Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Ferie zimowe – pomysły na czas spędzony z dzieckiem

Ferie zimowe to czas, na który czeka wielu uczniów. Czy przerwa od szkoły oznacza, że przez dwa tygodnie nie powinno się zaglądać do książek? A może dobrze byłoby powtórzyć materiał przed powrotem do zajęć? Lepiej odpoczywać w domu, czy spędzić wolny czas w sposób aktywny, decydując się na rozwijanie umiejętności sportowych?
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców Ferie zimowe czas wolny

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Mikołaj Foks radio dla rodziców

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka zdrowie Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła języki obce edukacja

Moje wewnętrzne dziecko - czyli kto?

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem. Coraz częściej mówi się o wewnętrznym dziecku, a w szczególności o wewnętrznym dziecku, które nie jest do końca szczęśliwe i zaopiekowane, jednak co to właściwie oznacza? Przez całe dzieciństwo jesteśmy uczeni tego, jak wyzbyć się dziecięcości i dążyć do ideału, jakim jest dorosłość. Gdy mówimy o kimś, że jest niedojrzały, nie mamy przecież na myśli komplementu.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców medytacja rozwój osobisty Mikołaj Foks

Czym dla dziecka jest zabawa i co daje ona dzieciom?

W jaki sposób zabawa kształtuje i rozwija młodych ludzi? Dlaczego zabawa naszych dzieci bywa dla nas frustrująca? Zachowanie dzieci nie musi przecież wywoływać w nas wyłącznie pozytywnych emocji. Ważne jest to, by sobie na emocje pozwolić i zaakceptować, że czasami możemy czuć się gorzej czy możemy nie mieć ochoty na zabawę z dzieckiem. Warto przekazać to dziecku w przystępny sposób. Tym samym nauczymy naszą pociechę stawiania granic i odnalezienia się w sytuacji, kiedy sama nie ma na coś ochoty. O tym w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zabawa z dzieckiem zabawy dla dzieci

Jak dbać o serce? Rozmowa z kardiologiem w Polskim Radiu Dzieciom

Skok cywilizacyjny, a więc lepsze warunki życia, większy komfort oraz świadomość, dostęp do najnowszych środków przekazu i edukacji, szybszy przepływ informacji, a także znacznie więcej wzorców do naśladowania i zmiana stylu życia – wszystko to ma istotny wpływ na wydłużenie życia. – Medycyna cały czas idzie do przodu. W tej chwili medycyna zmienia rzeczywistość w niesamowity sposób. Największym osiągnięciem ostatnich dwudziestu pięciu lat jest wydłużenie życia Polaków o siedem lat. To jest niebywałe, żeby w ciągu jednego pokolenia tak wydłużyć średni czas życia – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci zdrowie kardiologia serce

Co zrobić kiedy szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata?

Szkoła zniechęca dziecko do poznawania świata - jeśli postawimy taką diagnozę, nie poprzestajmy na tym. Jest wiele sposobów na to, żeby utrzymać  młodego człowieka w ciekawości poznawczej. Elżbieta Manthey podkreśla, że dzieci, szczególnie te młodsze, bardzo uważnie obserwują dorosłych i idą za nimi, dokądkolwiek ci by nie zmierzali. Ważne jest, byśmy naszą ciekawość komunikowali dzieciom, zarówno będąc rodzicem, jak i nauczycielem. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców radio dla dzieci szkoła emocje rozwój dziecka motywacja

Jak mądrze wychowywać zdolne dzieci?

Wychowanie utalentowanego dziecka to niemałe wyzwanie, które jednak daje ogromną satysfakcję. Początkowo świadomość, że nasze dziecko jest wyjątkowo uzdolnione, może nas przytłoczyć, a nawet przerazić, ale też dać poczucie szczęścia i dumy. Gdy widzimy, że dziecko przejawia jakieś zdolności albo chciałby spróbować swoich sił w danej dziedzinie, musi wiedzieć, że efekty nie przyjdą od razu, a ich nadejście wymaga praktyki, poświęcenia i zaangażowania. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci dzieci zdolności wychowanie Joanna Ficińska

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Psychiatra gościem w audycji

Zarówno dorośli, jak i dzieci są narażeni na różne kryzysy psychiczne. Coraz częściej mówi się o próbach samobójczych i samobójstwach wśród dzieci. Pojawia się pytanie, jak temu zapobiec i co możemy zrobić, żeby nie dopuścić do takich sytuacji. 20 grudnia ubiegłego roku odbyła się zorganizowana przez Instytut Psychiatrii i Neurologii konferencja prasowa poświęcona Programowi Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym oraz innym działaniom związanym z promocją zdrowia psychicznego, które są realizowane przez IPiN w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025. Jakie wnioski płyną z realizowanego programu?
Zobacz więcej na temat:  psychiatria zaburzenia lękowe psychologia dziecięca samobójstwo telefon zaufania radio dla rodziców

Dieta związana z grupą krwi. Czy warto ją stosować?

