Polskie Radio
Section05
czytelnictwo

Po co nam książki w czasach komunikacji elektronicznej? [POSŁUCHAJ]

W odróżnieniu od filmów, gdzie obraz jest kreowany przez jego twórcę, książki pozostawiają przestrzeń do wyobrażenia sobie opisanych bohaterów i wydarzeń. Podobnie oddziałują również e-booki oraz audiobooki. Niestety, wciąż sporo osób, w tym dzieci i młodzież nie czyta, co niekoniecznie jest wynikiem ich niechęci, lecz braku dostępu do literatury. Odpowiedzią na te potrzeby jest Fundacji Zaczytani.org, która m.in promuje czytelnictwo, dostarcza książki do różnych ośrodków i placówek w całej Polsce oraz wykorzystuje je do budowania relacji z innymi. O dokładnych działaniach fundacji opowiedziały w Strefie Rodzica jej przedstawicielki, Marta Tittenbrun oraz Natalia Sopniewska.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo kultura dla dzieci

Piotr Gliński: wspieramy rozwój kultury i sportu na całym Pomorzu

- Wspieramy rozwój kultury, dziedzictwa narodowego, miejsc pamięci oraz sportu w bardzo szerokim zakresie na całym Pomorzu Zachodnim - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej w zachodniopomorskim urzędzie wojewódzkim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński czytelnictwo biblioteka Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA Pomorze Zachodnie Szczecin

"Opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych". Jacek Górski o Koncercie Niepodległości "Leśni" w 77. rocznicę Powstania

- Odniesienia lokalne nie tylko w trakcie Arboretum, ale też i w koncercie Niepodległości, gdzie opowiemy o Żołnierzach Niezłomnych, są zawsze bardzo ważne i emocjonujące dla nas, i dla publiczności - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek "Wiejski" Górski, autor i producent VII Projektu Arboretum "Powrót" oraz Koncertu Niepodległości "Leśni". 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Prof. Wasilewski w PR24 o "Bezecniku gramatyki polskiej"

- Mój syn, który ma 14 lat, bardzo chciał reformować język polski i zasady gramatyki. [...] I ja z takimi dużymi ambicjami podszedłem do tego, powiedziałem: "ja ci to wszystko wytłumaczę". I potem, kiedy zacząłem rozpisywać różne rzeczy, to nijak mi się to na poważnie nie kleiło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wasilewski, medioznawca i badacz języka, o swojej książce "Bezecnik gramatyki polskiej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Wasilewski TEATR KSIĄŻKA literatura czytelnictwo SZTUKA FILM muzeum wystawa

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Jakub Moroz Polskie Radio 24 KSIĄŻKA literatura czytelnictwo KULTURA filozofia Kościół katolicki

Rzym z innej perspektywy. Piotr Kępiński w PR24 o książce "Szczury z via Veneto"

Nigdy nie myślałem, żeby w ten sposób "ugryźć" Rzym. (...) Dla mnie elementarnym szokiem było zobaczenie szczurów w zupełnym centrum, niedaleko synagogi, vis-à-vis Wyspy Tyberyjskiej. Byłem tym absolutnie zaszokowany - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Kępiński o swojej nowej książce "Szczury z via Veneto".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo turystyka Rzym Włochy Katarzyna Cygler

"Książka o pewnych mechanizmach społecznych". Marek Ławrynowicz o "Malinówku"

Są postaci trochę - powiedziałbym - symboliczne. Burmistrz reprezentuje władzę. (...) Proboszcz - wiadomo, w małej miejscowości jest postacią bardzo ważną. Chciałem napisać książkę o pewnych mechanizmach społecznych, właśnie pokazanych poprzez taki mikro-świat - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Ławrynowicz o swojej książce "Malinówek".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA radio KSIĄŻKA czytelnictwo literatura słuchowisko Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Rety, jakie to jest dobre". Orbitowski o twórczości Orwella

"Folwark zwierzęcy" się broni. To dobra historia o władzy, mechanizmach zaprzeczania, o tym, w jaki sposób jesteśmy manipulowani, jak tej manipulacji ulegamy - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował "Folwark zwierzęcy. Dziennik z folwarku" i "Czy naprawdę schamieliśmy?" George'a Orwella.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA George Orwell czytelnictwo książki KSIĄŻKA

Wizyta pierwszej damy w Wilnie. Agata Kornhauser-Duda wzięła udział w akcji promowania czytelnictwa

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda bierze udział na Litwie w konferencji poświęconej dostępności do informacji dla osób niepełnosprawnych. Wczoraj małżonka prezydenta Polski Andrzeja Dudy, wraz z pierwszą damą Republiki Litewskiej Dianą Nausediene, spotkały się z dziećmi w ramach akcji "Książka - start".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agata Kornhauser-Duda Europa Litwa czytelnictwo