Około 80 procent gmin w całej Polsce chce współpracować przy programie „Czyste Powietrze” Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że do wojewódzkich funduszy zgłosiło się około 2 tysięcy samorządów gminnych, które chcą współpracować przy programie „Czyste Powietrze”. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska finanse
Spory zysk mimo pandemii. Tauron podsumował ubiegły rok i ujawnił strategię inwestycyjną Grupa energetyczna Tauron spodziewa się w tym roku utrzymania ubiegłorocznego poziomu zysku EBITDA oczyszczonego o zdarzenia jednorazowe. - Niższe niż w ubiegłym roku będą wydatki na inwestycje – ocenił w czwartek wiceprezes Taurona ds. finansowych Marek Wadowski. Dziś nowym prezesem zarządu spółki został Paweł Strączyński. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA inwestycje Tauron Polska Energia węgiel OZE zysk
Tauron ma nowego prezesa. Paweł Strączyński zastąpił Wojciecha Ignacoka Paweł Strączyński, przez ostatni rok pełniący funkcję wiceprezesa Polskiej Grupy Energetycznej ds. finansowych, został w czwartek nowym prezesem spółki Tauron Polska Energia - zdecydowała rada nadzorcza firmy. Strączyński zastąpił Wojciecha Ignacoka, który z końcem lutego zrezygnował ze stanowiska. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA Tauron Polska Energia POLSKA
"Pandemia przyspieszy transformację". Eksperci o zmianach w energetyce Pandemia przyspieszy proces dekarbonizacji energetyki, a także rozwój technologii informacyjnych i komunikacyjnych - uważają eksperci ankietowani przez Polski Instytut Ekonomiczny. Wg połowy badanych, siła nabywcza wynagrodzeń w Polsce dorówna średniej UE najwcześniej w 2037 r. Zobacz więcej na temat: OZE POLSKA GOSPODARKA
Stabilne dostawy energii do klientów. Tauron inwestuje w infrastrukturę sieciową Blisko 2 miliardy złotych zainwestował Tauron w 2020 roku w infrastrukturę sieciową. Spółka podkreśla, że inwestycje przekładają się bezpośrednio na stabilność dostaw energii dla klientów spółki. Zobacz więcej na temat: Tauron Polska Energia GOSPODARKA prąd energia elektryczna
Michał Kurtyka: Krajowy Plan Odbudowy przyspieszy zieloną transformację polskiej gospodarki W ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) powinniśmy skupić się na poprawie jakości powietrza i efektywności energetycznej oraz technologiach wodorowych - powiedział w poniedziałek podczas wysłuchania projektu "Zielona energia" dot. KPO minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA OZE ekologia COVID-19 fundusze unijne Komisja Europejska
Przejęcie PGNiG przez Orlen. KE potwierdza, że sprawę rozpatrzy UOKiK Komisja Europejska potwierdziła, że przesłała sprawę koncentracji grup w sektorze energetycznym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o przejęcie przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Komisja Europejska UOKiK Orlen PGNiG
UOKiK zbada przejęcie PGNiG przez Orlen na polecenie KE. Obajtek: to nasz wielki sukces Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił w piątek, że Komisja Europejska przekazała mu do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen. "To nasz wielki sukces i krok w budowie silnego koncernu multienergetycznego. W ciągu kilku tygodni zgłosimy transakcję do polskiego urzędu antymonopolowego" - skomentował to na Twitterze Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Zobacz więcej na temat: Daniel Obajtek Orlen PKN Orlen PGNiG Komisja Europejska UOKiK POLSKA
PGNiG liczy na duży wzrost wydobycia gazu. Polska spółka kupuje aktywa norweskiej firmy PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki akwizycji INEOS wydobycie gazu w Norwegii osiągnie 2,5 mld m3 rocznie. Zobacz więcej na temat: PGNiG GOSPODARKA gaz Norwegia
W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. W ubiegłym roku PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA PGNiG ropa naftowa gaz ziemny
