Polskie Radio
Section05
Ankara

Powrót do porozumienia zbożowego? Tureckie media: Erdogan pojedzie negocjować z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przygotowuje się do wizyty na Kremlu - ma tam rozmawiać z Władimirem Putinem na temat powrotu Moskwy do porozumienia zbożowego. Data możliwej wizyty Erdogana w Moskwie nie jest znana. Rosjanie od lipca próbują zniszczyć ukraińską infrastrukturę portową, aby uniemożliwić eksport ziarna. Blokują też czarnomorskie porty, zastraszając kapitanów cywilnych statków groźbą ostrzału. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Europa Rosja Moskwa Ankara zboże eksport Ukraina ŚWIAT wojna na Ukrainie żywność

Prezydent w drodze do Ankary. Kumoch: w obliczu rosyjskiej inwazji Turcja to kluczowy sojusznik

Głównym tematem rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem będzie sytuacja na Ukrainie oraz pomoc międzynarodowej społeczności w zakończeniu wojny w tym kraju. O szczegółach spotkania mówił Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent Turcja Jakub Kumoch Ankara Ukraina Rosja wojna 2022

Szef MON: oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckim

- Oczekujemy intensyfikacji relacji szkoleniowych pomiędzy żołnierzami polskimi i tureckimi. Niebawem wysłane zostaną misje polskie do Turcji tak, żeby zacieśniać relacje dot. współpracy zbrojeniowej - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony Turcji Hulusim Akarem.
Zobacz więcej na temat:  Europa Turcja Ankara POLSKA wojsko armia MON Mariusz Błaszczak

Polsko-turecka współpraca ws. nielegalnej migracji. Wasilewski: musimy być ostrożni wobec deklaracji Turcji

-  Trudno nie odnieść wrażenia, że Turcy mogliby zrobić więcej, aby pomóc Polsce w uspokojeniu sytuacji związanej z nielegalną migracją - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski, ekspert ds. tureckich z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Zaznaczył też, że Polska powinna ostrożnie podejść do złożonych przez Turcję deklaracji pomocy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Ankara migracja granica Białoruś Antoni Opaliński

Rozmowy wiceszefów MSZ Polski i Turcji. "Poruszono kwestię bezpieczeństwa i współpracy"

"Najważniejsze aspekty polityki wschodniej, kwestie bezpieczeństwa oraz współpracy bilateralnej były tematami wtorkowej wideokonferencji wiceszefa polskiej dyplomacji Marcina Przydacza i wiceministra spraw zagranicznych Turcji Sedata Onala" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Turcja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ankara dyplomacja Polityka zagraniczna Polski

Będzie pomoc finansowa dla uchodźców. Dodatkowe 170 mln euro z Unii Europejskiej

Unia Europejska przeznaczy dodatkowe 170 milionów euro na pomoc mieszkańcom Syrii. Ogłosił to w czasie wizyty w Ankarze szef unijnej dyplomacji. Josep Borrell wraz z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem przyleciał do stolicy Turcji, by rozmawiać z tamtejszymi władzami o najnowszym kryzysie migracyjnym przy granicy z Turcją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT uchodźcy Unia Europejska Grecja Turcja Charles Michel Ankara Rada Europejska imigracja