Polskie Radio
Section05

aktor

Dwa Teatry 2025. Anna Dymna: popularność nie może być miarą wartości aktora

- W naszym zawodzie popularność jest bardzo ważna. Uprawiamy go w końcu dla innych. Im więcej ludzi mnie zobaczy i może ocenić, tym bardziej jestem spełniona. Inna sprawa, że popularność nie może być miarą twojej wartości. Popularność można zdobyć, grając w głupkowatym serialu, ale to wcale nie znaczy, że jesteś więcej wart - mówiła w archiwalnym nagraniu aktorka Anna Dymna, laureatka Wielkiej Nagrody Festiwalu "Dwa Teatry" 2025.
Zobacz więcej na temat:  Dwa Teatry Anna Dymna aktorka aktorstwo Dwójka Dwa Teatry 2025 Witold Malesa KULTURA TEATR Festiwal Dwa Teatry

Adam Hanuszkiewicz. Sztuka ma być "żywa, zaskakująca i przekonująca"

- Reżyserii nie można się nauczyć. To za każdym razem jest oparte na wyobraźni, na skojarzeniach, na samotności - mówił Adam Hanuszkiewicz w audycji Anny Retmaniak w Polskim Radiu w 1970 roku. 16 czerwca 1924 roku, urodził się Adam Hanuszkiewicz, aktor i reżyser teatralny. Zwłaszcza jako reżyser zapisał się w pamięci widzów spektaklami, które łączyły odważne poszukiwanie współczesnych form wyrazu z atrakcyjnością.
Zobacz więcej na temat:  TEATR FILM reżyser Lwów Warszawa PRL Adam Hanuszkiewicz

Marilyn Monroe. Nieśmiertelna ikona kina i popkultury

99 lat temu, 1 czerwca 1926 roku urodziła się w Los Angeles Norma Jeane Morteson, którą świat zapamiętał jako Marilyn Monroe. W latach 50. i 60. XX wieku należała do grona najsłynniejszych gwiazd Hollywood, a filmy z jej udziałem były uwielbiane przez publiczność. Dla wielu kobiet stanowiła też niedościgniony wzór kobiecości i sex-appealu. Popularność była dla niej jednak zarówno powodem do radości, jak i źródłem cierpienia. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM gwiazdy Marylin Monroe aktorstwo Hollywood Los Angeles

Polskie Radio 24 "Romeo i Julia żyją". Arkadiusz Jakubik i jego historia o wiecznej miłości

- Pochodzą ze Strzelec Opolskich, a miejsce akcji mojego albumu, to też mała miejscowość - Piaseczno. W małych miejscowościach ludzie są prawdziwi, szczerzy, nie ma u nich pozy i chęci udawania kogoś innego. To dobre miejsce na pokazanie historii o wiecznej miłości - mówił w Polskim Radiu 24 o swojej płycie "Romeo i Julia żyją" Arkadiusz Jakubik, aktor i reżyser, scenarzysta oraz kompozytor. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Arkadiusz Jakubik

Oscary skończą 97 lat. Oto jak wyglądały początki

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary