Polskie Radio
Section05
Stefan Żeromski

Narodowe Czytanie 2018. "Przedwiośnie" w niezwykłej scenografii

 - Scena zachowała kształt sprzed lat, ale postanowiłam zasiać na niej łąkę - mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Przebinda, reżyser Narodowego Czytania 2018. Kulminacja akcji będzie miała miejsce w najbliższą sobotę (08.09). W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości lekturą będzie "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie literatura KULTURA KSIĄŻKA Stefan Żeromski czytelnictwo Narodowe czytanie 2018 pr

Narodowe Czytanie. "Przedwiośnie" - powieść niepodległości

– To największa kampania społeczna promująca czytelnictwo w Polsce, a także klasykę polskiej literatury. To akcja wyjątkowa, bo odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta, o Narodowym Czytaniu 2018.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowe Czytanie Stefan Żeromski Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda Narodowe czytanie 2018 pr

Narodowe Czytanie 2018. Prezydent wybrał "Przedwiośnie"

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego będzie lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku. „Wiele zawartych w książce pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego wydaje się ona ważna, warto ją przypomnieć i przeczytać” - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. O wyborze „Przedwiośnia” na lekturę Narodowego Czytania w 2018 mówiła w Polskim Radiu 24 reporterka PR24 Małgorzata Głogowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stefan Żeromski Andrzej Duda Narodowe Czytanie Narodowe czytanie 2018 pr

Walka o niepodległość. "Tu oddychało się wolną Polską"

Tu oddychało się nie tylko świeżym powietrzem sosnowych drzew, ale także wolna Polską. W starannie zaprojektowanym Konstancinie pod Warszawą czytano polską literaturę, organizowano koncerty. - Tu w latach 90-tych XIX wieku budziła się droga do wolności Polaków – powiedziała Edyta Markiewicz-Brzozowska, dyrektor Konstancińskiego Domu Kultury, która wraz z Hanną Kaniastą, redaktorką strony Wirtualne Muzeum Konstancina oprowadzała po mieście w audycji Słowem Niepodległa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Konstancin historia Polski Stefan Żeromski Słowem Niepodległa Żeromski bio

"Żeromski był prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej"

– Jest kilka miast, które walczą o prymat pierwszeństwa. Poza Zakopanem, w grę wchodzi Kraków czy Tarnów – wskazywał w audycji Słowem Niepodległa Jerzy Roszkowski, historyk. W Polskim Radiu 24 o drodze do odzyskania niepodległości w Zakopanem mówili również Jan Karpiel-Bułecka, animator kultury zakopiańskiej, Małgorzata Wnuk - prawnuczka założyciela najstarszej, jeszcze dziewiętnastowiecznej zakopiańskiej restauracji „U Wnuka”, a także Anna Wende-Surmiak i Michał Murzyn z Muzeum Tatrzańskiego im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Zobacz więcej na temat:  Zakopane niepodległość odzyskanie niepodległości Stefan Żeromski Józef Piłsudski Słowem Niepodległa

Jak chroniono działa sztuki w czasie wojen?

- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
Zobacz więcej na temat:  historie II wojna światowa zabytki reparacje wojenne Magdalena Ogórek Stefan Żeromski Warszawa