Polskie Radio
Section05
Tomasz Miara

"Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.

W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarto wystawę pt. "Nowa ekspresja" prezentującą twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w., tzw. Nowych dzikich. Na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. Sylwestra Ambroziaka, Waldemar Fydrycha "Majora", Zdzisława Nitki, Leona Tarasewicza, Zbigniewa Macieja Dowgiałły, artystów Łodzi Kaliskiej czy z kręgu Pomarańczowej Alternatywy.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA malarstwo rzeźba Toruń Centrum Sztuki Współczesnej wystawa Tomasz Miara Trójka

Polska prapremiera "Geniusza" Tadeusza Słobodzianka: Jerzy Stuhr reżyseruje i gra główną rolę

Teatr Polonia w Warszawie przygotowuje nowy spektakl: to "Geniusz" Tadeusza Słobodzianka. Polska prapremiera tej opowieści o skomplikowanych relacjach między Józefem Stalinem, tyranem i władcą właściwie absolutnym, a Konstantinem Stanisławskim, mistrzem sztuki aktorskiej, odbędzie się w czwartek, 22 lutego. Reżyseruje i rolę Stanisławskiego gra Jerzy Stuhr, a partnerują mu Jacek Braciak jako Stalin oraz Łukasz Garlicki i Paweł Ciołkosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Tadeusz Słobodzianek Jerzy Stuhr Jacek Braciak Łukasz Garlicki Teatr Polonia Warszawa Małgorzata Jędrzejczyk Tomasz Miara Trójka

Niemen, twórca jak najbardziej teatralny. Musical "Jednego serca" w warszawskim Teatrze Roma

"Jednego serca" to spektakl, który niedawno miał premierę, a składający się z piosenek i kompozycji z repertuaru Czesława Niemena. Artysta, który mógłby być dziadkiem osób występujących na scenie, okazał się twórcą nośnym i ponadczasowym, przemawiającym do pokolenia dzisiejszej młodzieży. Ze sceny zabrzmią te wielkie przeboje Niemena, ale także piosenki mniej znane.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR musical Teatr Muzyczny Roma premiera Czesław Niemen Tomasz Miara Trójka

"Zbrodnie Rosji" – aspekty i konteksty agresji na Ukrainę

Zbliża się druga rocznica pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą. Ale tak naprawdę ta wojna trawa dłużej, o wiele dłużej, bo np. jeśli mówimy o inwazji "zielonych ludzików", to mija już 10 lat. Ale w szerszym aspekcie starania Rosji, by podporządkować sobie Ukrainę, trwają dziesiątki, a nawet setki lat. I o tym właśnie mówi projekt wystawienniczy "Zbrodnie Rosji" w Centrum Historii "Zajezdnia" we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Centrum Historii Zajezdnia fotografia grafika wojna na Ukrainie Rosja Wielki Głód Tomasz Miara Trójka

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Ziemia Tomasz Miara Trójka

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" - o rzeczach poważnych przez śmiech

Spektakl "Jak płakać w miejscach publicznych" jest skierowany do tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. Od 15 lutego będzie można go oglądać w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Sztuka, przygotowana na podstawie książki Emilii Dłużewskiej, zachęca do rozmowy o emocjach i prezentuje odważne spojrzenie na ludzkie relacje. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Miara TEATR spektakl Lublin

Praca i pasja w teatrze wyobraźni – Światowy Dzień Radia 2024

– Praca w radiu jest czymś tak niezwykłym, że dla nas Światowy Dzień Radia jest codziennie – zapewnia reporter Michał Kowarski. Z okazji przypadającego 13 lutego święta przybliżyliśmy słuchaczom na antenie Trójki tajniki radiowej kuchni, a ludzie tworzący radio podzielili się swoimi refleksjami związanymi z pracą, która jest jednocześnie pasją. 
Zobacz więcej na temat:  Światowy Dzień Radia Światowy Dzień Radia 2024 Trójka Zofia Sylwin Radosław Nałęcz Bartosz Bielecki Aleksandra Dobieszewska Tomasz Miara Michał Kowarski Janusz Kukuła