Polskie Radio
Section05
Nauka w Jedynce

"Szukamy morszczynu". Apel Instytutu Oceanologii PAN

"Pomóż naukowcom w poszukiwaniu morszczynu" - z tym apelem zwrócili się do Polaków naukowcy Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ostatni rosnący okaz morszczynu udokumentowano w 1976 roku. Było to w okolicy Gdyni przy Starej Torpedowni. Czy morszczyn powrócił do polskiego morza? 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Morze Bałtyckie Bałtyk ekologia środowisko środowisko naturalne przyroda Polska Akademia Nauk NAUKA

"Wspomnienie po pradawnym oceanie". Co krew ma z nim wspólnego?

W opinii wielu naukowców przemiana zwierząt ze stworzeń wodnych w lądowe to jedno z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w historii życia na Ziemi. Zdaniem niektórych badaczy w ludzkiej krwi istnieje pozostałość po życiu naszych przodków w środowisku wodnym. - Francuski biolog Quinton uważał, że nie trzeba robić transfuzji krwi, a zamiast tego można tymczasowo przetoczyć człowiekowi wodę morską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Ryszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak biologia krew

Polscy archeolodzy angażują społeczność spoza świata nauki

Spotkania poświęcone historii prowadzone w sudańskich szkołach przez polskich badaczy, dni otwarte dla miejscowej ludności na stanowisku archeologicznym, wzajemne konsultacje na temat odkrywanych zabytków, bo często lokalna społeczność wie lepiej, czym był i do czego służył dany przedmiot… To kilka przykładów tzw. archeologii zaangażowanej, która ma na celu wciąganie miejscowych społeczności w działania na rzecz ochrony ich własnego dziedzictwa.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka archeologia Afryka Sudan

Badania bunkra Anielewicza. Warszawa to było wielokulturowe miasto

Bunkier Anielewicza to nieistniejący już schron, który znajdował się na rogu ulic Miłej i Dubois na warszawskim Muranowie. Pod koniec powstania w getcie warszawskim ukrywali się w nim, a 8 maja 1943 roku ponieśli śmierć, bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej wraz z dowódcą Mordechajem Anielewiczem.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak II wojna światowa Żydzi powstanie w getcie biblioteka Warszawa badania getto warszawskie Michał Montowski historia Polski

Stefan Starzyński - gospodarz i reformator stolicy w latach 1934-1939

Praca, dorobek i wysiłek, jaki Stefan Starzyński wraz ze swoimi współpracownikami włożył w to, aby Warszawa zmieniła swoje oblicze, są obecnie przedmiotem badań naukowych. To historia niezwykłej przemiany miasta, począwszy od momentu powołania Stefana Starzyńskiego na tymczasowego prezydenta m.st. Warszawy (2 sierpnia 1934 roku), do dnia aresztowania go przez Gestapo i uwięzienia na Pawiaku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA NAUKA historia Polski Stefan Starzyński Mokotów Żoliborz komunikacja miejska reformy woda Muzeum Niepodległości w Warszawie Paryż Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Kampinoski Park Narodowy. Zielone płuca Warszawy, łosie i pożyteczne bobry

- Dla Warszawy Puszcza Kampinoska to zielone płuca. Świeże powietrze z tego dużego, zalesionego obszaru przez większą część roku jest do niej nawiewane. Dzięki temu w Warszawie jakość powietrza nie jest aż tak słaba, jak w wielu innych miastach Polski - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Andrzejewska z Kampinoskiego Parku Narodowego, który jest też jedną z najważniejszych ostoi fauny w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska ochrona przyrody Piknik Naukowy zwierzęta leśne zwierzęta Katarzyna Jankowska – PODCAST kpn Kampinos Puszcza Kampinoska

Coraz mniej bocianów w Polsce. Dlaczego?

Bocian biały to jeden z najważniejszych symboli wiosny. Niestety, w Polsce spada liczebność populacji tych ptaków. Na zachodzie i południu kraju sytuacja wygląda najgorzej. Znacznie lepiej na wschodzie. Na Lubelszczyźnie liczebność bocianów utrzymuje się na stałym poziomie. Bardzo dużo ptaków zamieszkuje tu kolonie bocianie, np. w miejscowościach nadwieprzańskich. Bociany spotkamy też na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim i okolicach Turobina.  
Zobacz więcej na temat:  bociany NAUKA natura przyroda ptaki wędrowne

Kultura Indian Pueblo zadziwia do dziś

Chyba każdy chłopiec w młodości bawił się w Indian i kowbojów, wiedział kto to są Apacze, Komancze, Sjuksowie czy Nawaho, zaczytywał się w przygodach Winnetou i jego przyjaciela Old Shatterhanda. W książkach oraz w westernach Indianie byli przedstawiani raczej jako nierozgarnięci i prymitywni, którzy tylko umieli kraść i zabijać białych osadników. Rzeczywistość była trochę inna.
Zobacz więcej na temat:  Indianie Ameryka Północna Katarzyna Kobylecka NAUKA