Polskie Radio
Section05

Trójka

"Ludzie". Michał Książek o biodróżach, perspektywie nieantropocentrycznej i dzikiej przyrodzie w metropolii

W szparach między płytami chodnikowymi rosną ciekawe trawy i kwiaty, żyją niezwykłe organizmy, na sygnalizatorze świetlnym przy przejściu dla pieszych w najbardziej ruchliwym miejscu Warszawy sikorki założyły gniazdo i doskonale sobie radzą. Na Pałacu Kultury i Nauki rośnie ponad 10 różnych rodzajów roślin, mieszkają ptaki, m.in. sokoły… To wszystko w swojej książce "Atlas dziur i szczelin" opisał Michał Książek, pisarz, poeta, ekolog, gość Michała Nogasia w audycji "Ludzie".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura ekologia owady rośliny miasto biologia ludzie zwierzęta Michał Nogaś Michał Książek

Puszcza Białowieska – cud natury będący przedmiotem sporów

Puszcza Białowieska to unikat na skalę europejską. Ten pradawny las istniał, zanim na tych terenach pojawili się pierwsi ludzie. – To niedościgniony ideał, do którego wzdycha cała Europa, bo taki las chciałaby u siebie mieć – mówi Adam Robiński, pisarz i dziennikarz, który od lat zajmuje się eksploracją tego, co dzieje się na styku między przyrodą a sztuką.
Zobacz więcej na temat:  Anna Dudzińska reportaż Puszcza Białowieska przyroda natura ochrona przyrody Białowieża Adam Robiński

Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor miał 77 lat

Nie żyje Jerzy Stuhr, uznawany za jednego z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów. W swoich filmach i rolach aktorskich często prezentował losy polskiego inteligenta. W latach 1990–1996 oraz 2002–2008 był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (obecnie: Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie). 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Stuhr odeszli 2024 W POLSKIM RADIU aktor aktorstwo reżyser KULTURA FILM TEATR

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Festiwal Góry Literatury Józef Niewiarowski Robert Grzędowski

Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?

Ubrania z tworzyw sztucznych to prawdziwe przekleństwo: na świecie co roku produkuje się ok. 100 mln ton odzieży. Z tego ponad 90 mln ton (!) trafia na wysypisko i są to całkowicie nowe ubrania, których nie sprzedano. A przecież dochodzą do tego także stare, zużyte ubrania. Co zrobić z tym nadmiarem tekstyliów? Za sprawą polskich naukowców w tej sprawie pojawiło się światełko w tunelu.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA odzież z recyklingu odzież recycling recykling ubrania ekologia śmieci Monika Suszek