Polskie Radio
Section05
Tomasz Zapert

"Miejsce popkultury podniósł do rangi sacrum". Anna Lisiecka w PR24 o Bogusławie Kaczyńskim

- Stał się sławny, bo potrafił mówić o elitarnej sztuce tak, że wszyscy go słuchaliśmy. Przeszedł do historii kultury, zachowując dla pokoleń pamięć o minionych tej epoki - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Lisiecka, dziennikarka Polskiego Radia. W audycji "Poczytnik" autorka opowiedziała o swojej najnowszej publikacji "Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KSIĄŻKA literatura Bogusław Kaczyński Anna Lisiecka pisarz czytelnictwo MUZYKA muzyka klasyczna

PR24 Koper: w Polsce Inflanty są bardziej egzotyczne niż Borneo

Już ponad 100 lat temu Gustaw Manteuffel stwierdził, że dla Polaków z Warszawy czy Krakowa Inflanty są bardziej egzotyczne, niż Borneo czy Sumatra - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Koper, współautor książki "Kresy północy. Wyprawa do polskich Inflant". Jak podkreślił, przywrócenie pamięci o polskości Inflant stało się jego obsesją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura Łotwa Estonia Rzeczpospolita

Marek Nowakowski prywatnie. "Każdy przy nim mógł się czuć sobą"

– Marek miał taką umiejętność wrodzoną, że nie tworzył barier i nie narzucał rzeczywistości drugiemu człowiekowi. Tworzył sferę wolności, to znaczy, że w nim musiała być głęboka potrzeba wolności i niezależności i otwierał ją przed innym. Ten drugi człowiek mógł się poczuć sobą. On dawał sygnał, że każdy żyje własnym doświadczeniem – ocenia Rafał Wojasiński, laureat Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska KULTURA Janusz Krasiński

"Kroniki wojenne", czyli wojna widziana oczami Aurelii Wyleżyńskiej

Kim była Aurelia Wyleżyńska? Dlaczego jej "Kroniki wojenne 1939-1944" trafiają do czytelników dopiero teraz? Czym owe zapiski się charakteryzują? Jaki wizerunek okupacji kształtują? Między innymi o tym w audycji "Trójka literacka" opowiedzą dr Grażyna Pawlak i dr Marcin Urynowicz, którzy przygotowali dwutomową edycję "Kronik..." do publikacji, oraz krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert II wojna światowa kronika Aurelia Wyleżyńska KSIĄŻKA KULTURA

Bogusław Kaczyński. Oczarować potęgą sztuki

Bogusław Kaczyński - publicysta, krytyk muzyczny, popularyzator opery, operetki i muzyki poważnej - 2 maja obchodziłby swoje 80. urodziny. Jaki wywarł wpływ na umuzykalnienie Polaków? Czy spełnił swoje artystyczne zamierzenia? Czym zaskarbiał sobie muzyków oraz publiczność? Co z jego spuścizny przetrwało próbę czasu? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z Anną Lisiecką, autorką biografii Bogusława Kaczyńskiego pt. "Będę sławny, będę bogaty".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka MUZYKA muzyka hp Tomasz Zapert Bogusław Kaczyński muzyka klasyczna balet opera Anna Lisiecka

Dwie Zofie. Tajemnice rodu Kossaków

Historia Kossaków wydaje się już wyczerpująco opisana przez uczonych, jednak, jak pokazuje to nam Joanna Jurgała-Jureczka, badaczka rodu Kossaków i autorka książki "Na gorącym uczynku. Duchy artystów", w tej materii jest jeszcze wiele do odkrycia. W "Trójce literackiej" pochyliliśmy się nad postaciami niespełnionej artystki Zofii z Kossaków Romańskiej oraz jej siostrzenicy Zofii Kossak-Szczuckiej-Szatkowskiej – powieściopisarki i współzałożycielki Rady Pomocy Żydom "Żegota".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura Zofia Kossak historia Polski Wojciech Kossak Juliusz Kossak Henryk Sienkiewicz II wojna światowa sprawiedliwi wśród narodów świata

Za kierownicą warszawy dookoła świata

W 1957 roku dwóch śmiałków – Ryszard Sługocki i Zygmunt Rzeżuchowski, wybrało się samochodem marki warszawa dookoła świata. Mimo pokonanych 30 tys. kilometrów nie dotarli oni do celu. Podróż zakończyła się w Chinach skandalem dyplomatycznym, a tego, by wieść o wyczynie dwóch Polaków nie zapisała się w historii, dbali cenzorzy. Po latach te wydarzenia przypomnieli Mateusz Pasternak i Jacek Sawicki, realizatorzy filmu dokumentalnego pt. "Pomimo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert motoryzacja Warszawa samochody samochód PRL dokument FILM podróże

Jadwiga Jędrzejowska – wielka poprzedniczka Igi Świątek

Po Robercie Lewandowskim Iga Świątek stała się kolejnym polskim sportowcem najwyższej światowej klasy. 4 kwietnia tenisistka po triumfach w prestiżowych turniejach w Dosze, Indian Wells oraz w Miami została liderką rankingu WTA. Pierwszy raz w historii tenisistka z naszego kraju objęła prowadzenie w światowym zestawieniu. Kilkadziesiąt lat wcześniej, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej podobne, choć nie aż tak wielkie sukcesy na korcie odnosiła inna nasza rodaczka – Jadwiga Jędrzejowska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert Iga Świątek Tenis kobieta Adam Romer historia Polski II wojna światowa

Ignacy Łukasiewicz. Założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej

Naukowiec, filantrop, przedsiębiorca, społecznik, wynalazca, założyciela pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Ignacego Łukasiewicza. "Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność wywarła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata" – głosi uchwała Sejmu. Co wiemy o tej wybitnej postaci?
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Ignacy Łukasiewicz Trójka Tomasz Zapert społeczeństwo