Polskie Radio
Section05

dwójka hp

Paweł Pańta: nagraliśmy "Moontag" bez pośpiechu w trzy dni

- Pomysł nagrania płyty narodził się przed laty, gdy w Piwnicy Artystycznej Kurylewiczów zagrałem w duecie z Wojtkiem Karolakiem. Poczułem wtedy, że to niezwykły artysta, który ma ogromną śpiewność grania i umiejętność wsłuchiwania się w grę partnerów. Nagrywaliśmy płytę bez pośpiechu dbając o brzmienie -  mówił w Dwójce znakomity kontrabasista.
Zobacz więcej na temat:  Jazz płyta KULTURA MUZYKA Wojciech Karolak Tomasz Obertyn

Razem czy osobno? Przed 30. rocznicą wyborów czerwcowych

- Czerwiec będzie okazją do zderzenia dwóch mitów. Z jednej strony rocznica wyborów 1989 roku, z drugiej - obalenia rządu Jana Olszewskiego. Zetrą się dwie wizje transformacji ustrojowej, które używane są przez ugrupowania polityczne jako sztandary. Szkoda, że obalenie komunizmu w Polsce nie jest wspólnym mitem - mówił w Dwójce publicysta Stefan Sękowski.
Zobacz więcej na temat:  wybory w Polsce Solidarność KULTURA Michał Szułdrzyński

Grażyna Barszczewska: życie zawodowe wyprzedza moje marzenia

- Nie było takiego czasu, żebym czekała, aż zadzwoni telefon. Różnie to rzeczywiście było, czasem więcej było teatru, czasem więcej filmu czy telewizji. W latach 70. właściwie nie wychodziło się z telewizji, a to Teatr TV, a to "Kobry" czy film. Nigdy też nie wyszłam w teatru, ciągle jestem do niego przypisana, nie byłam nigdy wolnym strzelcem - mówiła w Dwójce znakomita aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Barszczewska aktorzy TEATR KULTURA Jakub Kukla biografia

80. urodziny Wojciecha Karolaka

- To postać niezwykła, jakże ważna dla polskiej sceny jazzu. Trudno ją sobie w ogóle wyobrazić bez Wojciecha Karolaka, np. na festiwalu Jazz Jamboree w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Trudno sobie wyobrazić cały szereg formacji, które zdecydowały o takim, a nie innym kierunku polskiego jazzu. Trudno sobie wyobrazić polską jazzową kompozycję współczesną i aranżację. Cudowny człowiek i cudowny muzyk, któremu nisko się kłaniamy - mówił Tomasz Szachowski we wstępie specjalnego wydaniu "Nokturnu".
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karolak Jazz Tomasz Szachowski Przemysław Psikuta MUZYKA

Słoweńska kuchnia i golf. Spotkanie z Aną Roš

- Pierwsza lekcja gotowania, którą dostałam, polegała na tym, że przyjaciel mojego męża uczył mnie powtarzalności dań. Na konkretnej potrawie. Kiedy przyjechał następnym razem, to, co mu podałam, było rożne od tego, co wspólnie zrobiliśmy. On na to: "W kuchni musisz umieć powtórzyć to samo. To tak jak z golfem" - mówiła w Dwójce światowej sławy szefowa kuchni. 
Zobacz więcej na temat:  kuchnia kulinaria restauracja KULTURA Łukasz Modelski