Polskie Radio
Section05
Śląsk

"Grupa Janowska". Intrygująca wystawa śląskich prymitywistów

- Absolutnie wyjątkowe jest to, że Grupa Janowska istnieje ponad 75 lat. W czasie i przestrzeni oczywiście zmieniał się jej skład, ale nieżyjący założyciele mają swoich kontynuator, następców. W tej chwili grupa liczy 14 osób, ciągle tworzy, maluje - mówi Maciej Mądry, dyrektor Muzeum Hutnictwa Cynku "Walcowania".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA Śląsk malarstwo górnictwo przemysł

Kim był Jan Gaszczyk? Niezwykła historia zegarka i zjednoczenia rodziny

– Pamięć o wspaniałej postaci Jana Gaszczyka dzisiaj zawitała do Brennej. Jesteśmy bardzo dumni, jako mieszkańcy, że ten młody człowiek zostawia nam przepiękne świadectwo walki o wolność. Musimy zadbać o to, żeby to jego dziedzictwo zostało przekazane młodemu pokoleniu, żeby pamięć o tych wspaniałych bohaterach nie zaginęła, ale budowała patriotyzm lokalny – mówił Jan Pilch, wójt gminy Brenna.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar II wojna światowa Śląsk rodzina

Proces za "urodziny Hitlera". Prokuratura żąda kar bezwzględnego więzienia

W czwartek przed sądem ponownie stanęło sześcioro uczestników "obchodów" urodzin Adolfa Hitlera z maja 2017 roku. Prokuratura zażądała kar bezwzględnego więzienia dla wszystkich oskarżonych. - Z dowodów, które przeprowadzone zostały w toku postępowania, jednoznacznie wynika, że oskarżeni podobnych zachowań dopuszczali się w przeszłości - argumentowała prokurator Agnieszka Marcińczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prokuratura sąd regiony Śląsk TVN Adolf Hitler nazizm

"Zawsze przynosiły konkretne informacje". Piotr Litwa o zleconych kontrolach kopalni

- Dopiero suma wszystkich przeprowadzonych kontroli może nam przynieść informacje na temat tego, jak oceniane są stan zagrożenia i skuteczność podejmowanych działań w kopalniach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Litwa, ekspert z zakresu górnictwa i geologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA górnictwo jastrzębska spółka węglowa wypadek w kopalni górnicy Śląsk regiony wypadek Polskie Radio 24

Akcja ratunkowa w Zofiówce. "Zlokalizowane sygnały z lamp górników"

Zlokalizowano sygnały z czterech nadajników w lampach górników poszukiwanych po sobotnim wstrząsie w kopalni Zofiówka - potwierdził prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Tomasz Cudny. Dotychczas stwierdzono śmierć sześciu górników w tym wypadku. Trwa akcja ratownicza, której celem jest dotarcie do czterech pozostających w wyrobisku poszkodowanych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Śląsk górnictwo jastrzębska spółka węglowa wypadek

Akcja ratownicza w kopalni Zofiówka. Ekspert: jestem optymistą. Dobrze, że nie wybuchł metan

- Tąpnięcie zawaliło wyrobisko i otworzyło zbiornik z metanem. Nie jest to jednak tragiczna informacja, bo metan nie wybuchł. To jest dobra wiadomość, mimo że warunki są takie same jak w kopalni Pniówek - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert górniczy i były wiceminister gospodarki dr Jerzy Markowski. Dziesięciu górników jest poszukiwanych po silnym wstrząsie w kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, do którego doszło ok. godz. 3.40 w nocy. To kolejny wypadek w górnictwie w ostatnich dniach.
Zobacz więcej na temat:  górnictwo Śląsk POLSKA

Wybuchy w kopalni Pniówek. Czyżewski: minimalizujemy ryzyko, ale nie da się go sprowadzić do zera

- Od dekad tworzone są technologie, które mają ryzyko zminimalizować. Odciąganie tego metanu, sprawianie, że będzie go jak najmniej na tych niższych poziomach - to się dzieje. (...) Jest dużo lepsza sytuacja niż kiedyś. Ale tego ryzyka nie da się sprowadzić do zera - mówił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu Energetyka24.com, komentując wypadek w kopalni Pniówek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda POLSKA regiony śląskie Śląsk wypadek węgiel służby i bezpieczeństwo