANALIZA Współpraca gospodarcza między Polską a Koreą Południową nabiera rozpędu. To jeden z kluczowych partnerów

Republika Korei jest jednym kluczowych partnerów politycznych i ekonomicznych Polski w Azji. Nad Wisłą działa blisko 550 przedsiębiorstw z kapitałem koreańskim. Seul stał się za Waszyngtonem głównym dostawcą broni dla polskiego wojska.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA polityka Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo Korea Południowa inwestycje zagraniczne broń Polska Grupa Zbrojeniowa

Ustawa o planowaniu obronnym. Siewiera: trzeba dostosować prawo, by wykorzystać siły w czasie pokoju

- Wszystkie strony sceny politycznej muszą mieć kompletną informację nt. powodów i przyczyn leżących u podstaw inicjatywy ustawodawczej prezydenta dot. planowania obronnego - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Siewiera, szef BBN. Jak dodał, obawy budzi kwestia działań hybrydowych ze strony Rosji. Podkreślił, że trzeba do tego dostosować nasz stan prawny, by wykorzystać siły zbrojne do operacji w czasie pokoju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA BBN Jacek Siewiera służby i bezpieczeństwo