Polskie Radio
Section05
Białoruś

"Białorusini w Polsce dziękują za pomoc". Są szacunkowe dane

- Białorusini zmuszeni do opuszczenia Białorusi są wdzięczni polskiemu społeczeństwu i polskim władzom za wsparcie i pomoc, a także możliwość bezpiecznego życia - wskazał Paweł Łatuszka, przekazując portalowi PolskieRadio24.pl szacunkowe dane na temat Białorusinów w Polsce, zebrane przez jego zespół. Wyraził przekonanie, że Białorusini wrócą do wolnej ojczyzny z pozyskanym tutaj doświadczeniem i przyniesie to duże korzyści przyszłym relacjom Polski i Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś POLSKA emigracja GOSPODARKA

Readmisja. Niemcy odsyłają do Polski najwięcej imigrantów

Coraz więcej cudzoziemców przekazywanych jest do Polski w ramach readmisji, tzw. porozumienia Dublin III oraz innych umów i porozumień - wynika z danych przekazanych PAP przez Straż Graniczną. Chodzi o cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę Unii Europejskiej wjeżdżając do Polski, a następnie złożyli w naszym kraju wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej, ale wyjechali do innych krajów UE nie czekając na jego rozpatrzenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy kryzys migracyjny Białoruś

NASZ WYWIAD "Energia z Polski". Jak Ukraina obroni się przed blackoutem?

- Konsekwencje ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy trzeba będzie dopiero dokładnie oszacować. Jednak faktem jest, że Rosjanie uszkodzili niemal wszystkie duże elektrociepłownie Ukrainy – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl prof. Hiennadij Riabcew. Przekazał, jaką strategię należy przyjąć, by zapewnić Ukrainie energię i jaka pomoc potrzebna jest Ukraińcom. 
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT wojna 2024 Rosja NASZ WYWIAD Białoruś energetyka GOSPODARKA

"Białoruś jest dla Rosji jak laboratorium represji". Białoruscy dziennikarze ostrzegają

Białoruś jest dla Rosji laboratorium represji - napisali dziennikarze portalu "Ważne Historie". W ich ocenie trwająca dwudniowa wizyta Aleksandra Łukaszenki w Moskwie to dla Władimira Putina okazja, aby skorzystać z białoruskich doświadczeń w zwalczaniu oponentów reżimu. "Jeśli chcecie wiedzieć, co jutro czeka opozycję w Rosji, to popatrzcie, co dziś dzieje się z opozycją na Białorusi" - napisali dziennikarze "Ważnych Historii"
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja represje Aleksander Łukaszenka Władimir Putin

NASZ WYWIAD Białoruś. Śmierć podpułkownika i specjalsa. Wspierał Ukrainę

Na Białorusi doszło do śmierci kolejnego więźnia politycznego. Alaksandr Kulinicz zmarł w areszcie śledczym w Brześciu. Na Białorusi miał być sądzony w związku ze znieważeniem Alaksandra Łukaszenki. Był podpułkownikiem rezerwy sił specjalnych, wspierał Ukrainę i krytykował agresywne plany Rosji, chciał, by Białoruś była wolna. - Do tego morderstwa politycznego, jak i do innych represji, terroru na Białorusi, dochodzi dlatego, że reżimy Putina i Łukaszenki chcą zagnać białoruski naród na wojnę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl białoruski opozycjonista Wiaczesław Siwczyk.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT wojna 2024 Rosja NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś

Tylko u nas Białoruski opozycjonista: daję Łukaszence pół roku po upadku Putina

- Aleksandr Łukaszenka ma głęboko zakorzenioną niechęć do wolności i demokracji, bo jest człowiekiem Wschodu - dobrze dogaduje się z Putinem i jemu podobnymi dyktatorami, a wolnych ludzi uważa za niebezpiecznych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl białoruski opozycjonista Aleś Michalewicz. Rozmówca Macieja Jastrzębskiego mówił również o ciągnących się prześladowaniach opozycjonistów przez Mińsk, o współpracy i o postępującej integracji Białorusi z Rosją.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin

Łukaszenka wprowadził nowe prawo. Zwerbuje do wojska także kryminalistów

Białoruski dyktator podpisał ustawę, zmieniającą zasady rekrutacji Białorusinów do zasadniczej i kontraktowej służby wojskowej. Zgodnie z nowym prawem do służby kontraktowej mogą być werbowane między innymi osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, a nawet kryminaliści, odbywający wyroki w koloniach karnych. Nowe zasady rekrutacji do białoruskiej armii przypominają proceder, zastosowany w Rosji wobec tamtejszych skazańców po rozpoczęciu przez ten kraj pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie Aleksander Łukaszenka

NASZ WYWIAD Tyran i wojna. "Łukaszenka wie, do czego się przygotowuje"

- Nie jesteśmy skoncentrowani w wystarczającym stopniu na problemie Łukaszenki, i może to mieć fatalne konsekwencje - ostrzegł wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej, Paweł Łatuszka. Dodał, że Zachód nie ma strategii wobec Białorusi, taką strategię ma za to Rosja. - Prodemokratycznie nastawiona większość na Białorusi może się kurczyć (…) A bez rozwiązania problemu "białoruskiego balkonu" pokoju w regionie nie będzie - powiedział. 
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie Ukraina ŚWIAT wojna 2024 Rosja NASZ WYWIAD Białoruś Raport Białoruś Paweł Łatuszka

"Polska pamięta". Pomoc Polakom na Wschodzie - prezydencka akcja dotarła do rodaków w kilku krajach

Ukraina, Gruzja, Armenia, Mołdawia, Litwa i Rumunia - do tych krajów dotarły działania w ramach prezydenckiej akcji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą podsumowali w czwartek inicjatywy podejmowane w latach 2020–2023 w ramach przedsięwzięcia.
Zobacz więcej na temat:  Polacy na Białorusi Polacy w Rosji Litwa Ukraina Rosja Białoruś Kazachstan Andrzej Duda Agata Kornhauser-Duda