Polskie Radio
Section05
archiwum

Muzea, galerie sztuki i księgarnie "wracają do życia". Sprawdź, na jakich zasadach

Od 4 maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA muzeum galerie archiwum literatura Piotr Gliński POLSKA

NASZ WYWIAD Wyzwanie godne Sherlocka Holmesa. Jak tworzyć archiwum rodziny i ocalić historię przodków?

- Dokonajmy wstępnego oglądu pamiątek, listów, ustalonych faktów, a jednocześnie rozmawiajmy jak najwięcej ze starszymi - mają unikatową wiedzę, która zapełni białe plamy w rodzinnej historii. Wiedzą, dlaczego kuzyn dziadka przysłał kartkę z Ameryki, kto jest na zdjęciu obok babci na wycieczce. Ustalenia mogą nas zaskoczyć - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych (AGAD). – Twórzmy też archiwum np. z naszych zdjęć "z telefonu”- bo za 50 lat nic po nas nie zostanie – ostrzega.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD koronawirus Koronawirus w Polsce archiwum HISTORIA

Instytut Arolsen Archives. 30 mln dokumentów przedstawiających losy ofiar II WŚ

Poszukiwanie krewnych i potomków więźniów obozów koncentracyjnych. To główny cel działalności Instytutu Arolsen Archives w niemieckiej miejscowości Bad Arolsen. W audycji "Konfrontacje idei" rozmowa z Anną Meier-Osiński, reprezentującą instytut, która opowiedziała o bogactwie jego zasobu, a także o wystawie i kampanii #StolenMemory.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa archiwum POLSKA historia Polski fakty opinie ciekawostki HISTORIA

Prace archeologiczne na Westerplatte. "Państwo polskie zaniechało swojej powinności wobec żołnierzy"

- Westerplatte jest idealnym przykładem na to, że państwo polskie przez te kilkadziesiąt lat - od 1989 roku - zaniechało realizacji swoich obowiązków, swojej powinności wobec żołnierzy, którzy ginęli w obronie ojczyzny - mówi w audycji "Przystanek Historia" Anna Szeląg, zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Prowadzone od 2016 r. prace na Westerplatte są pierwszymi kompleksowymi badaniami archeologicznymi tego terenu.
Zobacz więcej na temat:  IPN Instytut Pamięci Narodowej HISTORIA archiwum Westerplatte Paweł Lekki