Polskie Radio
Section05
Emmanuel Macron

Wybory we Francji. Mosoń: wybór między dżumą a cholerą

- Doskonałym wyborem dla Polski był Éric Zemmour. Wydaje mi się, że wojna na Ukrainie sprawiła, że Zemmour wyhamował - prędkość w gonieniu Le Pen była bardzo imponująca, niestety nie udało się. Z naszego puntu widzenia teraz pozostał wybór między dżumą a cholerą - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE). Gośćmi "Debaty poranka" byli także Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") i Paweł Krulikowski (politolog, publicysta).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT polityka Mirosław Skowron Francja wybory prezydenckie we Francji Emmanuel Macron Marine Le Pen

Wybory we Francji. Dariusz Stefaniuk: zarówno Macron, jak i Le Pen to politycy prorosyjscy

- Nie można powiedzieć, że Macron to lepszy wybór, że to wybór kursu, który chcemy przyjąć w UE, czyli sankcji i traktowania Rosji jak agresora. Dla Polski to bardzo trudna sytuacja - mówił w Polskim Radiu 24 Dariusz Stefaniuk (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wziął także udział Michał Jaros (Platforma Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Marine Le Pen Emmanuel Macron Francja

Obywatele Francji ruszają do urn. Rozpoczyna się pierwsza tura wyborów prezydenckich

W niedzielę we Francji odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w których dwunastu kandydatów ubiegać się będzie o urząd prezydenta Republiki. Według sondaży faworytami są aktualnie urzędujący prezydent Emmanuel Macron oraz liderka partii Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Emmanuel Macron polityka wybory prezydenckie wybory prezydenckie we Francji Marine Le Pen

Francuski ambasador wezwany do MSZ po słowach Macrona. Rzecznik zdradził szczegóły

Ambasador Francji Frédéric Billet został przyjęty przez przedstawiciela ministra spraw zagranicznych. Jak oświadczył rzecznik MSZ Łukasz Jasina, rozmowa odbyła się "w atmosferze bardzo dużego wzajemnego zrozumienia".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Mateusz Morawiecki Emmanuel Macron Francja wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Władimir Putin Ukraina Rosja

"Brutalna zniewaga o personalnym charakterze". Kumoch jednoznacznie ocenia słowa Macrona

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch napisał na Twitterze, że "wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o premierze Mateuszu Morawieckim jest nie do przyjęcia". "To brutalna zniewaga o personalnym, nie merytorycznym charakterze" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Francja POLSKA Rosja polityka wojna na Ukrainie wojna 2022 Emmanuel Macron Mateusz Morawiecki Jakub Kumoch

Macron nazwał polskiego premiera antysemitą. Mosiński: puszczają mu nerwy, chce coś ugrać przed wyborami

- Być może pan prezydent Macron - nazywając polskiego premiera antysemitą - liczy, że ugra coś na rzucaniu błotem w szefa polskiego rządu. W polityce możemy się różnić, ale obrzucanie się błotem jest nikczemne. Prezydentowi Francji puszczają nerwy, bo jego polityczni rywale go doganiają - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jan Mosiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Mosiński ŚWIAT Emmanuel Macron Mateusz Morawiecki

Skandaliczne słowa Macrona o polskim premierze. Rzecznik rządu: prezydent Francji mija się z faktami

- Liczę, że ta kampania wyborcza we Francji trochę ostygnie i wtedy pan prezydent Francji będzie inaczej mówił i faktycznie trzymał się faktów historycznych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do wypowiedzi Emmanuela Macrona, który w udzielonym wywiadzie postawił kuriozalny zarzut premierowi Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki Francja Emmanuel Macron polityka Ukraina Rosja wojna 2022