Polskie Radio
Section05
archiwum

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka archiwum Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber fonografia historia radiofonii

IPN prosi o pomoc w rozpoznaniu tożsamości młodej patriotki. Zdjęcie wykonano 70 lat temu w Anglii

W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej udostępnił na swojej stronie na Facebooku prośbę o pomoc w ustaleniu, kim jest młoda dziewczyna uwieczniona na fotografii. "Pomimo przeprowadzonej w Archiwum IPN-u kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" - napisano na profilu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej archiwum fotografia zdjęcie historia Polski

Pożar w archiwum krakowskiego magistratu. Spłonęła bardzo cenna dokumentacja

Strażacy nadal gaszą pożar archiwum Urzędu Miasta Krakowa. Po południu w jednej ze ścian wykuto trzy duże otwory, przez które do wnętrza hal podane zostały strumienie wody. W akcji uczestniczy obecnie 36 zastępów – 100 strażaków. W objętych pożarem budynkach znajduje się ok. 20 km bieżących dokumentów. To akta osobowe byłych pracowników magistratu, dawne druki meldunkowe oraz dokumenty z wydziałów urzędu m.in. architektury. Radni PiS przygotowują interpelację do prezydenta Krakowa ws. utraconych dokumentów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Kraków małopolskie służby i bezpieczeństwo straż pożarna pożar archiwum archiwizacja

Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki historia Polski archiwum wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska

"Moje archiwum" - konkurs na najciekawsze pamiątki wojny 1920 roku

Patrzymy na pożółkłe zdjęcia, zaglądamy do dokumentów sprzed wielu lat. Co się za nimi kryje? Historia żyje w nas, we wspomnieniach, ustnych przekazach, fotografiach i przedmiotach. Radiowa Jedynka ponownie zaprasza Słuchaczy do udziału w konkursie na najciekawsze pamiątki. Tym razem tematem przewodnim będzie wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Konkurs wystartował 15 lipca, potrwa do końca wakacji. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 29 sierpnia. 
Zobacz więcej na temat:  archiwum