Polskie Radio
Section05
Westerplatte

"Imperializmowi nie wolno ustępować". Przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 1 września 2009 roku

- W mojej ojczyźnie życie oddało 5 i pół miliona do 5 milionów i 800 tys. obywateli narodowości polskiej i żydowskiej. To oni byli ofiarami tej wojny, tak jak i ponad 50 milionów ludzi na całym świecie - mówił prezydent Lech Kaczyński w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej podczas uroczystości na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Niemcy nazizm III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin Westerplatte

Westerplatte własnością Gdańska? Muzeum II Wojny Światowej twierdzi inaczej

Decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego działka z pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte wraca w posiadanie Gdańska - poinformował w piątek rzecznik prasowy prezydenta Gdańska Daniel Stenzel. Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej zaprzecza i tłumaczy, że zgodnie z wyrokiem NSA instytucja pozostaje pełnoprawnym posiadaczem nieruchomości i ma prawo kontynuować na niej działania inwestycyjne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony pomorskie Gdańsk Westerplatte Muzeum II Wojny Światowej sąd sądownictwo

Adam Hlebowicz o żołnierzach walczących na Westerplatte: symbol oporu dla całej Polski

- Byli symbolem oporu dla całej Polski, która przeżywała najazd najpierw z zachodu, potem ze wschodu -  powiedział w audycji "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia  Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN). Odniósł się w ten sposób do obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez garnizon Wojska Polskiego na półwyspie Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Ogórek Adam Hlebowicz IPN HISTORIA Westerplatte II wojna światowa Wojsko Polskie Gdańsk

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Siedem dni zmagań na Westerplatte

Obrona Westerplatte miała trwać kilka godzin. Skończyło się na siedmiu dniach. 82 lata temu nad ranem, około 400 metrów od polskiej placówki przy Twierdzy Wisłoujście z pokładu pancernika Schleswig-Holstein na ląd zeszła kampania szturmowa Kriegsmarine. 1 września 1939 roku o godz. 4.35 rozpoczęła się II wojna światowa. O pierwszych dniach wojny w audycji "Pora na Trójkę" opowie nam dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo II wojna światowa historia Polski Łukasz Ciechański Tomasz Gajownik Westerplatte wrzesień 1939

Piotr Gliński o budowie Muzeum Pola Bitwy Westerplatte

- Jest takie miejsce, gdzie dziesiątki broniły się przed tysiącami, karabiny zatrzymywały okręty, a sześć godzin przerodziło się w siedem dni - powiedział o Westerplatte w rocznicowym nagraniu wideo wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - To miejsce doczeka się wreszcie należytej opieki i ekspozycji - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Westerplatte II wojna światowa Gdańsk Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Witek: niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Trzeba się temu sprzeciwiać

- Wciąż w przestrzeni medialnej słyszymy o polskich, a nie niemieckich obozach śmierci. Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej, to są haniebne słowa, którym trzeba się sprzeciwić, to nasz obowiązek - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek na Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Westerplatte regiony pomorskie Gdańsk II wojna światowa rocznica

Premier: następuje proces wypierania z pamięci tego, kto był faktycznym sprawcą, myli się katów z ofiarami

- Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy bronili człowieczeństwa przed tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni niszczyli cały naród, całe państwa. Ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców - powiedział podczas uroczystości na Westerplatte szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa POLSKA historia Polski regiony pomorskie Westerplatte Mateusz Morawiecki

TYLKO U NAS Spór o Westerplatte. Płażyński: nie można było oddać tego miejsca ekipie, która moralnie zbankrutowała

W 2019 r. między rządem a władzami Gdańska rozpoczął się spór wokół specustawy dot. budowy Muzeum Westerplatte. - Władze miasta zachowywały się w tamtym czasie tak, jakby Gdańsk nie podlegał jurysdykcji państwa polskiego - mówi Kacper Płażyński w rozmowie z PolskimRadiem24.pl. Przed obchodami rocznicy wybuchu II wojny światowej przypominamy polityczną walkę o Westerplatte.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Westerplatte Gdańsk II wojna światowa Aleksandra Dulkiewicz Muzeum II Wojny Światowej Kacper Płażyński