Polskie Radio
Section05
aktorstwo

Traktat o aktorstwie. "Szewcy" w Teatrze Starym w Krakowie

Warsztat szewski staje się laboratorium badań nad kondycją aktora. Szewcy wcielają się w role badaczy i próbują zrozumieć spotkanie, do jakiego doszło na jednej scenie. A publiczność razem z nimi. W Teatrze Starym w Krakowie miała miejsce premiera "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Justyny Sobczyk. Reżyserka była gościem Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz aktor aktorstwo aktorzy reżyser

"Ten spektakl to wsadzanie palca w oko"

Wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl "Klątwa” ma znamiona bluźnierstwa - napisał w komunikacie rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. W przedstawieniu znalazły się m.in. sceny seksu z figurą Jana Pawła II i profanacji krzyża. O kontrowersjach wokół "Klątwy" mówili goście Debaty Poranka: Witold Mrozek (Krytyka Polityczna/Gazeta Wyborcza), Wojciech Stanisławski (historyk i publicysta) i Piotr Semka (Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Warszawa spektakl Piotr Semka

Danuta Szaflarska 1915-2017. Aktorstwo było jej spełnieniem

Była jedną z pierwszych powojennych gwiazd filmowych, nazywana też pierwszą amantką powojennej kinematografii. W niedzielę 19 lutego zmarła Danuta Szaflarska. Aktorka teatralna i filmowa miała 102 lata. W Polskim Radiu 24 artystkę wspominali krytycy filmowi: Joanna Sławińska, Bożena Janicka i Andrzej Kołodyński oraz aktor Olgierd Łukaszewicz.
Zobacz więcej na temat:  Danuta Szaflarska kino aktorzy aktorstwo Joanna Sławińska film polski Olgierd Łukaszewicz Andrzej Kołodyński Bożena Janicka