Polskie Radio
Section05
Śląsk

Wstrząs w kopalni Bielszowice. Nowe informacje o poszkodowanych

Do podziemnego wstrząsu doszło w sobotę rano w kopalni Bielszowice, będącej częścią kopalni zespolonej Ruda w Rudzie Śląskiej. Jeden górnik zginął, pięciu zostało rannych. Najbardziej poszkodowany wskutek porannego wstrząsu w kopalni Bielszowice górnik, który trafił do szpitala w Katowicach-Ochojcu, jest w ciężkim stanie - przekazała rzeczniczka placówki Jolanta Wołkowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Śląsk wypadek górnictwo

Muzeum Powstań Śląskich: multimedialne i interaktywne centrum edukacji

Przy okazji wyścigu Tour de Pologne, Trójkowy dziennikarz Krzysztof Łoniewski odwiedził Muzeum Powstań Śląskich. Powstało ono w Świętochłowicach, zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, a to znaczy, że  dzięki elementom multimedialnym zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku przełomu lat 20. XX wieku. To pozwala lepiej wczuć się i zrozumieć sytuację mieszkańców.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Śląsk Górny Śląsk muzeum powstania śląskie tożsamość ojczyzna historia Polski Krzysztof Łoniewski Justyna Grabarz Muzeum Powstań Śląskich

Krzywa Wieża, źli grabarze i kanibal. Gdy Ząbkowice zwały się Frankenstein

Położone nieopodal granicy z Czechami Ząbkowice Śląskie to pełne zabytków miasto z ponad 700-letnią historią. W tym roku mija 77 lat od nadania Ząbkowicom ich polskiej nazwy. Wcześniej miasto nazywało się Frankenstein i jeśli ktoś ma w związku z tym mroczne skojarzenia, to nie jest wcale daleki od prawdy…
Zobacz więcej na temat:  Dolny Śląsk Mary Shelley historia Polski HISTORIA Niemcy literatura KSIĄŻKA książki sąd Joanna Bator architektura horror fantastyka Śląsk śląskie magazyn wakacyjny wakacje 2021

Nieograniczona gra wyobraźni, czyli rokokowe szaleństwo we wrocławskim Muzeum Narodowym

Ponad 500 dzieł sztuki – od malarstwa, rzeźby i grafiki, poprzez złotnictwo, meble, porcelanę, ubiory i akcesoria mody aż po fotografie i instalacje wideo – zaprezentowanych zostało na pierwszej w historii muzealnictwa wystawie poświęconej sztuce rokokowej i neorokokowej na Śląsku. Ekspozycję uzupełniają prace współczesnych artystów, dla których rokoko jest źródłem inspiracji. Ta wielka afirmacja stylu, który w dalszym ciągu fascynuje i zaskakuje do zobaczenia we wrocławskim Muzeum Narodowym w Pawilonie Czterech Kopuł.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Narodowe we Wrocławiu SZTUKA Śląsk Trójka wystawa

Antoni Szylling – najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wrzesień kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Śląsk Janusz Odziemkowski Paweł Wieczorkiewicz

Abp. Skworc: aby uchronić człowieka przed niszczycielskimi prądami, trzeba pielęgnować rodzinę

- Pokój nie jest stanem relacji między państwami, lecz właściwością wszystkich poziomów społecznej koegzystencji, po najbardziej intymne sfery każdej osoby - mówił w niedzielę, podczas pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, nawiązując do słów Jana XXIII, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki POLSKA Śląsk Piekary Śląskie

Jak zrozumieć Śląsk? Pomogą muzyka, AI i plejada gwiazd

Skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe i dwa totalitaryzmy. Jak zrozumieć Śląsk? - To trudne jest nawet dla nas, Ślązaków. Pogmatwana historia składa się z tylu wątków, ilu mieszka tu ludzi - mówi Tomasz Szabelski, pomysłodawca widowiska "Zrozumieć Śląsk".
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Śląsk KULTURA MUZYKA Weronika Puszkar widowisko teatralne sztuczna inteligencja

Stanisław Ligoń - Ślązak zasłużony dla polskiej radiofonii

- W grudniu 1927 roku Stanisław Ligoń był na uroczystym otwarciu rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach. Pewnie nie zdawał sobie zrazu sprawy, że to radio odmieni jego życie, ale już wtedy poczuł pewną moc, jaką mu ono dawało. Oto teraz już nie gazeta, ale fale eteru mogą pozwolić mu propagować jego wszystkie wielkie idee - mówił w Dwójce Henryk Grzonka, autor biografii Stanisław Ligonia.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ligoń Polskie Radio Katowice Śląsk Górny Śląsk Jakub Kukla Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA

Rząd pomoże w przebudowie stadionu Ruchu Chorzów. Premier: spełniamy obietnice, jesteśmy wiarygodni

"Rząd PiS dołoży do budowy nowego stadionu drużyny Niebieskich 50 proc. kosztu inwestycji, czyli ok. 100 mln zł" - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Dodał, że spotkał się w tej sprawie z władzami Chorzowa oraz z klubu Ruch Chorzów. Wcześniej przebudowę stadionu obiecywał kibicom Donald Tusk, lecz nie spełnił danego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Chorzów Ruch Chorzów Mateusz Morawiecki POLSKA śląskie Śląsk regiony