Polskie Radio
Section05

NBP

System emerytalny nie upadnie, ale emerytury będą niskie

Pieniędzy na wypłaty emerytur raczej nie zabraknie, chociaż dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych urośnie. Wiadomo też, że świadczenia będą relatywnie niskie, bo na konta emerytów wpływać ma 30-40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Ekonomiści rozważają więc różne scenariusze reformy systemu: od utraty branżowych przywilejów, po wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  emerytura NIK OFE ZUS zus składki

Wyższe emerytury bez wychodzenia z domu

Przyszli emeryci, właściciele nieruchomości będą mogli podwyższyć swoje emerytury zapisując posiadane domy czy mieszkania instytucjom finansowym. Będzie to możliwe dzięki tworzonym właśnie ustawom: o odwróconym kredycie hipotecznym i o rencie dożywotniej. Projekt pierwszej ustawy przyjął już rząd, nad drugą trwają jeszcze prace w Ministerstwie Gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  KNF kredyt hipoteczny odwrócona hipoteka renta dożywotnia

Tylko 10 proc. uprawnionych chce zostać w OFE

Na razie zarejestrowano 1 577 960 oświadczeń od osób, które chcą nadal oszczędzać w OFE. Ale ta liczba jeszcze rośnie i może przekroczyć 2 mln uczestników, co stanowi 170 mln zł składek przekazywanych miesięcznie do otwartych funduszy. Najchętniej wybierały je osoby między 30. a 40. rokiem życia, te które mieszkają w większych miastach: w Warszawie, Krakowie i w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  emerytura OFE ofe czy zus składka zus ZUS

SKOK Wspólnota: klienci mają 5 lat na odzyskanie pieniędzy

Rozpoczęła się wypłata depozytów członkom Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Wspólnota, której zarząd komisaryczny złożył kilka dni temu wniosek o upadłość. Klienci odzyskają depozyty do równowartości 100 tys. euro, tj. około 415 tys. zł. Nie dotyczy to jednak udziałów i wkładów członkowskich. KNF jednocześnie uspokaja – Kasa Kasie nierówna, taka sytuacja nie musi się przydarzyć innym.
Zobacz więcej na temat:  bankructwo KNF

„Rola banku centralnego powinna wzrosnąć”

Narodowy Bank Polski zrealizował główne zadanie polityki monetarnej, mówił w środę w Sejmie szef banku centralnego Marek Belka, prezentując sprawozdanie z działalności banku za 2013 rok. Podkreślał, że obecnie widać pozytywne efekty prowadzonej polityki pieniężnej i że w Polsce należy wdrożyć regulacje, dzięki którym uodpornimy się na skrajne sytuacje.
Zobacz więcej na temat:  finanse publiczne GOSPODARKA inflacja Marek Belka stopy procentowe