Jaka będzie moc z OZE w Polsce? Minister klimatu ujawnia plany W 2025 roku moc zainstalowana w Polsce we wszystkich technologiach odnawialnych źródeł energii wyniesie około 28 gigawatów, zaś pięć lat później powinna przekroczyć 50 gigawatów - ocenił w Katowicach wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Zobacz więcej na temat: OZE GOSPODARKA energia prąd Ministerstwo Klimatu i Środowiska
PR24 Polski rząd wypowiedział porozumienia jamalskie. Czyżewski: historyczny koniec gazowych relacji z Rosją - Wypowiedzenie porozumień jamalskich to formalne, historyczne, zakończenie okresu importu gazu rosyjskiego, który trwał prawie przez wszystkie lata istnienia III Rzeczypospolitej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Daniel Czyżewski z portalu energetyka24.com. Zobacz więcej na temat: POLSKA kontrakt jamalski gaz ziemny Rosja GOSPODARKA
Słowacja zmniejszy swoją zależność od rosyjskiego gazu O umowie na dostawy tego surowca z Norwegii poinformował minister gospodarki. Tymczasem słowacki premier Eduard Heger ogłosił, że gotowy do próbnego uruchomienia jest interkonektor gazowy pomiędzy Polską i Słowacją Zobacz więcej na temat: Rosja Słowacja
"Musimy szukać mniej ekologicznych rozwiązań". Wicekanclerz Niemiec o chwilowym powrocie do węgla Podczas briefingu zamykającego konferencję ministrów grupy G7 wicekanclerz Robert Habeck potwierdził, że wojna na Ukrainie zmusza najbogatsze państwa świata do szukania mniej ekologicznych rozwiązań, aby poradzić sobie w przypadku braku energii. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Niemcy węgiel klimat
Ukraina wzywa do zamknięcia Nord Stream 1. Chce zapewnić alternatywną trasę przesyłu gazu Ukraina apeluje do Niemiec o wstrzymanie lub znaczące ograniczenie przepływu gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Napisał o tym szef operatora gazociągów na Ukrainie (OGTSUA) Serhij Makogon w artykule na portalu Euractiv. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Ukraina Nord Stream gazociąg północny gaz ziemny gaz GOSPODARKA Europa wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe infografika
Wojciech Jakóbik: energetyka wojennym orężem Kremla Sektor energetyczny był w minionych latach wykorzystywany do stosowania nacisków ekonomicznych i politycznych. W czasie konfliktu z Ukrainą to także jedna z płaszczyzn działań wojennych. Zobacz więcej na temat: Ukraina Rosja wojna na Ukrainie
"Rurociąg jest gotowy do pracy". Połączenie gazowe między Polską a Słowacją Gazociąg między Polską a Słowacją jest gotowy do próbnego uruchomienia - poinformował w miejscowości Vyrava na wschodzie Słowacji premier tego kraju Eduard Heger. Według niego rurociąg jest już pod ciśnieniem i gotowy do pracy, a dzięki niemu Słowacja ma uzyskać dostęp do gazu norweskiego. Zobacz więcej na temat: gaz GOSPODARKA gaz ziemny Słowacja
PERN inwestuje w infrastrukturę. "Jesteśmy gotowi na europejskie embargo na ropę z Rosji" Budowa drugiej nitki ropociągu Płock-Gdańsk staje się bardziej prawdopodobna. Decydujące dla tego projektu i rozbudowy Naftoportu o kolejne stanowisko do odprawy tankowców będzie zapotrzebowanie na dodatkowy przesył ropy naftowej. Według PERN, skorzystać mogłyby na tym też Niemcy. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ropa naftowa Rosja embargo Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej
Sejm: pierwsze czytanie projektu ustawy, która odblokowuje m.in. rozwój produkcji energii z biomasy W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, w której zawarto m.in. przepisy odblokowujące rozwój produkcji energii z biomasy. Znalazły się w niej także zapisy wzmacniające Agencję Rezerw Materiałowych. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ustawa Sejm OZE klimat
