Polskie Radio
Section05

aktor

Oscary skończą 97 lat. Oto jak wyglądały początki

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Arkadiusz Jakubik o traumatycznym doświadczeniu na planie zdjęciowym

Co czuje dziecko, które musi zagrać rozbieraną scenę w filmie? Jak zmienia się życie, gdy ten film zobaczą rówieśnicy – i cała Polska? Co Arkadiusz Jakubik opowiada o swoich „syneczkach na czterech łapach”? Jak wyglądała jego relacja z mamą i dlaczego „wzruszenie” to zbyt słabe słowo? Jest też o buntowniczym rocku, kółku teatralnym i o tym, czy aktor naprawdę ma władzę. W nowym odcinku podcastu Polskiego Radia „Wytrych Wydrycha” Daniel Wydrych „otwiera” jednego z najbardziej wyrazistych polskich aktorów. Ale tym razem nie ma roli – jest człowiek z krwi i kości.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Jakubik podcast wywiad

Bronisław Pawlik. Rzecki z "Lalki", profesor Tutka i "Miś z okienka"

– Ludzie na ogół traktują mnie z pewną sympatią. Dzisiaj na przykład spotkałem całą klasę dzieciaków z tornistrami na plecach i oni wszyscy powiedzieli mi: "dzień dobry". I to jest właśnie cudowne. Powiedziałbym nawet, że jest to najważniejszy i najbardziej wzruszający przejaw popularności, gdy ludzie cię rozpoznają i pozdrawiają - mówił Bronisław Pawlik w 1998 roku na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pawlik TEATR Kabaret Starszych Panów

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczy, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 15 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 79. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR Francja Warszawa PRL wspomnienie biografia literatura