Polskie Radio
Section05
dziennikarstwo

Mariusz Szczygieł o ofierze, która stała się katem

- Gdy dowiedziałem się, że sławna w latach 80. zabójczyni małego chłopca, znowu jest nauczycielką, a co więcej – że pracuje w ministerstwie edukacji narodowej jako ekspert do mianowania nauczycieli, krew się we mnie zagotowała. Pomyślałem, że coś jest nie tak wobec tego chłopca – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz, reportażysta i pisarz Mariusz Szczygieł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przestępczość dziennikarstwo Mariusz Szczygieł reportaż

"Liderzy opozycji powinni potępić te wydarzenia"

Witryna biura poselskiego polityka Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Melaka i innych posłów tej partii została oblana farbą. Biuro znajduje się w Warszawie przy ulicy Puławskiej. Natomiast drzwi biura poselskiego minister Beaty Kempy w Sycowie (Dolnośląskie) zostały oblane łatwopalną cieczą i podpalone. O atakach mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak i Krzysztof Świątek, szef publicystyki Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Beata Kempa dziennikarze dziennikarstwo agresja

Cenna pomoc przy odzyskiwaniu dzieł utraconych

Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" trafił do Barbary Kobielskiej - redaktor naczelnej pisma "Cenne, Becenne, Utracone". Wyróżnienie wręczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który podkreślił, ze działalność pisma to jeden z filarów obecnych sukcesów, które odnosi Polska w dziedzinie odzyskiwania utraconych dzieł.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dziennikarstwo media

Czy słowa mogą zmieniać ludzką mentalność?

W filmie „Manifesto”, który 17 listopada wejdzie na ekrany kin, Cate Blanchett wciela się w trzynaście postaci i interpretuje teksty kilkudziesięciu manifestów w zaskakujących sytuacjach. Czy słowa mogą zmieniać ludzką mentalność? Jak długo są aktualne i w jakim kontekście mogą się stać autoparodią? Gościem audycji Kwadratura kultury był filozof prof. Mikołaj Sławkowski-Rode.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo media media społecznościowe manifestacje

„Dezinformację trzeba zwalczać informacją, nieprawdę–prawdą"

Wiadomości niepokrywające się z prawdą, tzw. fake news, to prawdziwa plaga dzisiejszych czasów. Niektórzy twierdzą, że przyszła ona z internetu, inni – że z ludzkiej mentalności. O fake newsach, walce z nimi i ich akceptacji w „poważnych” mediach, rozmawiali w audycji Kwadratura Kultury Wiktor Świetlik (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prawnik, specjalistka od prawa autorskiego Joanna Hetman-Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  fake news dziennikarstwo media media społecznościowe Wiktor Świetlik