Jaki jest stan wypełnienia polskich magazynów gazu? Znamy najnowsze dane Spółka Gas Storage Poland poinformowała, że magazyny gazu w Polsce wypełnione są już w 94 procentach. Zobacz więcej na temat: gaz gaz ziemny GOSPODARKA energia
Tauron ogłosi strategię dojścia do neutralności klimatycznej. Znamy termin jej publikacji Tauron Polska Energia kończy aktualizację strategii i planuje, że zostanie ona opublikowana do końca I połowy tego roku, poinformował prezes Paweł Szczeszek. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Tauron Polska Energia węgiel energia elektryczna energia atomowa energia odnawialna energia POLSKA OZE
Europa musi zerwać z "ruskim mirem". Raport ETC: należy zająć się bezpieczeństwem energetycznym Musimy zablokować import zasobów energetycznych, stanowiących 57 proc. rosyjskiego eksportu. Kupując rosyjski węgiel, ropę naftową i gaz, Europejczycy pośrednio finansują wojnę Putina - pisze Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z nowego raportu europejskiej Komisji ds. Transformacji Energetycznej wynika, że import gazu można ograniczyć o co najmniej 50 proc. w ciągu roku, a dalsze redukcje zależą od zmian w zachowaniach konsumentów i przedsiębiorstw. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny ropa naftowa Rosja import embargo bezpieczeństwo energetyczne OZE
Rząd Tuska chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Małecki w Sejmie: potężny cios w bezpieczeństwo Polski Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki powiedział w Sejmie, że sprzedaż Lotosu rosyjskiemu inwestorowi byłaby potężnym ciosem w bezpieczeństwo Polski. Przeprowadzenie takiej transakcji planował rząd Donalda Tuska w 2011 roku - wynika z notatki ujawnionej przez wicepremiera Jacka Sasina. Zobacz więcej na temat: POLSKA polityka lotos Donald Tusk Sejm
Banki muszą i chcą wspierać transformację energetyczną. Pekao: dostrzegamy potencjał OZE Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwolą Polsce spełnić cele klimatyczne. - Tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA davos 2022 Pekao finansowanie banki OZE Europejski Zielony Ład
Rząd chce zabezpieczyć kolejny sezon grzewczy. Pyzik: trwają rozmowy dot. zwiększenia importu węgla - Rząd czyni starania, by nie doszło do sytuacji deficytu węgla w sezonie jesienno-zimowym. W 2022 r. spółki Skarbu Państwa planują zwiększyć wydobycie o ok. 1,5 mln ton węgla energetycznego - mówił w Sejmie wiceszef MAP Piotr Pyzik. Dodał, że trwają rozmowy ws. zwiększenia importu węgla np. z USA. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA węgiel energia elektryczna Ministerstwo Aktywów Państwowych wojna na Ukrainie eksport import Polska Grupa Górnicza
Przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja. Gaz-System wskazuje daty Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA gaz ziemny Słowacja
Szczyt ministrów środowiska grupy G7. Tematem niezależność od rosyjskich surowców W Berlinie rozpoczyna się dziś spotkanie ministrów gospodarki, klimatu i środowiska grupy G7. Obradami będą kierować ministrowie z ramienia Zielonych, Robert Habeck i Steffi Lemke. Przed spotkaniem wicekanclerz Habeck wskazał ponownie na konieczność odejścia od rosyjskich surowców. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Niemcy GOSPODARKA węgiel ropa naftowa gaz Berlin
Anna Moskwa w Davos: energetyka jądrowa to bezpieczeństwo i niezależność Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że bezpieczeństwo staje się priorytetem polityki energetycznej krajów europejskich. Podczas dyskusji na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podkreśliła, że po rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz więcej państw uwzględnia energię atomową w strategii bezpieczeństwa energetycznego. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT davos 2022 Anna Moskwa Europa energia atomowa