Historia związana z grupami krwi nie jest długa, ponieważ sięga XX wieku. My sami nie wiemy o nich zbyt wiele, a niekiedy nawet nie mamy świadomości, jaką my sami mamy grupę krwi. Jest to jednak wiedza, którą warto posiąść, ponieważ może nam się przydać w wielu sytuacjach. – W niektórych sytuacjach człowiek może wymagać szybkiego przetoczenia krwi – zauważyła prof. Ewa Bartnik. Jest to zdecydowanie łatwiejsze, kiedy grupa krwi jest znana. – W przypadku ciąży bardzo ważne jest, czy nie ma konfliktu pomiędzy matką, która ma RH- a dzieckiem, które jest RH+.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie i dieta zdrowie diety Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Postanowienia noworoczne. Jak wprowadzić je w życie i wytrwać w swoich założeniach?

Niektórzy mają je co roku, inni nie robią nigdy, z góry zakładając, że ich utrzymanie nie jest możliwe. Być może problem z wprowadzeniem postanowień w życie nie tkwi w naszej słabości, a w tym, że nie są one realne. Nowy Rok traktujemy przecież jako przełom i chcemy zmienić się bezwzględnie, nie dając sobie miejsca na potknięcia, bo przecież jeden błąd oznacza, że nie wywiązaliśmy się z postanowienia i musimy odłożyć je na przyszły rok. Nie dajemy sobie więc przestrzeni na wprowadzanie zmian małymi krokami, mając nadzieję, że „od jutra” wszystko się zmieni. 
Zobacz więcej na temat:  postanowienia noworoczne psychologia radio dla dzieci radio dla rodziców Agata Puścikowska

Współczesne relacje międzypokoleniowe

Jak wyglądają współczesne relacje międzypokoleniowe? Czy otwierają umysły i głowy obu stron, czy jednak przepaść między realiami w jakich żyli dziadkowie jest dla wnucząt nie do przyjęcia, a świat wnucząt jest zupełnie niezrozumiały dla dziadków? Jak w obecnych czasach budować  bliskość i czerpać jak najwięcej wiedzy doświadczenia od siebie nawzajem? Na te i inne pytania odpowiedziały w Strefie Rodzica Barbara Woźnica zajmująca się psychologią rodzinną i rozwojową, a także pedagogiką przedszkolną, Barbara Woźnica – dziennikarka związana z tematyką familijną.
Zobacz więcej na temat:  Agata Puścikowska rodzina psychologia tradycja radio dla rodziców

Jak rozmawiać z dziećmi o ciężkiej sytuacji finansowej lub o jej zmianie?

Rozmowy z dziećmi na temat finansów są istotną kwestią. Nie zawsze jednak wiemy, jak rozmawiać, szczególnie jeśli mamy do czynienia z nagłą zmianą sytuacji finansowej, a co za tym idzie - zmianami w budżecie domowym. Jak wytłumaczyć dziecku, że nie będzie mogło pojechać na zimowy obóz feryjny? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy w audycji Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  ekonomia Ekonomia dla dzieci oszczędzanie rodzicielstwo Joanna Ficińska

Endometrioza - choroba-zagadka, na którą zapada coraz więcej kobiet

Pierwsze opisy endometriozy wywodzą się z 1860 roku, a mimo to wciąż nie wiemy, jakie są przyczyny tej choroby. W jamie macicy znajduje się błona śluzowa nazywana endometrią. Tak jak w każdej błonie śluzowej są tam komórki, a dokładniej komórki endometrialne, które z jakiegoś powodu mogą się przedostać do wszystkich części ciała kobiety oprócz włosów i paznokci. – W związku z tym ta komórka może migrować wszędzie, w różne obszary ciała, a sadowiąc się w różnych miejscach do tego nieprzeznaczonych powoduje przykre dolegliwości – wyjaśnił dr Jacek Tulimowski. Wśród nich są m.in. dolegliwości bólowe, obfite miesiączki czy zaburzenia płodności. 
Zobacz więcej na temat:  kobieta zdrowie radio dla rodziców Joanna Ficińska ginekolog