Polskie Radio
Section05
Europa Wschodnia

ANALIZA Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. Mołdawia znów ma kłopot

Władze samozwańczego państwa Naddniestrze poprosiły Rosję o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. - Każda z próśb o aneksję czy uznanie niepodległości mogłaby sprawić, że Ukraina uznałaby Naddniestrze za realne zagrożenie, i doprowadzić do interwencji Kijowa, przed którą Rosja by go nie obroniła - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Kamil Całus, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mołdawia naddniestrze Ośrodek Studiów Wschodnich ANALIZA Europa Wschodnia

Naddniestrze prosi Rosję o pomoc. "Przyłączenie było realnie niemożliwe"

Podczas Zjazdu Delegatów Ludowych Wszystkich Szczebli posłowie i radni z całego terytorium samozwańczego Naddniestrza wystosowali prośbę do Rosji o pomoc w rozwiązaniu konfliktu gospodarczego z Mołdawią. Wbrew przewidywaniom ekspertów nie było natomiast mowy o włączeniu separatystycznego regionu do państwa Putina. - Od początku było jasne, że przyłączanie Naddniestrza do Rosji było realnie niemożliwe - ocenia dr Piotr Oleksy, analityk Instytutu Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki naddniestrze Mołdawia Rosja Europa Wschodnia

PROSTO Z BRUKSELI Bezcłowy handel z Ukrainą. Niejednomyślna decyzja krajów UE

Kraje UE są gotowe rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim w sprawie przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą do czerwca przyszłego roku. Jak relacjonują unijni dyplomaci, na spotkaniu ambasadorów 27-mki propozycja Komisji Europejskiej w tej sprawie uzyskała poparcie większości państw, z wyjątkiem krajów sąsiadujących z Ukrainą, czyli między innymi Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Ukraina Unia Europejska zboże granica Beata Płomecka

Cichanouska oskarża Łukaszenkę o porwania ukraińskich dzieci. "Mamy dowody"

O brutalności reżimu Aleksandra Łukaszenki, prześladowaniach opozycji i porwaniach ukraińskich dzieci, mówiła w sobotę w swoim wystąpieniu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. - Nie sądźcie, że macie do czynienia z normalnymi ludźmi (…) Im zależy wyłącznie na władzy - przestrzegała publiczność panelu dotyczącego obywatelskiego oporu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

PR24 "Putin czuje siłę", "system się domyka". Doniesienia o śmierci Nawalnego wzbudziły emocje politologów

Śmierć Aleksieja Nawalnego jest z jednej strony sygnałem dla rosyjskich oligarchów przed nadchodzącymi wyborami, ale też wiadomością na zewnątrz, że system na Kremlu nie jest łatwy do naruszenia - przekonują politolodzy w komentarzu do doniesień o śmieci Aleksieja Nawalnego. Zwracają też uwagę na polityczne ambicje Nawalnego i jego celne diagnozy dotyczące rosyjskiego społeczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wschodnia Rosja Aleksiej Nawalny Europa

Estończycy ostrzegają przed szpiegowską technologią Chin. Wskazują na TikToka i odkurzacze

Chiny wykorzystują technologię do gromadzenia danych wywiadowczych, a zagrożenia czają się m.in. w popularnej aplikacji społecznościowej TikTok, a nawet w inteligentnych odkurzaczach chińskiego pochodzenia - wynika z raportu wywiadu zagranicznego Estonii. Celem Pekinu ma być osiągnięcie takiej dominacji technologicznej, że chińskich zintegrowanych rozwiązań nie będzie się dało zastąpić technologią zachodnią. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Europa Wschodnia Estonia szpiegostwo nowe technologie TikTok

"Jest jedną z potęg militarnych NATO". Były dowódca estońskiej armii stawia Polskę za wzór

Duże kraje Europy muszą pójść za przykładem Polski i zwiększyć swoje inwestycje w obronność - powiedział we wtorek Riho Terras, były dowódca estońskiej armii i obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego. Jego zdaniem, polska strategia kupowania uzbrojenia zarówno w USA jak i Korei Południowej sprzyja tworzeniu konkurencji i wpływa na postawę Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Estonia wojsko NATO