Polskie Radio
Section05

energetyka

"Olbrzymia inwestycja, jakiej w Możejkach nie było". Orlen Lietuva podpisał list intencyjny z litewskim rządem

W rafinerii naftowej w Możejkach na Litwie, należącej do PKN Orlen, został podpisany list intencyjny w sprawie inwestycji w instalację do pogłębionego przerobu ropy w tym zakładzie. Dokument ze strony litewskiego rządu podpisał minister energetyki Litwy Dainius Kreivys oraz prezes zarządu Orlen Lietuva Michał Rudnicki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT PKN Orlen ropa naftowa Litwa

Soboń: rozmowy ws. Turowa nie są łatwe, Czesi wracają do kwestii, które nie były wcześniej podnoszone

- Strona czeska zdaje sobie sprawę z tego, że ma przewagę w negocjacjach. Wraca do takich kwestii, które wcześniej nie były podnoszone - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo polityka Czechy górnictwo Polityka zagraniczna Polski Ministerstwo Aktywów Państwowych Trybunał Sprawiedliwości UE

Ekspert: należy inwestować w badania nad technologią małych i mikroreaktorów jądrowych

PKN Orlen i należący do Michała Sołowowa Synthos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych oraz morskiej energii wiatrowej. Zdaniem Wojciecha Jakóbika - redaktora naczelnego portalu BiznesAlert - rozproszona, zeroemisyjna energetyka jądrowa może pełnić "rolę wspierającą" polską energetykę.
Zobacz więcej na temat:  Orlen gopodarka atom energia atomowa

"Zbudowanie energetyki jądrowej jest niezbędne". Naimski o bezpieczeństwie energetycznym

- Żaden kraj członkowski UE nie może zakazać drugiemu czegokolwiek, jeżeli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, komentując plany budowy energetyki atomowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA odnawialne źródła energii energia energia odnawialna OZE Piotr Naimski Antoni Trzmiel

Każdy musi zgłosić, czym ogrzewa dom. Nowy obowiązek dla właścicieli i zarządców od 1 lipca

1 lipca wchodzi w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków. Każdy właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy, jeśli źródło ciepła zostało uruchomione przed 1 lipca tego roku, w przypadku źródeł ciepła uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo smog piec ekologia społeczeństwo

"Czechom nie chodzi o zamknięcie naszej kopalni". Rafał Zasuń o sprawie Turowa

- Czesi od jakiegoś czasu mówią, że ich celem nie jest zatrzymanie działalności kopalni i elektrowni w Turowie, tylko uzyskanie kompensaty finansowej za straty spowodowane działalnością kopalni po drugiej stronie granicy oraz wypracowanie jakiejś wspólnej metodologii oceny wpływu kopalni na stosunki wodne po stronie czeskiej i pomyślenie też o przyszłości - powiedział w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń (wysokienapiecie.pl). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA górnictwo Ryszard Gromadzki