Polskie Radio
Section05

Nauka w Jedynce

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  
Zobacz więcej na temat:  bociany NAUKA natura przyroda ptaki wędrowne

Kultura Indian Pueblo zadziwia do dziś

Chyba każdy chłopiec w młodości bawił się w Indian i kowbojów, wiedział kto to są Apacze, Komancze, Sjuksowie czy Nawaho, zaczytywał się w przygodach Winnetou i jego przyjaciela Old Shatterhanda. W książkach oraz w westernach Indianie byli przedstawiani raczej jako nierozgarnięci i prymitywni, którzy tylko umieli kraść i zabijać białych osadników. Rzeczywistość była trochę inna.
Zobacz więcej na temat:  Indianie Ameryka Północna Katarzyna Kobylecka NAUKA

Gimnastyka mózgu rozwija intelekt. Warto ćwiczyć!

Gimnastykę mózgu można uprawiać zawsze, nawet jadąc samochodem czy autobusem do pracy. Dla naszego mózgu można zrobić coś na kształt siłowni umysłowej, czyli trzeba czytać, rozwiązywać krzyżówki, gry logiczne, liczyć, kojarzyć pewne rzeczy. - Wydaje się, że są to rzeczy trochę bezproduktywne, ale w rzeczywistości utrzymują mózg na pełnych obrotach, co jest szczególnie ważne dla osób wchodzących w jesień życia - radzi Tomasz Rożek, popularyzator nauki.
Zobacz więcej na temat:  mózg NAUKA Agnieszka Kunikowska Tomasz Rożek