Polskie Radio
Section05
Śląsk

Trzeci wybuch w kopalni Pniówek. Grajcarek: wydaje się, że trzeba zmienić sposób prowadzenia akcji ratunkowej

 - Ze zdziwieniem patrzę na tę akcję, rzadko się zdarza, żeby trzy zastępy ratowników były wyeliminowane. To jest zastanawiające - mówił w Polskim Radiu 24 Kazimierz Grajcarek, były wieloletni ratownik górniczy i były przewodniczący Krajowego Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność".
Zobacz więcej na temat:  górnictwo górnicy Śląsk POLSKA regiony śląskie

"Ratownicy będą tak długo penetrować wyrobisko, aż znajdą zaginionych". Ekspert o akcji w kopalni Pniówek

- Najgorsze jest to, że warunki pod ziemią stwarzają zagrożenie dla życia ratowników. Natomiast dla kierownika akcji ratowniczej najtrudniejsze jest to, aby zapanować nad determinacją ratowników. Oni tak bardzo chcą uzyskać efekt swojej pracy, że czasami nie zważają na swoje bezpieczeństwo - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert górniczy inżynier Jerzy Markowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA śląskie regiony

"Na dole jest naprawdę źle". Karolina Baca-Pogorzelska o akcji ratowniczej w kopalni Pniówek

- W każdej sytuacji zagrożenia życia ratownicy jak najszybciej starają się dotrzeć do poszkodowanych. Najwidoczniej sytuacja pozwala na wejście do wyrobisk, nie było informacji o spodziewanych kolejnych wybuchach - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Baca-Pogorzelska, specjalistka branży górniczej. W nocy z wtorku na środę, kwadrans po północy, w zakładzie górniczym w Pawłowicach doszło do wybuchu i zapalenia metanu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA śląskie regiony

Katastrofa w kopalni Pniówek. Szef MZ: poszkodowani mają zapewnioną najnowocześniejszą opiekę

- W tych trudnych chwilach chcę zapewnić rodziny poszkodowanych w wypadku w kopalni Pniówek, że opieka, którą staramy się zapewnić dla poszkodowanych, jest najnowocześniejsza i najwyższej jakości - powiedział Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnictwo górnicy Śląsk wybuch Adam Niedzielski szpital pomoc Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo Mateusz Morawiecki zdrowie

Katastrofa w kopalni Pniówek. Steinhoff: każda śmierć górnika jest tragedią

- W górnośląskich kopalniach w większości występują zagrożenia tąpnięciami i gazowe. Mimo faktu, że schodzimy z wydobyciem węgla coraz niżej, wypadkowość jest coraz mniejsza. Niemniej każda śmierć górnika jest tragedią dla jego rodziny i całego środowiska. Należy robić wszystko, aby uniknąć tego typu wydarzeń, natomiast trudno jest je wyeliminować całkowicie - mówił w Polskim Radiu 24 Janusz Steinhoff, wicepremier w rządzie Jerzego Buzka i były minister gospodarki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 górnictwo górnicy Śląsk POLSKA

Wybuch metanu w kopalni Pniówek. "Minister zdrowia jest w drodze do Centrum Leczenia Oparzeń"

W drodze do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, gdzie przewieziono dziewięć osób poszkodowanych w nocnym wypadku w kopalni Pniówek, jest minister zdrowia Adam Niedzielski – przekazał rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni w Pawłowicach doszło minionej nocy prawdopodobnie do dwóch wybuchów metanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk regiony górnictwo górnicy wybuch śląskie Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski

Śląsk: wybuch metanu w kopalni Pniówek. Nie żyje czterech górników

W wyniku wybuchu w kopalni Pniówek zmarło 4 górników - poinformował na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej kopalni w Pawłowicach doszło minionej nocy prawdopodobnie do dwóch wybuchów metanu. Trzech górników zginęło pod ziemią, a czwarty zmarł po przewiezieniu do szpitala w Siemianowicach Śląskich.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk regiony górnictwo górnicy wybuch śląskie

Policja: Od początku roku na drogach zginęło 418 osób

Od początku roku na polskich drogach doszło do ponad 4,1 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 418 osób, a ponad 4,7 tys. osób zostało rannych - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jak dodaje, w trakcie pierwszego kwartału policjanci zatrzymali ponad 19 tys. nietrzeźwych kierowców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wypadek śmierć policja policja polska GDDKiA Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 radio kierowcow prawo Śląsk Katowice

Andrzej H. Wojaczek: potrzeba opowiadania historii była we mnie od urodzenia

- Gdy tylko nauczyłem się pisać, postanowiłem zapisywać wszystkie zasłyszane historie. A jako że żyję na Śląsku i otaczali mnie ludzie, którym te historie wręcz wylewały się z rękawa, to postanowiłem być w jakiś sposób kontynuatorem tej idei - mówił w radiowej Jedynce Andrzej H. Wojaczek, autor sagi "Wrzeciono Boga", której drugi tom pt. "Wdowi grosz" właśnie się ukazał.
Zobacz więcej na temat:  literatura Śląsk Andrzej Wojaczek Górny Śląsk KSIĄŻKA

Jadwiga Śląska – XIII-wieczna święta, którą biczowały diabły

26 marca 1267 roku papież Klemens IV w kościele dominikanów w Viterbo dokonał kanonizacji Jadwigi Śląskiej, żony księcia piastowskiego Henryka Brodatego. Władczyni ta znana była ze swej wielkiej pobożności i umiłowania ascezy, stąd też wielu jej współczesnych już uznawało ją za świętą.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia Europy Kościół katolicki Śląsk Bawaria HISTORIA święta POLSKA władcy Polski

Śląskie: Osiem miesięcy więzienia za próbę potrącenia policjantów

Karę ośmiu miesięcy więzienia wymierzył sąd kierowcy, który w grudniu 2019 r. w Częstochowie nie zatrzymał się do kontroli i w trakcie ucieczki próbował potrącić policjantów. W trakcie zdarzenia mężczyzna był pod wpływem amfetaminy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wypadek śmierć policja policja polska GDDKiA Polskie Radio Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Radio kierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowców 24 radio kierowcow prawo Śląsk Katowice

Śląskie: Połowa autobusów miejskich jest niesprawna

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach odebrali 7 z 13 dowodów rejestracyjnych autobusów miejskich, sprawdzonych w Będzinie i w Rudzie Śląskiej. Kary otrzymali zarówno przewoźnicy, jak i osoby zarządzające transportem.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja autobus społeczeństwo POLSKA radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy Katowice Śląsk regiony bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze