Polskie Radio
Section05

NBP

Upadłość konsumencka: łatwiej będzie wyplątać się z długów

Kończą się prace nad nowelizacją prawa upadłościowego i naprawczego, która zwiększy dostęp do tzw. upadłości konsumenckiej. Zmiana prawa może przynieść ulgę tysiącom Polaków, którzy mają problem ze spłacaniem swoich zobowiązań. Odpowiedzią banków na tę nową sytuację prawną jest pilotażowy program wyciągania z kłopotów finansowych osób nadmiernie zadłużonych. Ma on ruszyć jesienią.
Zobacz więcej na temat:  bank konsument upadłość konsumencka

System emerytalny nie upadnie, ale emerytury będą niskie

Pieniędzy na wypłaty emerytur raczej nie zabraknie, chociaż dziura w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych urośnie. Wiadomo też, że świadczenia będą relatywnie niskie, bo na konta emerytów wpływać ma 30-40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Ekonomiści rozważają więc różne scenariusze reformy systemu: od utraty branżowych przywilejów, po wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  emerytura NIK OFE ZUS zus składki

Wyższe emerytury bez wychodzenia z domu

Przyszli emeryci, właściciele nieruchomości będą mogli podwyższyć swoje emerytury zapisując posiadane domy czy mieszkania instytucjom finansowym. Będzie to możliwe dzięki tworzonym właśnie ustawom: o odwróconym kredycie hipotecznym i o rencie dożywotniej. Projekt pierwszej ustawy przyjął już rząd, nad drugą trwają jeszcze prace w Ministerstwie Gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  KNF kredyt hipoteczny odwrócona hipoteka renta dożywotnia

Tylko 10 proc. uprawnionych chce zostać w OFE

Na razie zarejestrowano 1 577 960 oświadczeń od osób, które chcą nadal oszczędzać w OFE. Ale ta liczba jeszcze rośnie i może przekroczyć 2 mln uczestników, co stanowi 170 mln zł składek przekazywanych miesięcznie do otwartych funduszy. Najchętniej wybierały je osoby między 30. a 40. rokiem życia, te które mieszkają w większych miastach: w Warszawie, Krakowie i w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  emerytura OFE ofe czy zus składka zus ZUS