Polskie Radio
Section05

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa: doskonała okazja do odkrywania historii ludzi i miejsc

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z 50. krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest edukacja historyczna i kulturalna, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad regionalnym dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności oraz propagowanie i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rzemiosło Europejskie Dni Dziedzictwa Katarzyna Cygler Trójka

"Należą do polskiego dziedzictwa kulturowego". Nowe zabytki na liście Pomników Historii

Zespół klasztorny bernardynów w Radomiu i gmach dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w Warszawie oraz siedem innych obiektów związanych z historią Polski wpisano na listę Pomników Polski. - To są wyjątkowe zabytki, które łączą wartości historyczne, artystyczne i naukowe na najwyższym poziomie. To obiekty ważne dla historii Polski - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Maria Badeńska-Stapp z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego historia Polski SZTUKA

"Wymazać naród": Rosja prowadzi ludobójstwo kulturowe

Film "Wymazać naród" ("Erase the Nation") w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to wstrząsający dokument pokazujący zniszczenia dziedzictwa kulturowego Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskiej od 24 lutego 2022 r. W produkcji pokazano celowe zniszczenia ukraińskich zabytków: od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wojna na Ukrainie kino film dokumentalny zabytki pomoc Trójka Ukraina Trójka

"Wymazać naród". Reżyser: celowo używamy terminu "ludobójstwo kulturowe"

- W ogromie tej wojny, w ogromie koszmaru, który Rosjanie zgotowali niewinnym mieszkańcom Ukrainy, siłą rzeczy najczęściej słyszymy o tych najbardziej przerażających aspektach rosyjskich zbrodni. W sposób naturalny na drugim planie znajduje się kultura, ale to absolutnie nie oznacza, że jest ona mniej ważna - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Grzywaczewski, reżyser dokumentu "Erase the Nation" ("Wymazać naród").
Zobacz więcej na temat:  kino dokument Ukraina zabytki wojna na Ukrainie FILM Tomasz Grzywaczewski Dwójka Dwójka Ukraina

60 lat Narodowego Instytutu Dziedzictwa - dla przyszłych pokoleń

 - Narodowy Instytut Dziedzictwa to jedna z najstarszych narodowych instytucji kultury w Polsce. Jest zapleczem służb konserwatorskich, nasza wiedza specjalistyczna, ekspercka ma służyć wsparciem organów ochrony zabytków i wszystkich instytucji, które tym się zajmują - opowiadała w Dwójce Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia istnienia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla architektura zabytki

Milion zabytków on-line dzięki Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa

- To rewolucja polegająca na tym, że w jednym miejscu w sieci udostępniamy 1,3 mln dokumentów na temat 700 tysięcy zabytkowych obiektów w Polsce – nie tylko wpisanych do rejestru, ale również znajdujących się w wojewódzkich ewidencjach zabytków - opowiadała Katarzyna Zalesińska, szefowa Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który udostępni dokumenty dotyczące dóbr kultury na portalu zabytek.pl.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka digitalizacja treści digitalizacja zabytki KULTURA

"Hetman". W Przemyślu otwarcie wystawy poświęconej Stanisławowi Żółkiewskiemu

W Przemyślu otwarta zostanie wystawa plenerowa "Hetman" poświęcona Stanisławowi Żółkiewskiemu. Ekspozycja powstała dwa lata temu, w 400. rocznicę śmierci tego wybitnego dowódcy i polityka. Do tej pory była prezentowana w kilku miastach Polski, a od piątku będzie ją można oglądać w centrum Przemyśla. Wystawę zorganizował Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony historia Polski Przemyśl Stanisław Żółkiewski