Polskie Radio
Section05

Szwajcaria

Roland Grochalski: w zegarmistrzostwie fascynuje mnie wszystko

Dla jednych to modny dodatek, dla innych - narzędzie pomagające w utrzymaniu punktualności, a dla jeszcze innych - przedmiot kolekcjonerski. W studiu Czwórki Roland Grochalski opowiedział o zegarkach, wyjaśnił, czym różnią się modele z różnych krajów, i podpowiedział, jaki czasomierz sprawdzi się najlepiej na co dzień.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zegarek zegarmistrz biżuteria Japonia kolekcjonowanie Kamil Jasieński

Henryk Sienkiewicz. Noblista, który trafił pod strzechy

Był nowelistą, powieściopisarzem i publicystą, autorem między innymi "Trylogii", "Krzyżaków", "Quo vadis" i "Bez dogmatu". W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości. Henryk Sienkiewicz, który jeszcze za życia był jednym z najbardziej popularnych pisarzy polskich, z ironią odnosił się do swego sukcesu. Dziś mija 179. rocznica jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Francja Henryk Sienkiewicz Niemcy literatura polska

"Optymistka". Książka o niezwykłych podróżach w wiele zakątków świata

Publikacja opowiada o 35. przeprowadzkach autorki w różne miejsca świata. Martyna Górniak-Pełech zabiera czytelnika w kolorową i bardzo optymistyczną podróż między innymi do Hiszpanii, Włoch, Luxemburga, Indii, Kuby, Peru oraz na Maltę i do Szwajcarii. "Optymistka" jest niezwykłą książką, o zderzeniu kultur i tradycji, o trudnościach emigranta, o cudownych ludziach, których autorka poznała na swojej drodze i o tym, czego się od nich nauczyła.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą podróże Malta język polski języki obce

Tadeusz Romer. Dyplomata, który ratował Żydów w Tokio i Szanghaju

Dzięki ambasadorowi RP w Japonii tysiące polskich Żydów uniknęło śmierci. Dyplomata nie tylko pomógł uchodźcom, którzy znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni - być może to jego czyny zainspirowały działaczy grupy berneńskiej. Tadeusz Romer zmarł 23 marca 1978 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Japonia dyplomacja sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa Tadeusz Romer ZSRR Żydzi historia Polski

Kotki, bezwstydne dziewczynki i tajemnice. Nikt nie malował tak jak Balthus

– Nie dopuszczał publiczności do prywatnego życia, ale chciał przemawiać poprzez sztukę. Ta jednak często była opacznie interpretowana. Nad percepcją dzieła Balthusa zaważyła między innymi powieść "Lolita"  – mówiła w Polskim Radiu krytyk sztuki Monika Małkowska.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo HISTORIA Jan Paweł II Rainer Maria Rilke religia katolicyzm seks Dwudziestolecie międzywojenne Paryż Wrocław renesans André Gide

Trump z nowym planem zakończenia wojny. Mówi o ropie

Donald Trump już kilka razy przekonywał, że ma plan na zakończenie wojny w Ukrainie, wywołanej przez Rosję. Tym razem poruszył tę kwestię na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Stwierdził, że kluczem do pokoju jest "obniżenie ceny ropy". Prezydent USA przekazał również, że Ukraina jest gotowa zawrzeć "umowę" z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina NATO wojna 2024 wojna na Ukrainie Donald Trump USA ropa naftowa OPEC Arabia Saudyjska