Wysokie ceny emisji CO2 to efekt spekulacji? Sytuacja grozi dalszym wzrostem cen energii Stale rosnący import energii elektrycznej jest niepokojący, a utrzymanie się cen emisji CO2 na poziomie 40 euro za tonę grozi dalszym jego wzrostem - ocenia wiceprezes PGE Paweł Strączyński. Taki scenariusz grozi według niego wygaszaniem krajowej kogeneracji, czyli łączenia produkcji prądu i ciepła w jednym procesie. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA OZE ceny prąd dwutlenek węgla energia elektryczna
ENERGETYKA Tauron chce odchodzić od produkcji prądu z węgla. Spółka pracuje nad strategią Tauron pracuje nad strategią dostosowania spółki do konieczności ograniczania produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego. Przedstawiciele firmy zastrzegają, że tempo i zakres działań w tym zakresie zależy m.in. od unijnych regulacji, opłacalności produkcji i mechanizmów pomocowych. Zobacz więcej na temat: POLSKA GOSPODARKA Tauron Polska Energia
Kurtyka: chcemy rozwijać potencjał energetyczny z pomocą wszystkich dostępnych technologii niskoemisyjnych - Polska przyspiesza swoją transformację energetyczną, aby w ustalonych terminach osiągnąć NDC i europejskie cele klimatyczne - mówił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas sesji Ministerial on Climate Action pt. "Drogi do realizacji Porozumienia paryskiego poprzez solidarność i współpracę". Zobacz więcej na temat: klimat michał kurtyka
Ceny gazu. Prezes PGNiG: nie ma możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku je zawyżać - Nie ma takiej możliwości, żeby na konkurencyjnym rynku jakaś firma mogła narzucić odbiorcom zawyżone ceny. PGNiG ma pozycję dominującą, ale nie jesteśmy monopolistą - powiedział o polityce energetycznej Paweł Majewski, prezes PGNiG. Zobacz więcej na temat: gaz ziemny PGNiG ceny pieniądze Trybunał Sprawiedliwości UE energia GOSPODARKA Polskie Radio 24
Pierwszy raz fotowoltaika pracowała z mocą powyżej 2 GW. To nowy rekord Źródła fotowoltaiczne w polskim systemie elektroenergetycznym po raz pierwszy pracowały z mocą przekraczającą 2 GW - poinformował operator przesyłowy energii elektrycznej PSE. Zobacz więcej na temat: fotowoltanika GOSPODARKA prąd energia elektryczna
Minister klimatu i środowiska: ponad 35 mld zł może trafić do Funduszu Transformacji Energetyki - Do Funduszu Transformacji Energetyki, który zasilany będzie środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, może trafić ponad 35 mld zł – ocenia minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Nowy fundusz zacznie działać od 2022 roku. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA ekologia OZE inwestycje transformacja cyfrowa
"To dla nas ogromna szansa". Minister klimatu o modernizacji systemu energetycznego - Rozłożenie modernizacji naszego sektora energetycznego na 20 lat to 300 tys. miejsc pracy oraz potrzeba zapewnienia środków na uruchomienie tych inwestycji. To dla nas ogromna szansa i potężne wyzwanie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister klimatu Michał Kurtyka. Zobacz więcej na temat: michał kurtyka ministerstwo klimatu klimat środowisko infrastruktura inwestycje gospodarka polska Katarzyna Gójska Sygnały Dnia POLSKA
Polska energetyka. Wiech: wzrost cen energii jest związany z transformacją energetyczną UE - Podstawowym czynnikiem wzrostu rachunków za prąd jest skok energii elektrycznej, który będziemy odczuwali w najbliższych latach. Jest to związane z transformacją energetyczną w UE opartą na handlu emisjami - powiedział o aktualnej sytuacji energetycznej Polski Jakub Wiech, specjalista ds. energetycznych i dziennikarz portalu defence24.pl. Zobacz więcej na temat: klimat odnawialne źródła energii węgiel prąd pieniądze Unia Europejska GOSPODARKA Polskie Radio 24