Polskie Radio
Section05

dzieci

Wielki Post na Lubelszczyźnie i projekt "Senjawazabawa"

O tradycjach Wielkiego Postu na Lubelszczyźnie - zakazach, poszczeniu i jałmużnie - opowiadała prof. Mariola Tymochowicz z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie. Mówiliśmy o wydarzeniu w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. “Senjawazabawa” to koncert którego przewodnim motywem są kołysanki i pieśni dziecięce, jednak w niekoniecznie dziecięcych aranżacjach.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Wielki Post

Położna, czyli wyjątkowe wsparcie dla kobiety

Położna odgrywa wyjątkową rolę nie tylko podczas ciąży, porodu czy czasu tuż po nim. To może być także wsparcie także długo po tych wydarzeniach, w codziennej opiece nad dzieckiem i stojących wtedy przed młodą matką wyzwaniami. Położna to nie tylko troskliwość i opiekuńczość, ale także coraz wyższe kompetencje medyczne i związana z nimi odpowiedzialność.
Zobacz więcej na temat:  rodzice Joanna Ficińska zdrowie poród ciąża położna

Czym różni się harcerz od skauta

Wszyscy wiedzą co znaczy "mieć brata". Jeśli go mamy, to znaczy, że za zwyczaj z nim mieszkamy dopóki nie dorośnie. I czasami my denerwujemy się na niego, czasem on na nas, ale przecież tak naprawdę to się nawzajem kochamy. Mówi się też czasem o "bratniej duszy". Taką "bratnią duszą" dla Ani Shirley, bohaterki powieści Lucy Maud Montgomery, była jej przyjaciółka Diana. Bratnią duszą jest zazwyczaj bardzo bliski przyjaciel, ktoś, kto rozumie nas bez słów.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem czas wolny