Polskie Radio
Section05
Puszcza Białowieska

Kompromis dot. Puszczy Białowieskiej bliżej niż dalej?

Kompromis w sprawie ochrony Puszczy Białowieskiej jest możliwy i będzie bardzo szybko - ocenił gość radiowej Jedynki dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny. Wcześniej, także na antenie Programu 1 Polskiego Radia, minister środowiska Henryk Kowalczyk zapowiedział powołanie zespół eksperckiego, który wskaże kierunki i metody ochrony Puszczy Białowieskiej. Na podstawie prac tego zespołu i dialogu z Komisją Europejską zapadnie decyzja w sprawie ochrony puszczy Puszczy.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wardziak Lasy Państwowe Puszcza Białowieska

Wyrok ws. Puszczy Białowieskiej. Ekspert: bez zaskoczenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że Polska złamała prawo wspólnotowe poprzez prowadzenie wycinki w Puszczy Białowieskiej. W PR24 komentarze prof. Jacka Hilszczańskiego z Instytutu Badawczego Leśnictwa i prof. Roberta Grzeszczaka z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacja korespondentki Polskiego Radia w Brukseli Beaty Płomeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Puszcza Białowieska Beata Płomecka

"Kompromis między Polską a UE jest na horyzoncie"

Podczas wtorkowego spotkania unijnych ministrów ds. europejskich poruszona zostanie kwestia praworządności w Polsce. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans, ma przedstawić prezentację na temat stanu rozmów z rządem w Warszawie. W audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka komentarz Ryszarda Czarneckiego, europosła Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Unia Europejska Komisja Europejska Prawo i Sprawiedliwość Frans Timmermans budżet ue Puszcza Białowieska

KE pyta: jakie Polska ma plany ws. Puszczy Białowieskiej

Minister środowiska Henryk Kowalczyk w Brukseli spotka się po południu z komisarzem unijnym odpowiedzialnym za środowisko, Karmenu Vellą. Wśród poruszonych tematów mają znaleźć się sporne kwestie, czyli prace w Puszczy Białowieskiej. O spotkaniu ministra środowiska z unijnym komisarzem mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Kowalczyk Bruksela ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska Beata Płomecka Komisja Europejska

Polska zastosuje się do wyroku ws. Puszczy Białowieskiej

Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej – podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapewnił, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału. Gościem magazynu Północ-Południe był Roman Mańka, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Puszcza Białowieska Unia Europejska bezpieczeństwo energetyczne gaz Nord Stream 2

Ekoterroryzm we współczesnym świecie

– Nie każdy protest, dotyczący zagadnień ekologicznych, jest demonstracją ekoterrorystów, ale też nie każdy protestujący jest ekologiem – powiedział dr Grzegorz Chocian, prezes Fundacji Konstruktywnej Ekologii. W najnowszej odsłonie audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o zagadnieniu ekoterroryzmu i jego oddziaływaniu na funkcjonowanie państw we współczesnym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia Sebastian Rybarczyk Puszcza Białowieska