Polskie Radio
Section05
Polacy za granicą

Druskieniki - uzdrowisko na Litwie wypromowane przez marszałka Józefa Piłsudskiego

Badaniem leczniczych właściwości źródeł w Druskiennikach na początku XIX wieku zajął się polski profesor chemii Uniwersytetu Wileńskiego, Ignacy Fonberg. Ale już dużo wcześniej, bo w 1794, na mocy dekretu króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego Druskieniki zyskały status miejscowości leczniczej. A popularność uzdrowiska wzrosła znacznie dzięki Józefowi Piłsudskiemu, który wielokrotnie w nim wypoczywał.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski Litwa uzdrowisko kancelaria premiera Polacy za granicą

Konkurs "Polonia i Polacy za Granicą 2021". Minister Jan Dziedziczak zachęca do uczestnictwa

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak zachęca do włączenia się w konkurs o dotacje "Polonia i Polacy za Granicą 2021". O pieniądze mogą ubiegać się organizacje pozarządowe oraz inne podmioty, w tym kościelne, zarejestrowane w Polsce, które zaangażowane są we wsparcie naszych rodaków na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą kancelaria premiera Jan Dziedziczak

Ogłoszono konkurs "Polonia i Polacy za granicą 2021". Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje

Do końca roku organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2021". Na ten cel przeznaczono 50 milionów złotych. Szczegóły przedstawił dziś pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, minister Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Ministerstwo Spraw Zagranicznych kancelaria premiera Polacy za granicą Jan Dziedziczak

Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.
Zobacz więcej na temat:  język polski Polacy za granicą Polonia Bukowina kancelaria premiera

Kosów - miasto na pograniczu Pokucia i Huculszczyzny, popularny kurort II RP przyciągający elity intelektualne

W Kosowie działał słynny zakład przyrodoleczniczy doktora Apolinarego Tarnawskiego, gdzie wypoczywali i leczyli się znani politycy, artyści i literaci. Kosów znany był jednak nie tylko jako kurort, równie znana jest tradycyjna malowana ceramika kosowska.  W roku 2019 trafiła ona na Listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  uzdrowisko Zakopane II Rzeczpospolita kurort Polacy za granicą kancelaria premiera