Polskie Radio
Section05
Białoruś

Święto białoruskiego kina w Warszawie. Zakończył się 9. Festiwal Filmów Białoruskich Bulbamovie

W warszawskim kinie Iluzjon w ramach 9. Festiwalu Filmów Białoruskich Bulbamovie przez trzy dni prezentowane były filmy konkursowe i obrazy wyświetlane poza konkursem. Podczas festiwalu odbyły się też panele dyskusyjne i koncerty. W ramach Przeglądu Młodego Kina Białoruskiego nagrodę otrzymała Tania Swirepa za film "Białoruś 23:34". 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Warszawa kino

Rosja omija sankcje unijne via Białoruś. Europoseł PiS apeluje o ukaranie Mińska

Polska chce objąć sankcjami UE także Białoruś - oświadczył w czwartek, na konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim, europoseł PiS Ryszard Czarnecki. To dlatego, że rosyjskie firmy rejestrują się jako białoruskie, a więc nieobjęte embargiem UE - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Rosja Białoruś sankcje Unii Europejskiej Ryszard Czarnecki infografika Unia Europejska

Milicja przygotowuje się do wyborów na Białorusi. Funkcjonariusze ćwiczą... rozpędzanie protestujących

Niezależny od władz Białorusi portal Nasza Niwa, powołując się na służbę prasową białoruskiego MSW poinformował, że "na położonym w okolicy Mińska lotnisku Lipki odbywają się ćwiczenia milicji i innych struktur sił bezpieczeństwa; funkcjonariusze szkolą się w rozpędzaniu manifestacji przed wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 25 lutego 2024 roku".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś wybory na Białorusi milicja protest ŚWIAT Europa

TYLKO U NAS Białorusini uczcili pamięć Powstania Słuckiego. Dyrektor Biełsatu: była to bohaterska próba oparcia się bolszewikom

Białorusini w Warszawie 27 listopada obchodzą Dzień Bohaterów, 103. rocznicę wybuchu Powstania Słuckiego przeciwko bolszewikom. W niedzielę poprzedzającą to święto przypominali poległych za ojczyznę w Powstaniu Słuckim i współczesnych białoruskich bohaterów. Szli w pochodzie z portretami więźniów politycznych, Białorusinów poległych na Ukrainie, uczestników walk przeciw Sowietom. Odczytano nazwiska ofiar reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Agnieszka Romaszewska Biełsat powstanie słuckie

NASZ WYWIAD "Znaj, co hardość śpiewacza". Syrokomla, "lirnik wioskowy", ważny dla trzech narodów: Polaków, Litwinów, Białorusinów

- Władysław Syrokomla był poetą, pisarzem, wieszczem narodowym, tłumaczem, podróżnikiem i autorem ważnych etnograficznych opisów. Pisał po polsku. Z kolei jego sekretarz i przyjaciel był poetą białoruskojęzycznym. Jego życie i dorobek, tak jak i ta niezwykła historia przyjaźni, są wciąż zbyt mało znane - przekazał Polskiemu Radiu dr Józef Szostakowski, znawca Wileńszczyzny, kustosz Muzeum Władysława Syrokomli pod Wilnem, do którego wszystkich serdecznie zaprasza. Był on gościem debaty polsko-litewsko-białoruskiej zorganizowanej przez ambasadę Litwy w Polsce z okazji roku 200-lecia urodzin poety.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś HISTORIA ŚWIAT TYLKO U NAS Litwa Wilno

Łukaszenka mści się za protesty po sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Skazano ponad 4 tysiące osób

Centrum Praw Człowieka Wiasna posiada obecnie dane ponad czterech tysiącach osób skazanych w sprawach politycznych na karę więzienia lub ograniczenie wolności – powiedział prawnik organizacji obrony praw człowieka Wiasna Pawieł Sapiełka. Białoruskie organy ścigania ciągle też analizują materiały z czasu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Śledczy przeglądają zdjęcia i nagrania z demonstracji, analizując sieci społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś represje opozycja demokratyczna

Ponad 4 tysiące osób skazanych. Łukaszenka mści się za protesty, po tym, jak sfałszował wybory prezydenckie

Centrum Praw Człowieka Wiasna posiada obecnie dane ponad czterech tysiącach osób skazanych w sprawach politycznych na karę więzienia lub ograniczenie wolności – powiedział PAP prawnik organizacji obrony praw człowieka Wiasna Pawieł Sapiełka. Białoruskie organy ścigania ciągle też analizują materiały z czasu protestów po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku. Śledczy przeglądają zdjęcia i nagrania z demonstracji, analizując sieci społecznościowe.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk ŚWIAT Europa Wschodnia

Próby nielegalnego przedostania się przez granicę UE. Szef MSW Łotwy: migranci mają białoruskie wizy

Migranci szturmujący granicę Unii Europejskiej mają białoruskie wizy - powiedział minister spraw wewnętrznych Łotwy Rihards Kozlovskis. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni zmniejszyła się liczba migrantów, którzy chcą nielegalnie przedostać się z Białorusi na Litwę.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie granica bezpieczeństwo Łotwa Białoruś ŚWIAT Europa kryzys migracyjny 2023