Polskie Radio
Section05

Niemcy

Mordechaj Anielewicz. Jego imię jedni wymawiali ze czcią, inni ze strachem

- Mordechaj Anielewicz jako postać przeszedł do legendy i ta legenda powstawała od razu, wtedy, kiedy jeszcze żył, kiedy był przywódcą powstania w getcie - mówiła Joanna Szwedowska. 8 maja 1943 roku Anielewicz, dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, przywódca powstania w getcie warszawskim, popełnił samobójstwo.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust powstanie w getcie Warszawa Żydzi II wojna światowa zbrodnie wojenne

Ostre kontrole na granicy z Niemcami. Będą kilometry zatoru?

Niemcy, szykując się na zmianę rządu, przygotowują gwałtowne zmiany w polityce państwa, w tym polityce azylowej. Jak mówią przyszli odpowiedzialni za bezpieczeństwo i ochronę granic, "nielegalna migracja nie będzie już tolerowana". Nowe regulacje zwiększą i tak już poszerzone kontrole na przejściach granicznych z Polską. Czy oznacza to początek końca strefy Schengen?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa granica kontrola migracja Friedrich Merz

Wilhelmshaven. Kriegsmarine skapitulowała przed Polakami

- Jako przedstawiciel zwycięskich sił zbrojnych sojuszniczych i w imieniu 1. Polskiej Dywizji Pancernej przyjmuję kapitulację twierdzy Wilhelmshaven. Obejmuję pełną władzę na obszarze twierdzy, nad miastem i portem - mówił w bazie Kriegsmarine płk. Antoni Grudziński, który w imieniu gen. Stanisława Maczka przyjmował kapitulację największej bazy morskiej III Rzeszy.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Grudziński Radio Wolna Europa Stanisław Maczek II wojna światowa III Rzesza nazizm

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 179. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Szwajcaria literatura polska