Polskie Radio
Section05
Tomasz Zapert

Dlaczego Mackiewicz krytykował Piłsudskiego?

– Akceptował ogólną koncepcję idei federacyjnej Piłsudskiego, która zakładała zintegrowanie narodów środkowo- i wschodnioeuropejskich jako pewną zaporę przeciw Rosji bolszewickiej i Niemcom – wyjaśnia prof. Grzegorz Łukomski, autor książki "Józef Mackiewicz (1902-1985). Antykomunizm jako imperatyw kategoryczny". Jednocześnie, jak przypomina gość "Trójki literackiej", Mackiewicz miał do naczelnika państwa szereg zastrzeżeń. 
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Józef Mackiewicz literatura KULTURA literatura polska zbrodnia katyńska

PR24 Mistyfikacja bohaterem literackim. Jan Wernik o swoich książkach

- Głównym bohaterem mojego cyklu jest prowokacja, pewnego rodzaju mistyfikacja, a zdrada jest wynikiem tej prowokacji - powiedział w Polskim Radiu 24 pisarz Jan Wernik pytany o swoje najnowsze dzieła literacki. - Wszystkie fakty się zgadzają, ale fikcją jest to, jak do nich doszło, dialogi i cała otoczka wokół - podkreślił Jan Wernik.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

PR24 Joanna Miłosz-Piekarska: bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie

- Myślę, że każdy członek rodziny rzutuje na życiorys następnego pokolenia. Gdybym była bratanicą np. znakomitego lekarza, to też by na pewno miało wpływ na moje życie. Oczywistą rzeczą jest, że bycie bratanicą Czesława Miłosza miało wpływ na moje życie, bycie córką Andrzeja Miłosza - wspaniałego człowieka - to miało też ogromne znaczenie, formowało mnie jako człowieka - mówiła w Polskim Radiu 24 pisarka Joanna Miłosz-Piekarska, autorka książki wspomnieniowej "Wszystkie czasy przeszłe".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura czytelnictwo KSIĄŻKA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert Polskie Radio 24 Czesław Miłosz

Nie tylko Baczyński i Lokajski. Artyści-powstańcy

Pośród 200 tys. ofiar Powstania Warszawskiego było wiele znamienitości. Dołączyły one do długiej listy naszej elity narodowej zdziesiątkowanej podczas II wojny światowej. O artystach, którzy stracili życie w sierpniu i wrześniu 1944 roku w polskiej stolicy, we środowej odsłonie "Klubu Trójki" rozmawialiśmy z pisarką i pasjonatką historii Powstania Warszawskiego Agnieszką Cubałą oraz z Tomaszem Lerskim, publicystą, pisarzem i dramaturgiem.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert SZTUKA TEATR FILM Powstanie Warszawskie Warszawa kino artysta

Mikołaj Kopernik – kim naprawdę był polski astronom?

Piotr Łopuszański jest specjalistą od Leśmiana, ale także autorem biografii kilku innych osób, które zostawiły trwały ślad w kulturze. Jego najnowsza książka poświęcona jest Mikołajowi Kopernikowi, drugiemu bodaj, obok Fryderyka Chopina, najbardziej rozpoznawalnemu Polakowi na świecie. Ale czy o słynnym astronomie można napisać jeszcze coś nowego?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik historia Polski KULTURA astronomia biografia KSIĄŻKA Tomasz Zapert Trójka

"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka

Po drugiej wojnie światowej Polska straciła Kresy Wschodnie, jednak pamięć o tych terenach nadal przywoływana jest na kartach książek wielu autorów. Należy do nich jeden z gości ostatniego wydania "Trójki literackiej". – Wiesław Helak pisze o Polsce – tej z Kresami lub powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń – powiedział w audycji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska KULTURA Kresy Krzysztof Masłoń

"Rozmowy ważniejsze od futbolu". Ludzkie dramaty ukryte w sporcie

– Do każdej z rozmów chcę być bardzo dobrze przygotowana, wiedzieć o piłkarzach, trenerach, sędziach absolutnie wszystko, żeby mieli poczucie, że poświęciłam wystarczająco dużo czasu, żeby ich poznać, i uszanowałam czas, który mi poświęcają. Układam schemat kilku pierwszych pytań, a potem to jest podróż. Bardzo często moi rozmówcy mnie zaskakują swoimi przemyśleniami, historiami – opowiada Izabela Koprowiak, autorka książki "Chwila z… Rozmowy ważniejsze od futbolu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska KULTURA

"W stronę Seretu". Wiesław Helak: moje marzenie stało się faktem

- Przystępując do pisania miałem okres wojenny w pamięci jako pewien rodzaj marzenia: żeby dotrzeć i dać swój mały głos do tego okresu. W trakcie pisania »Nad Zbruczem« to stało się faktem. Nie miałem planu na następne części, czyli na "Górę Tabor" i "W Stronę Seretu", ale wiedziałem, że to musi być kontynuacja - mówił w Polskim Radiu 24 prozaik, scenarzysta i reżyser filmowy Wiesław Helak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert literatura KSIĄŻKA książki HISTORIA czytelnictwo

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja KULTURA wspomnienie KSIĄŻKA Klub Trójki Trójka

"Polska potrzebuje oczyszczenia". Prof. Cenckiewicz o książce "Agentura"

- Na jakimś etapie - choć teraz już jest za późno - Polska potrzebowała kogoś, kto byłby w stanie powiedzieć "byłem Szawłem, jestem Pawłem. Byłem agentem, przepraszam, wzywam wszystkich, by postąpili jak ja i przeprosili, bo Polska potrzebuje oczyszczenia" - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz HISTORIA Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert PRL KSIĄŻKA literatura czytelnictwo

O antologii "Getto warszawskie w literaturze polskiej"

Niedawno, nakładem Muzeum Getta Warszawskiego, ukazała się antologia "Getto warszawskie w literaturze polskiej", której autorem jest prof. Sławomir Buryła, wykładowca Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz członek Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. I właśnie o tej książce z jej autorem rozmawia w "Trójce literackiej" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura polska antologia getto warszawskie Tomasz Zapert Trójka