Polskie Radio
Section05

archiwum

Konkurs genealogiczny dla uczniów szkół podstawowych

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - Archiwa Państwowe we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki wystartowały z konkursem genealogicznym skierowanym do uczniów klas szóstych szkół podstawowych, ale w przygotowanie zadania konkursowego, tj. opracowanie drzewa genealogicznego, angażować mogą się całe rodziny.
Zobacz więcej na temat:  drzewo genealogiczne rodzina tradycja historia Polski Agnieszka Kunikowska Ministerstwo Edukacji Narodowej

Dzięki staraniom MKiDN do Polski wracają kolejne dzieła sztuki. Odzyskano skradzione XIX-wieczne rysunki

Skradzione w 1998 r. z Archiwum Państwowego w Łodzi XIX w. rysunki łódzkiej synagogi zostały odzyskane dzięki współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z amerykańską agencją śledczą DHS/ICE Homeland Security Investigations. Poinformowało o tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA społeczeństwo Łódź kradzież USA Stany Zjednoczone SZTUKA

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki Katowice archiwizacja IPN historia Polski

IV Kongres Archiwów Społecznych. Gliński: w archiwistyce istotny jest jej wymiar społeczny i oddolny

W Sulejówku pod Warszawą rozpoczął się IV Kongres Archiwów Społecznych. W tym roku towarzyszy mu hasło "Otwórz archiwum, uruchom społeczność!". - Centrum Archiwistyki Społecznej stało się instytucją funkcjonującą pomiędzy ruchami obywatelskimi a strukturami państwowymi. Ważna jest w tej dziedzinie współpraca i synergia - podkreślił minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński

Hanna Radziejowska: film "Europa" pokazuje, jak wiele jest jeszcze do odzyskania

- Instytut Pileckiego, jako pierwsza polska instytucja, ma umowę o współpracy z Bundesarchiv. Prowadzimy systematyczną kwerendę i digitalizację zbiorów, które dotyczą Polski. Weszliśmy do archiwum filmowego, przejrzeliśmy katalogi, wybraliśmy bardzo wiele materiałów, które są często niejasne pod względem zawartości. Czy są to zaginione filmy przedwojenne, czy z czasów wojny? - mówiła w Dwójce dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  kino Jakub Kukla Dwójka KULTURA Instytut Pileckiego Niemcy

Przekazanie archiwum kpt. Kamińskiego. Wiceszef MSZ: wyjątkowy zapis dorobku powstańca

Archiwum kapitana Mariana Kamińskiego - legendarnego dowódcy Zgrupowania "Żaglowiec" podczas Powstania Warszawskiego - zostało przekazane do Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Dokumenty i zdjęcia zostały sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych dzięki współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski Powstanie Warszawskie Archiwum Akt Nowych

Archiwum IPN próbuje ustalić tożsamość rodziny z fotografii Henryka Śmigacza

Archiwum IPN zwróciło się z apelem o pomoc w rozpoznaniu rodziców z nowo narodzonym dzieckiem, którzy widnieją na pochodzącej prawdopodobnie z 1944 roku fotografii. Zdjęcie pochodzi z kolekcji fotoreportera Henryka Śmigacza, który dokumentował między innymi Powstanie Warszawskie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Powstanie Warszawskie zdjęcia Instytut Pamięci Narodowej ciekawostki odkrycia i ciekawostki

Małgorzata Barucka: archiwa w Polskim Radiu zaczęły być gromadzone po wojnie

- Zniszczenia wojenne dotknęły cały dorobek przedwojennej radiofonii. Warto jednak wiedzieć, że już od 1934 roku zainstalowano urządzenia nagrywające i próbowano rejestrować audycje i występy muzyczne, które były w Polskim Radiu nadawane na żywo - opowiadała w Dwójce Małgorzata Barucka – wieloletnia pracownica Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając Roch Siciński KULTURA Roman Jasińki Jan Weber fonografia historia radiofonii

IPN prosi o pomoc w rozpoznaniu tożsamości młodej patriotki. Zdjęcie wykonano 70 lat temu w Anglii

W niedzielę Instytut Pamięci Narodowej udostępnił na swojej stronie na Facebooku prośbę o pomoc w ustaleniu, kim jest młoda dziewczyna uwieczniona na fotografii. "Pomimo przeprowadzonej w Archiwum IPN-u kwerendy archiwalnej nadal nie wiadomo, kim jest bohaterka ze zdjęcia, czy jeszcze żyje, a może żyją jej dzieci lub wnuki" - napisano na profilu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Instytut Pamięci Narodowej fotografia zdjęcie historia Polski