Polskie Radio
Section05
NBP

Oskładkowanie umów zlecenia zamiast stawek godzinowych

We wrześniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 115 tys. ofert – to najlepszy wynik od roku 2001, czyli od kiedy resort pracy prowadzi statystyki. Wrzesień był też ósmym z rzędu miesiącem spadku bezrobocia w tym roku. Według szacunków ministerstwa stopa bezrobocia wyniosła wtedy w Polsce 11,5 proc. Biorąc pod uwagę dane statystyczne – mamy sukces, ale problemy funkcjonowania rynku pracy nie zniknęły.
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie NBP płaca minimalna pracownik umowa o dzieło umowa zlecenie umowa zlecenie a ubezpieczenie zatrudnienie

RPP: stopy procentowe idą w dół. Oprocentowanie kredytów też

W przypadku tej decyzji Rady Polityki Pieniężnej podkreślić trzeba liczbę mnogą – stopy. Bo mocno spada nie tylko stopa referencyjna: z 2,5 do 2 proc., ale i lombardowa: z 4 do 3 proc. Obniżka tej ostatniej przełoży się na zdecydowany spadek maksymalnego oprocentowania kredytów konsumenckich – z 16 do 12 proc. Istnieje jednak obawa, że przy tym niższym maksymalnym oprocentowaniu, banki będą mniej chętnie pożyczały pieniądze klientom.
Zobacz więcej na temat:  deflacja inflacja kredyt konsumencki NBP Rada Polityki Pieniężnej stopy procentowe

Kredyty we frankach: czy rząd przejmie zadłużone mieszkania?

Około 20 tys. gospodarstw domowych w Polsce nie jest w stanie regularnie spłacać kredytów mieszkaniowych w walutach obcych. Jednocześnie w wyniku osłabienia złotego wartość tych mieszkań jest znacznie niższa od zobowiązań. Związek Banków Polskich proponuje, aby osoby które nie są w stanie obsługiwać swojego kredytu traciły prawo własności do mieszkania, zachowując prawo do pozostania w nim na zasadzie najmu.
Zobacz więcej na temat:  bank BGK frank szwajcarski kredyt hipoteczny mieszkania na wynajem NBP

Exposé premier Ewy Kopacz: bardziej socjalne niż gospodarcze

Dużo obietnic było w exposé premier Ewy Kopacz. Jak już niektórzy policzyli 29. Mowa była m.in. o zwiększeniu nakładów na budowę żłobków z 50 do 100 mln zł, o urlopach rodzicielskich dla wszystkich, łącznie z bezrobotnymi i studentami. Pani premier nie powiedziała, ile to będzie w sumie kosztować, a minister finansów zapewnia, że na wszystko wystarczy, i że wszystkie te wydatki zostały uwzględnione w projekcie budżetu.
Zobacz więcej na temat:  emerytura euro expose premier Ewy Kopacz górnictwo NBP Rząd Ewy Kopacz waloryzacja emerytur

Polska w strefie euro: politycznie to wciąż niemożliwe

W 2015 roku będziemy spełniali wszystkie kryteria konwergencji. Już dziś nie musimy się martwić o dwa z nich: poziom inflacji i stóp procentowych. A w przyszłym roku także o poziom deficytu i długu. Na drodze do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty mogą jednak stanąć kwestie prawne, czyli brak konsensusu politycznego potrzebnego do zmiany konstytucji.
Zobacz więcej na temat:  euro kurs walut NBP strefa euro Unia Europejska waluty

Janosikowe: trzeba zmienić udział gmin w PIT i CIT

Toruń to najbardziej zadłużone miasto wojewódzkie w Polsce, a Mazowsze jest najbardziej zadłużonym województwem. Na drugim miejscu jest łódzkie, a na trzecim opolskie. Za Toruniem z kolei Bydgoszcz i Poznań. Samorządowcy skarżą się, że władze centralne narzucają im coraz więcej zadań, ale nie dają pieniędzy na ich realizację. Subwencje i dotacje celowe z budżetu państwa nie wystarczają, a dochody własne spadają.
Zobacz więcej na temat:  cit janosikowe NBP pit województwo mazowieckie

Budżet 2015: rodziny zyskają, emeryci też. Co z górnictwem?

Rząd przyjął projekt przyszłorocznego budżetu. Zaplanowana na 2015 rok zmiana w rozliczaniu ulgi rodzinnej oznacza zmniejszenie tzw. klina podatkowego. Natomiast pozostaje problem górnictwa. Rząd na razie postuluje przyspieszenie prac nad ustawami, które zakładają wprowadzenie koncesji na handel węglem i wdrożenie systemu certyfikatów jakościowych w obrocie tym surowcem.
Zobacz więcej na temat:  budżet 2015 górnictwo NBP Rząd Ewy Kopacz ulga na dzieci ulga podatkowa

Polisolokaty, czyli ryzykowne inwestowanie mimo woli.

UOKiK bierze się za tzw. polisolokaty. Urząd kończy właśnie kontrole w kilkudziesięciu firmach oferujących ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Tymczasem niezadowoleni klienci, za problemy z polisolokatami, obwiniają nadzór finansowy. Stowarzyszenie „Przywiązani do polisy” złożyło w biurze Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przewodniczącego KNF.
Zobacz więcej na temat:  bank gwarancja bankowa KNF lokata terminowa NBP sądownictwo UOKiK